Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλαίσια S-Energy


kouman

Recommended Posts

Κοιτούσα τα χαρακτηριστικά των S-Energy. Θυγατρική της Samsung. Και μου έκαναν εντύπωση δυο πραγματάκια.

 

Πρώτο και βασικότερο, θερμοκρασιακός συντελεστής ισχύος -0,35%; Είναι θα έλεγα αρκετά χαμηλότερα του ανταγωνισμού...

Και το δεύτερο ότι δίνει εγγύηση για 30 χρόνια για άνω του 80% ισχύος.

 

Τα έχει δουλέψει κανένας; Αξίζουν; Παράγουν;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! τα S-ENERGY 235 PC8 τα βαζω τωρα στην ταρατσα μου,τελειωνω σε 2-3 μερες ελπιζω να συνδεθω συντομα και θα σας πω τι παραγουν ..εχουν πραγματικα εντυπωσιακα χαρακτηριστικα σε καλη τιμη..

πριν 10 μερες συνδεθηκε ενας φιλος κοντα στο σπιτι μου, με Kyocera και παει σφαιρα πιστευω..60kwh εβγαλε οταν εκανε μια καλη μερα την προηγουμενη βδομαδα.πιστευω εντυπωσιακο νουμερο για την εποχη για σταθερο 10KW.αλλα και τις αλλες μερες με συννεφια πηγε παρα πολυ καλα..το παρκο του εξαλλου υπαρχει στο sunny portal και το παρακολουθω καθημερινα.

εχω μεινει πραγματικα εκπληκτος απο την αποδοση των Kyosera μεχρι τωρα..το καλοκαιρι βεβαια που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες θα βγαλουμε πιο αξιοπιστα συμπερασματα για την αποδοση τους..το αναφερω αυτο γιατι ημουν αναμεσα στα Kyocera και στα S-Energy..φιλικα Γιαννης!

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Βρίσκομαι επίσης μεταξύ των δύο με περισσότερες πιθανότητες στα S-Energy. Υiannikriti πραγματικά θα άξιζε το αποτέλεσμα της σύγκρισης, όσο αυτή μπορεί να γίνει αφού θα πρέπει να ξέρουμε και τα λοιπά στοιχεία των δύο εγκαταστάσεων. Σε τι inverter κατέληξες με τα S-Energy; Τι inverter χρησιμοποιεί ο φίλος σου;

Link to comment
Share on other sites

καλο μεσημερι. τα νουμερα ειναι ενδεικτικα,γατι ναι μεν ειναι κοντα τα σπιτια,αλλα οπως και να το κανουμε εχει να κανει και με το μικροκλιμα καθε σημειου,αλλα καποια συμπερασματα θα τα βγαλουμε γιατι εχουν αποσταση μονο 3 χιλιομετρα και οι ταρατσες ειναι και οι δυο καθαρες χωρις καθολου σκιασεις...εγω θα βαλω Kaco 12.0TL3,o φιλος μου εχει βαλει Sma Tripower..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gianniskriti,

 

αν και χρειάζεται κάποιος χρόνος για να έχεις κάποια αξιόπιστα αποτελέσματα, παρ' όλα αυτά θα σε παρακαλούσα να μας ενημερώσεις για τις πρώτες εντυπώσεις σου στα S-Energy.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω πάντως, είναι η επιλογή που έκανες για το δικό σου σπίτι αν και είχες και σε εκτίμηση τα kyocera. Προσανατολίζομαι και εγώ για τον ίδιο σκοπό :).

 

Αν κάποιος συνάδελφος έχει ήδη τοποθετήσει S-Energy και μπορεί να δώσει επιπλέον πληροφορίες, θα μας διευκόλυνε.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε kouman

 

Σχεδόν όλα, και λέω σχεδόν γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να δει κανείς "αύριο", τα πάνελ "σταθεροποιούν" την απόδοσή τους μετά από αρκετούς μήνες λειτουργίας, η οποία βεβαίως σε βάθος χρόνου φθίνει. Επομένως ότι θεωρώ πως "βιάζεσαι" αποτελέσματα... :smile:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! και βεβαια θα σας ενημερωσω για τα S-energy μολις συνδεθω.κοιταζα για tracker στη στεγη αλλα πηγαινε ψηλα σε κοστος και δεν το εβαλα..αλλα εβαλα ρυθμιζομενες βασεις απο 20-40 μοιρες..πιστευω κατι θα κερδισω και απο αυτο..καποια ενδεικτικα συμπερασματα θα τα βγαλουμε, σε κοντινη αποσταση,800 και 1200 μετρα εχω 2 παρκα με tracker (sunpower) το ενα μονου και το αλλο διπλου αξονα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη θεωρώ ότι εάν ρυθμίζεις τις βάσεις από 20 έως 40 μοίρες,το πολύ να έχεις κέρδος 2,5%-3%.Για να κάνεις αυτή τη δουλειά,θα πρέπει να υπολογίσεις τα μεροκάματα που θα ξοδέψεις,άρα θεωρώ ότι σε πάει "μία η άλλη".Επιπλέον θα πρέπει να υπολογίσεις την επιπλέον σκίαση που θα έχεις το χειμώνα εξαιτίας τις νέας μεγαλύτερης κλίσης που θα δώσεις στα πλαίσιά σου.Δηλαδή από τις 30 μοίρες στις 40 με scale factor από 2 έως 2,3 πρέπει να "φύγεις" πίσω επιπλέον 0,5μέτρο περίπου για να αποφύγεις σκιάσεις.Άρα ενδέχεται να πηγαίνεις για μαλλί και να βγεις κουρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμιζόμενες βάσεις στην ταράτσα είναι εντελώς, παντελώς, ανήκουστα ακατανόητη λύση. Πραγματικά έλεος μην το κάνεις. Ελάχιστο όφελος με ανούσια έξοδα σε υλικό και εργασία με κίνδυνο ασταθούς κατασκευής σε ακραίο άνεμο. Κάνε το μόνο αν σε ενδιαφέρει πειραματικά.

 

 

 

 

καλησπερα! και βεβαια θα σας ενημερωσω για τα S-energy μολις συνδεθω.κοιταζα για tracker στη στεγη αλλα πηγαινε ψηλα σε κοστος και δεν το εβαλα..αλλα εβαλα ρυθμιζομενες βασεις απο 20-40 μοιρες..πιστευω κατι θα κερδισω και απο αυτο..καποια ενδεικτικα συμπερασματα θα τα βγαλουμε, σε κοντινη αποσταση,800 και 1200 μετρα εχω 2 παρκα με tracker (sunpower) το ενα μονου και το αλλο διπλου αξονα..

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι δεν ενδιαφέρουν και πολύ τα S-Energy. Τέλος πάντων, ανακάλυψα άλλο φυλλάδιο τεχνικών χαρακτηριστικών (από τη μαμά εταιρεία) που διαψεύδει το πρώτο και δίνει θερμοκρασιακό συντελεστή ισχύος -0,429%/C. Το έχω ξανασυναντήσει αυτό το παράδοξο.

 

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.