Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλαίσια S-Energy


kouman

Recommended Posts

Μιλάς για τη σειρά SM-PA ενώ υπάρχει και η SM-PC. Φυσικά έχει περάσει η εντύπωση ότι η S ENERGY είναι μια πρωτοποριακή φοβερη εταιρία που βγάζει ένα πάνελ μόνο και είναι σούπερ και θα γίνει μεγαλύτερο μονοπώλιο κι απ το i-Pad.

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ. ΑΝΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ.

 

Καλά για τους πελάτες τα βίντεο που χωροπηδάνε πάνω στο πλαίσιο για να δείξουν τα 8000Pa αλλά εδώ δεν είναι λαϊκή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε (για να θυμηθούμε και τις φοιτητικές μας συνελεύσεις) επέτρεψέ μου να σου πω ότι είναι λιγο αντικρουόμενα αυτά τα οποία αναφέρεις. Το γεγονός ότι η σειρά SM-XXXPC8 παρουσιάζει θερμοκρασιακό συντελεστή 0,35 %/C το αμφισβητείς; Άρα όταν γράφεις "που βγάζει ένα πάνελ μόνο και είναι σούπερ" τι εννοείς; Δηλαδή το γεγονός ότι βγάζει και άλλα πάνελ χειρότερης απόδοσης (από το ένα το καλό που εδώ συζητάμε) και προφανώς φθηνότερα είναι απόδειξη ότι δεν είναι καλή εταιρεία; Επειδή ο ίδιος έχω δαπανήσει πολύ από τον χρόνο μου όχι για να πουλήσω την τεχνογνωσία μου και τις γνώσεις μου στους πελάτες μου αλλά για να χρησιμοποιήσω ο ίδιος την γνώση μου για την ''πάρτι'' μου (άρα σαφώς σε καμία περίπτωση γνώμονας μου δεν είναι το εμπορικό κέρδος μεταπώλησης) σου λέω πως επειδή πολύς κόσμος συμμετέχει στο forum για να μάθει πράγματα δεν θα πρέπει απλά να δημιουργούμε εντυπώσεις αλλά να μπορούμε να δικαιολογήσουμε ότι λέμε. Σε καμια περίπτωση αυτό που λέω δεν αποτελεί μομφή προς την δική σου παρουσία στο φόρουμ αφού απ' ότι μπορώ να δω έισαι πολύ ενεργό μέλος και σίγουρα συνεισφέρεις και ο ίδιος με τις γνώσεις σου στην εξέλιξη και ανάδειξή αυτού (του φόρουμ). Ητοποθέτησή μου είναι περισσότερο γενική.

 

Πάμε λοιπόν στην ουσία : Να υποθέσω πρώτα απ΄όλα ότι για τα S-ENERGY πλαίσια έχεις ιδία αντίληψη. Ποια είναι η εικόνα που σου δίνουνε βλέποντάς τα από κοντά; Παρουσιάζουν καλή συναρμογή; Δείχνουν στιβαρά; Έχουν καλές συγκολλήσεις; Και μιλώ για λεπτομέρεις που μπορείς να διαπιστώσεις με οτπική επαφή. Για τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά "πρέπει" να πιστέψεις τον κατασκευαστή και μόνο. Δεν έχεις άλλη ενημέρωση φαντάζομαι. Καλά δεν εκτιμώ ή κάνω λάθος; Μήπως ο ίδιος τα 'έχεις εγκαταστήσει σε έργο σου και μπορείς να μας δώσεις κάποια επιπρόσθετα και ίσως αντικρουόμενα στοιχεία σε σχέση με ότι δίνει η εν λόγω εταιρεία;

 

Εν τέλει αυτό που λέω είναι ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν την ανάγκη βοήθειας για τις επιλογές τους. Ας τους παρέχετε εσείς οι παλαιότεροι και πλέον ενεργοί συμμετέχοντες του forum κάποιες πληροφορίες με αποδείξεις και ντοκουμέντα και δεν χρησιμοποιείται εκφράσεις της μορφής ΑΝΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ χωρίς όμως να παρουσιάζετε και οι ίδιοι τα αποτελέσματα του δικού σας "ψαξίματος" μάλλον δεν προάγεται ο διάλογος.

 

Στην προσπάθειά μου λοιπόν να συμμετέχω στην συζήτηση θα αναφέρω ότι προφανώς και ο ίδιος δεν έχω εγκαταστήσει ακόμη τα s-energy. Η μόνη εμπειρία μου από την εν λόγω εταιρεία έχει να κάνει με την άμεση ανταπόκριση που είχα μετά από επαφή που είχα με την "μαμά" εταιρεία στην Κορέα. Τους ζήτησα κάποια στοιχεία και ταυτόχρονα να μου υποδείξουν που θα μπορέσω να βρω τα πανελ τους στην περιοχή μας (Ελλάδα ή Βαλκάνια). Πράγματι μου απάντησαν σε λίγες ώρες όταν άλλες πιο γνωστες εταιρείες ακόμη μου απαντάνε (π.χ. ΣΑΝΥΟ).

 

Κατά τα λοιπά σε εγκατάσταση που χρησιμοποιεί s-energy στην περιοχή της Θεσσαλίας διαπιστώθηκε απόδοση ετήσια 13500 kWh πολύ κοντά σε εγκατάσταση KYOCERA (δεν έχει κλείσει ακόμη χρόνο). Αν και τέτοιες συγκρλισεις όπως έχουμε πει και παραπάνω συνήθως δεν είναι αξιόπιστες. Για την μακρόχρονη απόδοση σαφώς και δεν υπάρχουν στοιχεία από κανένα μας. Αλλά σε κάθε περίπτωση για εταιρείες που βρίσκονται στον χώρο των φωτοβολταικών και επιβιώνουν - εξελίσσονται > 20 χρόνια θα πρέπει όλοι μας να είμαστε αρκετά προσεκτικοί στον σχολιασμό μας. Το ίδιο σαφώς ισχύει για SANYO, SUNPOWER, KYOCERA κλπ (για να μην αδικήσω πολλές άλλες σταματώ)

 

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμά μου

 

Κουμαν από το επίσημο site μπορείς να κατεβάσεις όλα τα manual τεχνικών χαρακτηριστικών όλων των παραγόμενων πανέλων. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Εκεί αναφέρονται όλα με λεπτομέρεια. Επίσης άξιο σχολιασμού είναι το γεγονός ότι η εταιρεία μόλις πρόσφατα χρηματοδοτείται από το επίσημο κράτος της Κορέας για μεγάλη έρευνα ανάπτυξης πάρκων σε έρημο. Άρα μάλλον (εκτιμήσεις και μόνοι μπορούμε να κάνουμε) η τεχνολογία τους θα εξελίσσεται συνεχώς κατά τα επόμενα χρόνια.

 

Να τονίσω για την αποφυγή της όποιας παρεξήγησης ότι ο ίδιος δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι πάνελ θα χρησιμοποιήσω σπίτι μου. Στην διαδικασία ψαξίματος ε'ιμαι ακόμη. Και έχω ήδη υπογράψει την σχετική σύμβαση...

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι δεν ενδιαφέρουν και πολύ τα S-Energy. Τέλος πάντων, ανακάλυψα άλλο φυλλάδιο τεχνικών χαρακτηριστικών (από τη μαμά εταιρεία) που διαψεύδει το πρώτο και δίνει θερμοκρασιακό συντελεστή ισχύος -0,429%/C. Το έχω ξανασυναντήσει αυτό το παράδοξο.

 

Αναρωτιέμαι τι μπορεί να συμβαίνει...

 

Σας επισυνάπτω δύο αρχειάκια με τα τεχνικά χαρακτηριστικά των SM-XXXPC8. Έχετε την καλοσύνη να μου πείτε το θερμοκρασιακό συντελεστή ισχύος τους;

S-Energy_SM-XXXPC8_Series_Black.pdf

SM_XXXPC8_V1.01.pdf

Link to comment
Share on other sites

Π@@@ια του σκηνοθέτη.... πράγματι για προϊόν με τον ίδιο κωδικό, χαρακτηριστικά άλλα αντί άλλων.... Πάντως το V1.01 έχει ημερομηνία 10/02/2012....

 

Πάντως το Series Black έχει contact s-energy.co.kr ενώ το άλλο s-energy.com με τους "φίλους μας τους Γερμανούς" στο "κόλπο"...

 

Διορθώστε με αν δεν έχω πάρει κάτι είδηση....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο ο θερμοκρασιακος της ισχύος διαφορετικός. Βλέπω επισης διαφορετικό NOCT και μεγάλη ασάφεια στα Pascal. Στο παλιό λέει 8000 στο νέο αλλού 5400, αλλού 2400 κι αλλού 8000 .

 

Μήπως τα Κορεατάκια ήταν υπεραισιόδοξα αρχικά, αλλά μετά όταν πέρασαν τα τεστ στην Ευρώπη αναθεώρησαν; Ή μήπως απλά άλλαξαν cell; Απλοί φωσκολικοί πονηροί λογισμοί και τίποτε άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει περάσει στην αγορά είναι ότι τα s energy είναι τα πιο ανθεκτικά, με καλύτερο συντελεστή θερμοκρασίας Pmpp, με καλύτερη γραμμή παραγωγής και πολλά άλλα ενώ στην πραγματικότητα ΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΟ τους είναι έτσι απ ό,τι φαίνεται γιατί ακόμη και στο site της εταιρίας δε γράφουν στα γενικά χαρακτηριστικά για 8500Pa και -0,35% κλπ κλπ αλλά 5400 και 0,429. Άρα κάτι δεν είναι σαφές. Με τέτοιες ασάφειες βγαίνουν επιτήδιοι και κάνουν διάφορα περίεργα σε κοστολογήσεις.

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος μηνύματος για το οποίο ακολούθησε off topic συζήτηση
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ miltos, πρέπει να σου πω ότι με προβλημάτισε η χρονική στιγμή που επέλεξες να διαγράψεις τα μηνύματα off topic. Γενικά, όπως μόνο εσύ μάλλον διάβασες από το τελευταίο μου μήνυμα, δεν είμαι και εγώ υπέρ των άσκοπων αντιπαραθέσεων. Παρ' όλα αυτά θεωρώ ότι μάλλον πρέπει να γίνονται συστάσεις πιο νωρίς, ή να αφήνουμε το θέμα να εξαντλείται.

 

ΜΦΧ,

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! οπως εχω ξαναπει εχω ετοιμο στην ταρατσα μου(περιμενω συνδεση) ενα 10αρι με S-energy PC8 BLACK series..εχω δει παρα πολλα πανελ απο κοντα..πραγματι ειναι πολυ στιβαρα..και φαινονται και πολυ ποιοτικα σαν κατασκευη.. οσον αφορα την αποδοση θα εχετε ακριβη αναφορα απο μενα..πιστευω οτι καποιο συμπερασμα θα το βγαλουμε..οσον αφορα την τιμη τους ειναι φτηνα.μου στοιχισε συνολικα 23300 με inverter Kaco και ρυθμιζομενες βασεις που εκαναν 3300(αρκετα ακριβες).αυτο που διαβασα παραπανω δεν φαινετε να ειναι επισημο εγγραφο της εταιριας.αλλα παρολα αυτα πιστευω οτι καλα εγινε και δημοσιευθηκε για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του..

Link to comment
Share on other sites

kouman, γίνε πιο συγκεκριμένος αν θες, ώστε να το συζητήσουμε.

 

Αλλά με pm ώστε να μην παρεμβαλλόμαστε στη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.