Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλαίσια S-Energy


kouman

Recommended Posts

απλά για να μην έχουμε Biast αποτελέσματα

Suntech στην ίδια περιοχή το ένα μέσα στο κάμπο και το άλλο σε υψωματάκι με λίγο άερακί στο 100αρι είναι -30.

Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πείς λίγο θερμοκρασία πάνελ και που είναι στημένο

ΕΠίσης οι 20 μοίρε σε βοηθάνε σχετικά αυτή την περίοδο. Ο θερμοκρασικός σίγουρα μετράει, σε μια σύγκριση που κάνω με ένα TF το οποίο έχει 0,2 τελικά δεν το βλέπω να ισχύει και πολύ!

ΑΥτό που τελικά είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι και το κλίμα της περιοχής, έχω κάτι 10αρια που με έχουν απογοητέυσει και κάποια άλλα τα οποία δεν μου γεμίζανε το μάτι και πάνε σφεντόνα

Link to comment
Share on other sites

Mpermanth πιστευω οτι η αποδοση ειναι φοβερη για την εποχη..τις kwh αυτες τις βλεπεις και στο το ρολοι της ΔΕΗ; Ρωταω γιατι μερικα inverter ειναι λιγο αισιοδοξα..η εγκατασταση ειναι σε υψομετρο; Εχει αερα; Γιαννη θα συμφωνησω οτι πολυ μεγαλη σημασια την μεγαλυτερη θα ελεγα εχει να κανει με την τοποθεσια που ειναι το παρκο..

Link to comment
Share on other sites

S-ENERGY PA8 235 10 kW με νοτιο προσανατολισμό και 20 μοιρες δεν πεφτει με αυτες τις ζεστες κατω απο 70kWh, πριν απο 3 ευδομαδες που τα εβαλα που οι θερμοκρασιες ηταν σε πιο λογικά πλαισια πηγε 73-75 πολυ καλα νομίζω σε σχέση με αρκετά πάνελ..Μετραει τελικά πολύ ο θερμοκρασιακός συντελεστής..

με ποιον inverter?

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα δικα μου S-energy 235 PC8 εχουν κατσει με τη ζεστη..62-63 το πολυ 64 βλεπω στο ρολοι της ΔΕΗ..να ξαναπω οτι το μερος εχει γενικα δροσια(φυσαει) ,δεν εχω καθολου σκιασεις,και ειμαι περιπου 25 μοιρες με φουλ νοτιο προσανατολισμο..ο καιρος εδω,γενικα ειναι πολυ παραξενος αυτες τις μερες,με πολυ ζεστη και τον ουρανο οχι πολυ μπλε δεν εχει δηλαδη τελεια ορατοτητα..

Link to comment
Share on other sites

gianniskriti τα pc8 ειναι διαφορετικά απο τα pa8..αρα ειναι νορμαλ..

 

ειναι σε χωριο τις Δραμας το εργο σε δώμα, είναι σε σχετικά ανοιχτό μέρος, αυτα που λέω ειναι πάντα απο το ρολοι τις ΔΕΗ αν και δεν εχει διαφορά απο inverter

stef_ramone(power one 10ari)..

 

Στην ιδια περιοχή έχω εγκαταστήσει και άλλα 10αρια αλλά το συγκεκριμένο παει πιο καλά απο όλα..Και μου εχει κάνει πολύ καλή εντύπωση..

Απο εβδομάδα θα έχω νέα και απο άλλα 3 πάρκα 10αρια μ το ιδιο πάνελ : 1 με sma tripower 1 με power one και 1 με solaedge και βλέπουμε και απο εκει αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

gianniskriti τα pc8 ειναι διαφορετικά απο τα pa8..αρα ειναι νορμαλ..

 

ειναι σε χωριο τις Δραμας το εργο σε δώμα, είναι σε σχετικά ανοιχτό μέρος, αυτα που λέω ειναι πάντα απο το ρολοι τις ΔΕΗ αν και δεν εχει διαφορά απο inverter

stef_ramone(power one 10ari)..

 

Στην ιδια περιοχή έχω εγκαταστήσει και άλλα 10αρια αλλά το συγκεκριμένο παει πιο καλά απο όλα..Και μου εχει κάνει πολύ καλή εντύπωση..

Απο εβδομάδα θα έχω νέα και απο άλλα 3 πάρκα 10αρια μ το ιδιο πάνελ : 1 με sma tripower 1 με power one και 1 με solaedge και βλέπουμε και απο εκει αποτελέσματα

Απο τις καλυτερες αποδοσεις που εχω δει στην περιοχη της Δράμας 10 KW ειναι 70-73 τον Ιουνιο ,οχι Ιουλιο .

Εαν τον Ιουλιο εχεις αυτες τις αποδώσεις ....

Link to comment
Share on other sites

εχω δει 76 για αρκετες ημερες τον ιουνιο το οποιο εγινε 67-68 τωρα στην Ν.Αμισο Δραμας με solarwatt και sma..τι να πω δεν ξερω τι θα επακολουθησει φιλε thoi..χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

επανέρχομαι στο θέμα γιατί με τη βοήθεια του Solaredge είδα ότι κάποια πάνελ SM240PA8  έχουν πτώση απόδοσης σε σχέση με τα γειτονικά τους.

Επειδή είδα ότι τα προβληματικά πανελ έχουν τάση ίση με τα 2/3 ή και το 1/3 ακριβώς σε σχέση με τα διπλανά τους υπέθεσα οτι έκαψαν κάποια δίοδο bypass.

σήμερα που κατέβασα από τη στέγη ένα που σχεδόν δεν παρήγαγε είδα ότι κάηκε η κόλληση εσωτερικά της γραμμής που πάει στο καλώδιο.  

φαίνεται οπτικά από το τζάμι, ενώ στο πίσω μέρος "φούσκωσε" και το άσπρο πλαστικό πανελ που πατάνε οι κυψέλες.

Εγκαταστάθηκαν το 2011  και το 17 ξεκίνησαν να χαλάνε...  So much για κορεάτικη και καλά τεχνολογία....

48bf58540ed8afa45de640a7c7b6baa3.jpg
93686d49867d11575c7e5605f5649059.jpg
8f95f575d1847147526a415a0ca48908.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανες έλεγχο διόδων και με τι αποτέλεσμα?

 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι "κάψιμο" ή "οξείδωση" των γεφυρών των bus-bars. 

Επικοινώνησες με την S energy?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.