Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

@hkamp

Πως αντιμετωπιζεις εσυ γενικα τις περιπτωσεις με αυτονομα τοπικα συστηματα θερμανσης (φυσικο αεριο, πετρελαιο κλπ) οσον αφορα τους αυτοματισμους?

 

Τα θεωρεις Γ κατ ελαχιστον οπως αναφερει παραπανω η παραπομπη σου?

 

Γιατι εγω δε θυμαμαι να εχω βαλει κανενα ανω του Δ ποτε...

 

Και σε περιπτωση που δεν εχει θερμανση ή/και ψυξη το διαμερισμα, τι αυτοματισμους βαζουμε...?

Εγω και εκει αφηνω Δ, δεν το ανεβαζω βασει του Κ.Α.

 

Γενικα, οπως πολυ σωστα ανεφερες, ειναι πολυ μεγαλο ζητημα που ο καθενας εχει την αντιμετωπιση του...

 

Προσωπικα προτιμω να φυλαξω τα νωτα μου οταν για κατι δεν ειμαι απολυτα σθγουρος ουτως ωστε κανενας να μη με κατηγορισει οτι εσκεμενα και με δολο αναβαθμισα ενα υποβαθμισμενο διαμερισμα...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια στην περιοχή μου δεν έχουμε και πολλά τοπικά συστήματα όπως στην Θεσ/κη.

 

Μέχρι τώρα και στα 1-2 τοπικά που είχα, τα έβαλα Δ γιατί δεν είχαν αντιστάθμιση.

Τα τοπικά συστήματα μπορεί να τα δεις με την άποψη ότι δεν αποθηκεύουν ενέργεια οπότε κάποιες απώλειες περιορίζονται αλλά μπορεί να τα δεις και σαν μπαχατέλες συστήματα της κακιάς ώρας και της ανάγκης. Γι αυτό μου έκανε πολύ εντύπωση αυτή η διατύπωση στο ΔΚ3.

 

Κανένας όμως (μα κανένας) δεν μπορεί να σε (με) κατηγορήσει γι αυτό. Η μέχρι τώρα διατύπωση της ΤΟΤΕΕ1 είναι απόλυτα σαφής: Δ όταν δεν υπάρχει αντιστάθμιση.

 

Θα ένιωθα υποχρεωμένος για την άποψη άλλων συναδέλφων με πιο μεστή άποψη σ΄ αυτό το θέμα (Μίλτος, zxgr κα)

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Οντως...

Σεβομαι απεριοριστα τις γνωσεις και τις τοποθετησεις περι ΗΜ τοσο τις δικες σου οσο και των λοιπων μελων που ανεφερες και καθοτι υπερμαχος του ρητου "εκαστος στο ειδος του", σαν Πολιτικος Μηχανικος θα χαιρομουν να ακουσω κι αλλες γνωμες περι του θεματος που ειναι καθαρα αντικειμενο σας...

 

Προσωπικα, στη Θεσσαλονικη, η συντριπτικη πλειοψηφια των διαμερισματων τα οποια εχω επισκεφτει για εκδοση ΠΕΑ ειχαν τοπικο συστημα θερμανσης με λεβητα Φυσικου αεριου, που ετσι κι αλλιως αναβαθμιζει απο μονο του ολο το διαμερισμα λογω ελλειψης απωλειων δικτυου διανομης, υψηλης αποδοσης ελλειψει αναγκης υπερδιαστασιολογησης και υψηλης ηλεκτρικης ισχυος κυκλοφορητη....

 

Απο τη μια η αντισταθμιση στην κεντρικη θερμανση προσδιδει κεντρικο αυτοματο ελεγχο του δικτυου διανομης σε επιπεδο κτηριου, ελεγχοντας την κυκλοφορια του ζεστου νερου στο δικτυο βασει της εξωτερικης θερμοκρασιας, αφετερου στα τοπικα συστηματα το ιδιο το διαμερισμα τελει και το ρολο του κτηριου, μιας και το συστημα θερμανσης εξυπηρετει ΜΟΝΟΝ αυτο...

Παρολα ταυτα, ελλειψη αντισταθμισης ακομα και σε ατομικο συστημα θερμανσης θα κανει το ολο συστημα να λειτουργησει ανεξαρτητα απο την εξωτερικη θερμοκρασια του περιβαλλοντος και ΜΟΝΟ βασει της θερμοκρασιας που θελεις εσυ στο εσωτερικο...

 

Αυτες τις ολιγες γνωσεις εχω αποκομισει ως τωρα πανω στο θεμα κι ετσι, τηρωντας κατα γραμμα την ΤΟΤΕΕ δεν εχω δωσει Γ σε κανενα διαμερισμα οσον αφορα τους αυτοματισμους του, καθοτι ΔΕΝ βλεπω αντισταθμιση, ουτε χρονοδιακοπτη. Ο αυτοματος ελεγχος της λειτουργιας του συστηματος στο ιδιο το διαμερισμα για μενα δεν αποτελει τεκμηριο αναβαθμισης του...

 

Το ερωτημα μου παραμενει και αναφορικα με την παντελη ελλειψη θερμανσης η ψυξης....

Σε τι κατηγορια το κατατασουμε αυτο...? Συνεχιζω το βαζω Δ...

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο είναι ένα πάρα, μα πάρα, πολύ καλό ερώτημα. Το ΚΑ που πρέπει να του <<μοιάσουμε>> σε αυτές τις περιπτώσεις έχει Γ. Είμαστε κι εμείς Γ αν δεν έχουμε τίποτα;

 

Γενικά, η αποψή μου είναι ότι δεν πειράζει αν οι ΤΟΤΕΕ έχουν και μερικά λάθη. Και δεν ξέρω αν από εδώ μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να τα κρίνουμε σωστά.

 

Αλλά ας έχουν.......

 

Το πιο σημαντικό είναι να βρεθεί ένας τρόπος ώστε να κάνουμε ΟΛΟΙ το ίδιο λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ δυσκολο....

Προσωπικα, οταν ενα διαμερισμα ΔΕΝ εχει θερμανση η/και ψυξη, δεν μπορω να θεωρησω οτι πληροι τις προυποθεσεις ενταξης σε κατηγορια ανωτερη της Δ...

Τι διαταξεις ελεγχου να εχουμε σε ενα συστημα που δεν ειναι καν υπαρκτο...?

 

Προσωπικα, το ξαναλεω, προτιμω να υποβαθμισω ενα καλυτερο κτηριο απο την προσομοιωση μου, παρα να το αναβαθμισω αθελα μου και να κατηγορηθω ενδεχομενως μελλοντικα για δολο και σκοπιμοτητα....

 

Στην τελικη... ποιος κανει την τελεια προσομοιωση του κτηριακου κελυφους...? Οσο και να προσπαθω να ειμαι ακριβης, ε, καποιες παραδοχες θα τις κανω...

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι σε νέο κτήριο με ΚΕΝΑΚ, έχω κυνηγήσει σαν επιβλέπων τον ιδιοκτήτη στο κατάστημά του, να βάλει τα σωστά, σύμφωνα με τη μελέτη. Και τα της θέρμανσης και τα του κλιματισμού και τα καλά φωτιστικά και τον εξαερισμό με τον εναλλάκτη με β.α. > 0,5.

 

Και ας υποθέσουμε ότι στο διπλανό κατάστημα της άλλης πολυκατοικίας, ο άλλος ιδιοκτήτης δεν έβαλε κανένα ΗΜ, εκτός από τα περίπου ίδια κουφώματα και μονώσεις. Το κατάστημά του διπλανού είναι περίπου γιαπί, σχεδόν άδειο. Και πήρε και ψευδή υπεύθυνη δήλωση επίβλεψης ότι όλα γίναν καλώς......

 

Με την ΤΟΤΕΕ, έτσι όπως είναι σήμερα, που κάθε φορά όταν δεν υπάρχει τίποτα βάζεις το ΚΑ, μπορεί να βγει και καλύτερο από το δικό μου.

 

Θα έχει άδικο ο ιδιοκτήτης να με κυνηγάει με τον εναλλάκτη να μου τον φορέσει κολλάρο ή όχι;

 

Μερικές φορές δεν βγάζεις άκρη.....

Link to comment
Share on other sites

Ε απο κει και υστερα εναποκειται στη διακριτικη ευχερεια του εκαστοτε Μηχανικου να κρινει και να κατηγοριοποιησει το καθε καταστημα...

Εν τοιαυτει περιπτωσει, εγω δε θα το εβαζα Γ η Β αυτοματισμους αλλα θα το κατετασσα Δ (το αδειο)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χωρίζω τους αυτοματισμούς ως εξής:

Εάν υπάρχει αυτονομία κατά ιδιοκτησία τα θεωρώ Γ, οπότε τα τοπικά συστήματα τα βάζω Γ.

Εάν υπάρχει αυτονομία και στους επιμέρους χώρους της ιδιοκτησίας, τα θεωρώ Β.

Θέρμανση κτιρίου αναφοράς την βάζω Δ, γιατί δεν αναφέρει κάτι διαφορετικό στις ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπαρχει κεντρικη μεν θερμανση αλλα με ωρομετρηση, που δινει αυτονομια στο διαμερισμα?

Εχεις διαταξεις αυτοματου ελεγχου στην ιδια σου την ιδιοκτησια αλλα οχι στο δικτυο διανομης που δινει σε αυτην...

 

Απο την αλλη το δικτυο διανομης στα τοπικα συστηματα ειναι τοσο μικρο που οι απωλειες θεωρουνται αμελητεες....

 

Προσωπικα, μετα και απο παροτρυνσεις συναδελφων σου, αν δε δω αντισταθμιση το βαζω Δ, ακομα κι αν εχει αυτονομια στην ιδιοκτησια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.