Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Τί είναι τοπικό;

 

Ατομική μονάδα που δίνει σε ολόκληρο διαμέρισμα (διαφορετικά δωμάτια) δεν είναι τοπικό σύστημα.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοουσα, συγνωμη για τη διατυπωση αν ηταν λανθασμενη...

Για ατομικες μοναδες μιλουσα, οπου οι γνωμες διιστανται...

 

Βγηκαν νεες διευκρινισεις των ΤΟΤΕΕ

http://www.iekemtee.gr/el/%CE%B5%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/1311-%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B5-20701-1,-3-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-4

Φερεται να μην ειναι ακομα σε ισχυ αλλα στη σελιδα 43 που διευκρινιζει για αυτοματισμους αναφερει ρητα οτι θελει ΚΑΙ θερμοστατη χωρου ΚΑΙ αυτοματο διακοπτη...

 

Οποτε νομιζω οτι ενισχυει την αποψη μου για Δ σε ατομικα συστηματα τα οποια δεν εχουν ανισταθμιση, διοτι δεν δυνανται να ρυθμισουν τη θερμοκρασια του νερου προσαγωγης βασει της εξωτερικης θερμοκρασιας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εάν έχεις το αρχείο μήπως υπάρχει η δυνατότητα να το ανεβάσεις στο site γιατί από το site του ΙΕΚΕΜ υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

 

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ - ΠΡΟΣΘΗΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΟΔΗΓΙΑΣ ΤΟΤΕΕ 20701- 1/ 2010

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρωτάς ειδικά για τους συναδέλφους από βόρεια Ελλάδα;;; :confused:

Εγώ βάζω Γ.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειπωθηκε σε προηγουμενα ποστ οτι στη Βορειο Ελλαδα ειναι σε εξαρση το φαινομενο των ατομικων συστηματων θερμανσης...

Γενικα το εχω παρατηρησει κι εγω, απο οσες επαφες ειχα στη Νοτιο Ελλαδα, οτι επικρατει κεντρικη θερμανση ως επι το πλειστον εν αντιθεσει με μας...

 

Οι διευκρινισεις παντως ειναι αρκετα διαφωτιστικες...

Link to comment
Share on other sites

Σε μονοκατοικία που διαθέτει θερμοστατικές κεφαλές αλλά ΔΕΝ διαθέτει αντιστάθμιση θα καταταχθεί Δ βάσει όσων προηγήθηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα Εφη με την νέα διατύπωση για την αυτόματη προσαρμογή του δικτύου και τους inverter κυκλοφορητές με προβλημάτισε πολύ.

 

Είναι και ένα θέμα που νιώθω να κολυμπάω σε ξένα νερά. Ξέρω όμως ότι η χρήση των κυκλοφορητών μεταβλητού σημείου λειτουργίας και των αντισταθμίσεων γίνεται για διαφορετικούς λόγους και επιδρούν με διαφορετικό τρόπο. Βέβαια στο τέλος έχουμε εξοικονόμηση ενέργειας και στις 2 περιπτώσεις αλλά με αρκετά διαφορετικό τρόπο... Νομίζω ότι άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Αν έχει κάποιος συνάδελφος καλύτερη άποψη θα βοηθούσε πολύ.

 

Στην παλιά διατύπωση των κατηγοριών αυτ/σμών οι inverter εμφανίζονταν στην κατηγ. Α. Δεν ήταν στην Γ κατηγορία απαραίτητοι αλλά στο επίσημο φύλλο ελέγχου που ήταν για τις πολεοδομίες έγραφε:

 

<<Τα δίκτυα διανομής θερμού και ψυχρού μέσου διαθέτουν σύστημα αντιστάθμισης θερμοκρασίας (ή άλλο ισοδύναμο) για την αποδοτική αντιμετώπιση των μερικών φορτίων. Εάν υπάρχουν μεταβλητά φορτία δικτύου χρησιμοποιούνται συστήματα προσαρμογής του υδραυλικού σημείου λειτουργίας (π.χ. κυκλοφορητές μεταβλητής ικανότητας Δν-ρ)>>

 

που το διάβαζα ως: βάλε οπωσδήποτε αντιστάθμιση και αν έχεις μεταβλητά βάλε και inverter. Κατανοητό και λογικό μου φαινόταν. Ηταν και το παράδειγμα ΜΕΑ της εξαόροφης κάπως έτσι...

 

Οταν βγήκε η νέα διατύπωση των κατηγοριών, με μπέρδεψαν. Δεν μπορώ να χωνέψω ότι ένα κτήριο με αντιστάθμιση (που ήταν από παλιά υποχρεωτική για πάνω από 1 ιδιοκτησίες) είναι ισοδύναμο σε συμπεριφορά όσον αφορά το δίκτυο με ένα χωρίς αντιστάθμιση αλλά με inverter.

 

Θα προτιμήσω πάντως στις ΜΕΑ να συνεχίζω να βάζω και αντιστάθμιση και inverter σε μεταβλητά φορτία. Νομίζω ότι σ' αυτό το σημείο οι διευκρινιστικές χρίζουν διευκρίνησης.

 

Οπως είναι βέβαια τώρα η διατύπωση έχεις απόλυτο δίκαιο..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι ακριβως συμβαινει με τους αυτοματισμους τωρα που βγηκαν και σε ΦΕΚ και εγκριθηκαν οι διευκρινισεις?

Για να ανεβει κατηγορια και απο Δ να παει Γ θελει, εκτος του θερμοστατη εσωτερικου χωρου και εναν αυτοματο διακοπτη (πχ ηλεκτροβανα αυτονομιας)

Οι κεντρικες θερμανσεις με ωρομετρηση που εχουν και ηλεκτροβανα εξω απο καθε διαμερισμα πλεον εντασσονται στην κατηγορια Γ?

Και οι αυτονομες θερμανσεις με λεβητες πετρελαιου σε μπαλκονια η επιτοιχους λεβητες φυσικου αεριου που δεν απαιτουν ηλεκτροβανες γιατι ειναι απο μονοι τους αυτονομοι πανε κι αυτοι στο Γ?

 

Βλεπουμε οτι διεγραφησαν οι οροι χρονοδιακοπτης και αντισταθμιση απο τη διατυπωση...

 

Θεωρω πως πλεον τα παραπανω περιγραφεντα πηγαινουν κατευθειαν Γ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.