Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Inzaghi δεν ξέρω αν οι επίτοιχοι λέβητας φ.α. μπορούν να καλύψουν μερικά φορτία κάνοντας εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Κι επίσης, επειδή δεν έχω γραφτεί σε κάποιο σεμινάριο, δεν ξέρω αν, μετά την έκδοση σε ΦΕΚ των διευκρινιστικών ΤΟΤΕΕ, συνεχίζουν να διδάσκουν αυτό το .....παλαβό που είδες παραπάνω.

 

Ας απαντήσουν συνάδελφοι που παρακολουθούν σεμινάρια αυτό τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοουσα, συγνωμη για τη διατυπωση αν ηταν λανθασμενη...

Για ατομικες μοναδες μιλουσα, οπου οι γνωμες διιστανται...

 

Βγηκαν νεες διευκρινισεις των ΤΟΤΕΕ

http://www.iekemtee....A%CE%B1%CE%B9-4

Φερεται να μην ειναι ακομα σε ισχυ αλλα στη σελιδα 43 που διευκρινιζει για αυτοματισμους αναφερει ρητα οτι θελει ΚΑΙ θερμοστατη χωρου ΚΑΙ αυτοματο διακοπτη...

 

Οποτε νομιζω οτι ενισχυει την αποψη μου για Δ σε ατομικα συστηματα τα οποια δεν εχουν ανισταθμιση, διοτι δεν δυνανται να ρυθμισουν τη θερμοκρασια του νερου προσαγωγης βασει της εξωτερικης θερμοκρασιας...

 

Ακόμα δεν είναι σε ισχύ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύουν κανονικότατα alej από την ημερομηνία δημοσίευσής τους σε ΦΕΚ (30/04/2012) και έχουν πλέον αναρτηθεί (και με ενσωμάτωση των αλλαγών για να μην χάνεσαι κοιτώντας τεύχη και τευχάκια) εδώ.

Μόνο που ακόμα δεν έχει βγει η έκδοση του λογισμικού που ενσωματώνει τις αλλαγές.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω ξαναδει περιπτωσεις αντισταθμισης σε εγκαταστασεις κεντρικης ή και ατομικης θερμανσης, σας επισυναπτω μια φωτογραφια που τραβηξα σε λεβητοστασιο σημερα να μου πειτε οι πιο γνωστες του αντικειμενου αν μπορω να το καταταξω σε κατηγορια ανωτερη της Δ

____________-shaW2PVZ.1337030388.jpg

Ειναι κατι συγκεκριμενο ολα αυτα τα εξαρτηματα, περαν του κλασσικου χρονομετρου που συνανταω παντου, που ρυθμιζουν τη θερμοκρασια του νερου στο δικτυο διανομης?

Link to comment
Share on other sites

Μια και πιάσαμε τους αυτοματισμούς.....μία φορά είδα εξωτερικό στοιχείο μέτρησης θερμοκρασίας και αυτό ήταν μέσα στο λεβητοστάσιο :P

 

Για την ιστορία δεν υπήρχε τρίοδη κτλ απλά πήγαινε στον καυστήρα.....τώρα αν ο καυστήρας είχε δυνατότητα αυτόματης ρύθμισης δεν ξέρω.

post-97-0-90869500-1337062289_thumb.jpg

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μια τετράοδη βάνα και αναλογική (νομίζω) μονάδα ελέγχου. Πάντως έχεις θερμοκρασιακή αντιστάθμιση στο σύστημα διανομής. Οπότε είναι κατηγορίας αυτοματισμών τουλάχιστον Γ (αν βέβαια έχεις και έλεγχο σε επίπεδο ιδιοκτησίας / λειτουργικής αυτονομίας).

Edited by panos-vicious
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τετραοδη βανα ειναι αυτο? Το φανταστηκα...

Παντως για κατηγορια Β το κοβω, μιας και εχω ενδοδαπεδια, οποτε επι της ουσιας δεν εχω τερματικες μοναδες για να ρυθμιστουν αυτονομα....

 

Τι θα επρεπε να εχει αλλο ενα συστημα ενδοδαπεδιας θερμανσης για να καταταχθει κατηγορια Β αυτοματισμων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.