Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Ναι ή μπορεί να κάνει αερισμό μέσω των αεραγωγών της εσωτερικής του VRV αν είναι καναλάτη μονάδα. Και να έχει και εναλλάκτη ανάκτησης πριν την επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το θέμα.

 

Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η σχέση της <<μονάδας αερισμού>> του πίνακα, με τα συστήματα εξαερισμού που συναντάμε.

 

Ετσι όπως είναι διατυπωμένο το κείμενο στον πιν. 5.5 της ΤΟΤΕΕ1 για να έχω κατηγ. Β δεν αρκεί ένα απλό VAM. Θα πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο σύστημα όπως το VKM-GM της DAIKIN.

 

Ας υποθέσουμε ότι έχω ένα σύστημα VRV και ένα απλό σύστημα εξαερισμού on-off. Χωρίς καν χρονοδιακόπτη. Τι κατηγορία αυτοματισμού παίρνω. Δ;

 

Και γενικά όταν έχω απλά συστήματα εξαερισμού ανεξάρτητα από την τεχνολογία της εγκατάστασης θέρμανσης/ψύξης, τι κατηγορία παίρνω; Δ;

 

Ακόμα και σε περίπτωση ανυπαρξίας συστήματος εξαερισμού. Δεν παίρνεις αερισμό σύμφωνα με το ΚΑ. Εχεις nR=0. Τι κατηγορία αυτ/σμών βάζεις. Δ;

Ολα Δ;

 

Αυτή η έκφραση <<μονάδων αερισμού ή/και κεντρικής κλιματιστικής μονάδας>> με τρελαίνει. Δεν μπορεί να εξομοιώνεις τις απαιτήσεις για ένα ολοκληρωμένο σύστημα διαχείρησης αέρα με ΚΚΜ, με τις απαιτήσεις της απλής παροχής νωπού αέρα στον χώρο.

 

Ή εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  1. Ακριβώς γιατί κάτι σαν αυτό έχει δυνατότητα νυχτερινού δροσισμού και ρύθμισης της υγρασίας. Δεν φτάνει όμως για κατηγορία Β, γιατί θέλεις και έλεγχο της παρουσίας χρηστών (για τον αερισμό ή / και ΚΚΜ).
  2. Σύστημα VRV και απλός εξαερισμός και αερισμός: κατηγορία Β για ψύξη & θέρμανση (ή Γ ή και Δ αν έχεις περισσότερες απο μια εξωτερικές μονάδες ανάλογα με τον έλεγχο της αλληλουχίας), κατηγορία Δ για αερισμό, οπότε συνολικά δυστυχώς Δ.
  3. Δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.
  4. Μη ύπαρξη αερισμού: ναι μεν δεν έχεις ανάκτηση θερμότητας / ψύξης αλλά μπορείς να θεωρήσεις πως έχεις αυτόματο έλεγχο της προσαγωγής αέρα με χρονοδιακόπτη (όπως το Κ.Α.) οπότε θα έχεις κατηγορία Γ στον αερισμό. Έτσι νομίζω.
  5. Συμφωνώ με 1000.
  6. Δηλώνω :confused:

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Αυτο διπλα στον κυκλοφορητη που φαινεται στη φωτογραφια που επισυναπτω υπαρχει περιπτωση να παιζει το ρολο της αντισταθμισης?

post-47080-0-14574700-1340694291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει κάποιος που παρακολουθεί διαρκώς τις θερμοκρασίες του νερού/περιβάλλοντος και ρυθμίζει την τετράοδη ναι μπορείς να πεις ότι έχεις χειροκίνητη αντιστάθμιση, αλλιώς πρέπει να μπει ελεγκτής κινητήρας στην βάνα και αισθητήρια για να έχεις αυτόματη αντιστάθμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ποσταρω και εδω μιας και νομιζω ειναι πιο σχετικο το θεμα...

Περιπτωση καταστηματος το οποιο ειναι παντελως αδειο απο συστηματα θερμανσης, ψυξης, ΖΝΧ, αερισμου, φωτισμου

Βαζω τα παντα του ΚΑ

Η θερμανση του ΚΑ ειναι κατηγοριας αυτοματισμων Γ διοτι θεωρουμε και οτι εχει αντισταθμιση και οτι εχουμε αυτονομο ελεγχο καθε θερμικης ζωνης

Τα ιδια λιγο, πολυ, ισχυουν και για την ψυξη με αεροψυκτες Α.Θ.

Αυτοματισμοι για ΖΝΧ και φωτισμο δεν απαιτουνται για να καταταγει το καταστημα σε κατηγορια ανωτερη της Δ αναφορικα με τους αυτοματισμους, οποτε παμε στον αερισμο...

 

Οσο και αν διαβασα το κεφαλαιο του αερισμου και του συστηματος που εγκαθιστουμε στο ΚΑ, πουθενα δεν μπορεσα να βρω

α. Αυτοματο ελεγχο προσαγωγης αερα με χρονοδιακοπτη και

β. Έλεγχο θερμοκρασιας προσαγωγης αερα

Το συστημα αερισμου του ΚΑ εχει ανακτηση θερμοτητας/ψυξης με εναλλακτες, κατι το οποιο ΔΕΝ βαζουμε εμεις στο καταστημα μας, οταν βαζουμε τα του ΚΑ

 

Μετα και απο αυτα, θεωρησα πως, επειδη ΔΕΝ αναφερονται καπου ρητα τα 2 σημεια πιο πανω, δεν πληρουνται ολες οι απαιτησεις για καταταξη στην κατηγορια Γ αυτοματισμων του καταστηματος κι ετσι το εβαλα Δ

Το καταστημα μου βγηκε ετσι Δ, ενω αν ανεβαζα αυτοματισμους θα πηγαινε Γ. Και ετσι εξεδωσα το ΠΕΑ

Τωρα για οποια αλλαγη θα χρειαστει ανακληση, που νομιζω μεσα σε λιγες ωρες την κανουν. Την αλλη φορα ειχα κανει αιτηση ανακλησης στις 3 το βραδυ και στις 9 το πρωι ημουν ετοιμος

 

Δεν ειναι λιγο οξυμορο ομως καταστημα με τζαμαριες περιμετρικα (μονα τζαμια) και μπετα αμονωτα το υπολοιπο τμημα, χωρις κανενα συστημα θερμανσης, ψυξης, ΖΝΧ, αερισμου, φωτισμου κλπ να μου βγει Γ?

Δηλαδη σκεφτειτε οτι αν καποιος δωσει λεφτα να βαλει κι αυτος συστηματα θερμανσης, ψυξης, αερισμου, ΖΝΧ και αυτοματισμους σε φωτισμο κλπ, για να αξιοποιησει το φυσικο φωτισμο, θα του βγει καταστημα της ιδιας κατηγοριας...!

 

Οι αποψεις σας?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο προβληματισμός σου, αλλά όταν αυτός που έχει το .....καλοκαιρινό από άποψη εγκαταστάσεων και κελύφους μαγαζί, θελήσει να εγκαταστήσει συστήματα και να κάνει και επεμβάσεις στο κέλυφος, τότε θα πρέπει να επιτυγχάνει αυτή την κατηγορία και θα χρειαστεί να προχωρήσει στην έκδοση νέου πιστοποιητικού.

Θα μου πεις πως στο μεταξύ θα το έχει νοικιάσει και τα έξοδα θα τα κάνει ο ενοικιαστής. Ναι είναι άδικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα σκεψου πως τοσο ενα καταστημα εξ ολοκληρου αδειο απο συστηματα, οσο κι ενα εξοπλισμενο οσο και του ΚΑ θα βγουν ιδια κατηγορια...

Ο ενας θα εχει ξοδεψει τα μαλλια της κεφαλης του για να το κανει, εν αντιθεσει με τον αλλον, ενω ο αλλος για τα επομενα 10 χρονια θα εχει στα χερια του ενα καθ ολα νομιμο και εγκυρο χαρτι σφραγισμενο και υπογεγραμμενο απο σενα που να λεει πως το κτηριο του ειναι ιδιας κατηγοριας με αυτου που ξοδεψε μια περιουσια... Και δε θα εχει δωσει φραγκο...

Οξυμορο αλλα αληθινο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.