Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Ανεβαζω φωτογραφια λεβητα σε λεβητοστασιο που βρηκα σε χτεσινη μου αυτοψια...

Λεβητας πετρελαιου BUDERUS με πινακα ελεγχου εγκατεστημενο πανω του.

Συγκεκριμενα αυτο

http://www.buderus.g...amatic2101.html

 

Βασικές λειτουργίες:

  • Ελέγχει ένα κύκλωμα θέρμανσης και ένα μονοβάθμιο καυστήρα

spacer.gif

Τεχν. χαρακτηριστικά:

  • Πίνακας ελέγχου σταθερής θερμοκρασίας.
  • Λειτουργία για μονοβάθμιο καυστήρα.
  • Ελέγχει ένα κύκλωμα θέρμανσης.
  • Θερμοστάτης λέβητα ρύθμιση από 50-90°C.¨
  • Υδροστάτης κυκλοφορητή.
  • Θερμικό ασφαλείας 100°C.
  • Θερμόμετρο για ένδειξη θερμοκρασίας νερού του λέβητα.
  • Εξωτερική επένδυση από ανακυκλώσιμο πλαστικό.
  • Πλήρης ηλεκτρολογική σύνδεση.
  • Προστασία ΙΡ 40.
  • Θωράκιση από ηλεκτρομαγνητικά πεδία.

Με τα ανωτερω τεχνικα χαρακτηριστικα, δυναται να θεωρηθει συστημα αυτοματισμου ικανο να με ανεβασει στην κατηγορια Γ?

Θεωρω πως ναι...

post-47080-0-98306200-1343856841_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για να πας σε κατηγορία Γ στην θέρμανση θες ΚΑΙ αντιστάθμιση...Εγώ προσωπικά θα το έβαζα Δ.

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμενος λεβητας εχει μια εξελιγμενη λειτουργια, ανεξαρτητα απο τον πινακα ελεγχου αυτο, που αναμειγνυει το νερο προσαγωγης που ειναι ζεστο με το κρυο της επιστροφης για να χαμηλωσει τη θερμοκρασια λειτουργιας.

Ετσι γλιτωνει την υπαρξη τετραοδης (το γραφει στο εγχειριδιο)

Οι ΤΟΤΕΕ αναφερουν οτι για να πιασουμε κατηγορια Γ θα πρεπει να εχουμε αντισταθμιση ή μοναδα παραγωγης θερμανσης με μεταβλητη θερμοκρασια μεσου προσαγωγης αναλογα με το φορτιο θερμανσης.

Μεταβλητη θερμοκρασια εχω αλλα απο οσο καταλαβα δε μεταβαλλεται αυτοματα αναλογα με το φορτιο παρα μονο θετεις εσυ τη θερμοκρασια που θελεις να εχει το μεσο και απο κει και υστερα οποτε θελεις τη μεταβαλλεις...

 

Ειλικρινα, δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να συναντησω σε λεβητοστασιο για να το βαλω Γ πια...

Ολα Δ τα βαζω, οτι και να εχουνε...

 

Καμια αλλη αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημερωση η απαντηση που ελαβα σημερα περι του θεματος.

Ο συγκεκριμενος πινακας ελεγχου ΔΕΝ αποτελει επ ουδενι λογω συστημα αντισταθμισης, ουτε ρυθμιζει τη θερμοκρασια του μεσου αναλογα με το φορτιο θερμανσης.

Απλως διατηρει σταθερη τη θερμοκρασια. Οποτε, δυστυχως, δεν μπορει να μας ανεβασει κατηγορια στους αυτοματισμους

Σωστος ο προλαλησας συναδελφος...

Τουλαχιστον μπορεις να ρυθμισεις τη θερμοκρασια λειτουργιας του μεσου, οποτε απο την αντιστοιχη καμπυλη μπορεις να δεις το βαθμο αποδοσης του λεβητα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ανεξάρτητα με τον αυτόματο τρόπο ρύθμισης της θερμοκρασίας προσαγωγής, που μπορεί να γίνεται με διάφορους τρόπους, απαραίτητο είναι το αισθητήριο εξωτερικής θερμοκρασίας. Άν υπάρχει μας πονηρεύει να το ψάξουμε παραπέρα, αν όχι -> Δ. (χωρίς πολλές ανησυχίες)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως είναι τόσο απλό. Μπορεί, για περισσότερες από μια ιδιοκτησίες, να έχουμε ένα θερμοστάτη χώρου και μια ηλεκτροβάνα συτονομίας ανά ιδιοκτησία και ένα κυκλοφορητή inverter, οπότε πάει κατηγορία Γ. Εφόσον προϋπήρχε η εγκατάσταση θέρμανσης με αυτονομία ανά ιδιοκτησία, τότε η αντικατάσταση του κυκλοφορητή σταθερών στροφών με έναν μεταβλητού σημείου λειτουργίας, ήταν μια σχετικά χαμηλού κόστους επέμβαση που θα μπορούσαν να είχαν κάνει οι ένοικοι στην πορεία.

Ο παρελθοντικός χρόνος έχει να κάνει με το ότι τώρα, πολύ απλά δεν κάνουν .....τίποτα. Ούτε καν συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχω καταλάβει καλά οι τρίοδες/τετράοδες βάνες στο σύστημα διανομής μπορούν να σε πάνε κατηγορία Γ. Σωστά;

Ένα πιο πολύ θεωρητικό ερώτημα. Εφόσον απ' ότι έχω καταλάβει η ποσότητα του νερού που ξαναμπαίνει στο κύκλωμα καθορίζεται χειροκίνητα στις βάνες αυτές, πώς έχουμε αυτόματη υδραυλική προσαρμογή (γιατί θερμοκρασιακή αν κατάλαβα καλά προυποθέται αντιστάθμιση);

Link to comment
Share on other sites

Οχι Κώστα ακριβώς.

Τρίοδη κλπ δε σημαίνει κατ' ανάγκη αυτόματη προσαρμογή και δε σε πάνε σε Γ.

 

Μπορεί να δεις τρίοδη και να είναι χειροκίνητη, όπως λες. Αυτή δεν είναι αυτόματη προσαρμογή και δεν ανεβαίνεις κατηγορία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα πιο πολύ θεωρητικό ερώτημα. Εφόσον απ' ότι έχω καταλάβει η ποσότητα του νερού που ξαναμπαίνει στο κύκλωμα καθορίζεται χειροκίνητα στις βάνες αυτές, πώς έχουμε αυτόματη υδραυλική προσαρμογή (γιατί θερμοκρασιακή αν κατάλαβα καλά προυποθέται αντιστάθμιση);

Δεν υπολογιζεται καμια χειροκινητη διαταξη ως αυτοματισμος, γενικα, περα απο τις βανες που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.