Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Θα ελεγα το 99.9%. Δεν υπάρχει οτι αν καλύπτεται το 50% του χώρου στην κατοικια είμαστε κατηγορία π.χ Β αν εχουμε inverter

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, alej said:

Δεν θεωρείται ότι υπάρχει δίκτυο διανομής επομένως συντρέχουν όλοι οι λόγοι του Β.

3m σωληνα ελαχιστο δεν ειναι δικτυο διανομής?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pggiotas said:

Τα περισσότερα ναι…. Όχι όμως και το 99%!!!
Χρειάζεται να  καλύπτεται το 50% των απαιτήσεων του κτηρίου όπως αναφέρεται και στις διευκρινίσεις στο site του ΤΕΕ….

Εχω την εντύπωση ότι δεν είναι αυτό το νόημα Παναγιώτη. Δηλαδή ότι αν έχεις 50% πραγματική κάλυψη είναι σαν να καλύπτεις τις απαιτήσεις οπότε βάζεις το σύστημα αυτό με την κατηγορία αυτοματισμού Β.

Εγώ νομίζω ότι το θέμα <<50%>> αφορά στον τρόπο λειτουργίας των τοπικών ΑΘ. Δηλαδή έχεις μια κατοικία 100τμ που έχει κλιματιστικά split στο σαλόνι και στο υπνοδωμάτιο. Αυτά καλύπτουν ας υποθέσουμε 60 τμ. Εχεις τότε ένα σύστημα πραγματικό κατ. αυτ. Β στο 60% ενώ το άλλο 40% καλύπτεται απ το θεωρητικό που έχει κατ. αυτ. Δ. Εχεις την χειρότερη κατηγορία που είναι η Δ.

Σε κάθε μήνα βάζεις 0,30 για το πραγματικό και 0,20 για το θεωρητικό. Εκεί νομίζω είναι το νόημα του 50%.

Επειδή τα split λειτουργούν συνήθως είτε στο σαλόνι την ημέρα είτε στο υπνοδωμάτιο και όχι ταυτόχρονα βάζεις 0,5 αθροιστικά σε κάθε μήνα. Λόγω τρόπου λειτουργίας δηλαδή. Δεν έχει να κάνει με τα τετραγωνικά μέτρα.

Αν έχεις τώρα κεντρικό σύστημα που καλύπτει πχ 70 τμ θα βάλεις το πραγματικό ποσοστό κάλυψης. Δηλαδή το πας με 0,7. Εκεί έχω κάποιες απορίες αλλά σε κεντρικά συνήθως είναι πραγματικά 100% και δεν χρειάστηκε να το ψάξω παραπάνω.

Η διατύπωση της ΤΟΤΕΕ καθώς και της διευκρίνησης στις ερωταπαντήσεις δεν θα έλεγα ότι ξεδιαλύνουν τις απορίες.

(Μας έχει στοιχειώσει αυτό το θέμα εδώ και χρόνια).

Edited by hkamp
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά αναφέρει το site του ΤΕΕ….


Ποσοστό κάλυψης ψυκτικού φορτίου κατοικίας

Το κτήριο αναφοράς για τις κατοικίες, διαθέτει σύστημα ψύξης που καλύπτει τα ψυκτικά φορτία του 50% της συνολικής επιφάνειας του κτηρίου.

Εάν στο υπό εξέταση κτήριο κατοικίας, υπάρχει σύστημα ψύξης που καλύπτει επιφάνεια του κτηρίου μεγαλύτερη από το 50% της συνολικής επιφάνειας (χώρων διαμονής), τότε ως ποσοστό κάλυψης ορίζεται το αντίστοιχο ποσοστό της επιφάνειας που καλύπτει το σύστημα ψύξης. Στην πράξη, επειδή τα συστήματα ψύξης κατοικιών είναι συνήθως αυτόνομες αντλίες θερμότητας τα οποία δεν λειτουργούν ταυτόχρονα, μπορεί να θεωρηθεί ότι το ποσοστό κάλυψης του ψυκτικού φορτίου, είναι 50% και όχι το ποσοστό της επιφάνειας που μπορεί να ψυχτεί από το υφιστάμενο σύστημα ψύξης. Αν το σύστημα ψύξης είναι κεντρικό αυτό δεν ισχύει

Εάν στο υπό εξέταση κτήριο κατοικίας, υπάρχει σύστημα ψύξης που καλύπτει επιφάνεια μικρότερη από το 50% της συνολικής επιφάνειας (χώρων διαμονής), τότε ως ποσοστό κάλυψης ορίζεται το 50% ίδιου με του κτηρίου αναφοράς.

Σε καμία περίπτωση το άθροισμα του ποσοστού κάλυψης φορτίου ψύξης για κάθε θερινό μήνα, δεν πρέπει να είναι μικρότερο από 0.5 (50%).

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει. Δυστυχώς δεν αναφέρει κάτι περισσότερο από την μπερδεμένη ενότητα της ΤΟΤΕΕ.

Στο ποσοστό κάλυψης επικεντρώνεται χωρίς να δίνει πληροφορίες για το πως χειριζόμαστε τα υπόλοιπα.

Η δική μου ανάγνωση είναι βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι μετά από 13 χρόνια θα έπρεπε να το έχουν λύσει το θέμα και να μην το αφήνουν στην κρίση μας με αμφιλεγόμενες και Πυθιακές επεξηγήσεις........

Πόσο δύσκολο θα ήταν ένα παράδειγμα ?????..... Θα μου πεις εδώ υπολογίζουμε αερισμό ανά m²....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.