Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Θερμοπομποί σε ένα διαμέρισμα (κάθε δωμάτιο από ένα θερμοπομπό και θερμοστάτη αντίστοιχα) πάει κατηγορία αυτοματισμών Β?

Για κατηγορία αυτοματισμών Β, λέει η ΤΟΤΕΕ, θέλει και θερμοστάτη και θερμοστατικές κεφαλές ανά σώμα.

Θερμοστατικές κεφαλές ανά χώρο δεν έχω, αλλά έχω θερμοστάτη.

Πάμε Β ή Γ?

Και τι χρειάζονται οι θερμοστατικές κεφαλές ανά σώμα όταν έχουμε ήδη και θερμοστάτη στο χώρο? Πλεονεξία δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Και τι χρειάζονται οι θερμοστατικές κεφαλές ανά σώμα όταν έχουμε ήδη και θερμοστάτη στο χώρο? Πλεονεξία δεν είναι?

η θερμοστατική βαλβίδα ελέγχει αναλογικά την ισχύ του συγκεκριμένου σώματος ανάλογα με την θερμοκρασία του χώρου που βρίσκεται το σώμα, ο θερμοστάτης εντέλει ψηφιακά όλο το σύστημα θέρμανσης. Αν έχεις μόνο θερμοστατικές βαλβίδες πως θα ελέγχεται η παράγωγη θερμού νερού χωρίς θερμοστάτη;

Το να έχεις στον χώρο του βρίσκεται ο θερμοστάτης και θερμοστατικές βαλβίδες στα σώματα είναι γενικά κακή τεχνική

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξες καλα τι εγραφα...

Δεν εχω ΜΟΝΟ θερμοστατικες βαλβιδες αλλα ΜΟΝΟ θερμοστατη

Και δεν υπαρχει παραγωγη ζεστου νερου για το δικτυο διανομης μιας και προκειται για θερμοπομπο....

Αλλα, οπως και να χει, εχουμε αυτονομο ελεγχο του καθε θερμαντικου σωματος...

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξες καλα τι εγραφα...

Δεν εχω ΜΟΝΟ θερμοστατικες βαλβιδες αλλα ΜΟΝΟ θερμοστατη

Και δεν υπαρχει παραγωγη ζεστου νερου για το δικτυο διανομης μιας και προκειται για θερμοπομπο....

Αλλα, οπως και να χει, εχουμε αυτονομο ελεγχο του καθε θερμαντικου σωματος...

Διάβασα την ερώτησή σου αλλά απάντησα μόνο στο τμήμα που παρέθεσα, για τον λόγο ύπαρξης και τοπικού και κεντρικού ελέγχου σε σύστημα διανομής θέρμανσης με τερματικές μονάδες.

Η περίπτωση σου δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία αφού οι θερμοπομποί δεν είναι τερματικές μονάδες θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Με θερμοπομπούς και θερμοστάτη σε κάθε χώρο, έχεις "τοπικές ηλεκτρικές μονάδες" (παραγωγής και "τερματικές" ταυτόχρονα) με ανεξάρτητο αυτόματο έλεγχο σε επίπεδο αυτόνομων χώρων.

Δίκτυο διανομής δεν υπάρχει με αυτό τον τρόπο θέρμανσης, οπότε ούτε τα περί θερμοστατικών κεφαλών σε απασχολούν ούτε και η αυτόματη θερμοκρασιακή ή υδραυλική προσαρμογή του δικτύου διανομής στα θερμικά/ψυκτικά φορτία. Διαφορετικές μονάδες παραγωγής ώστε να σε απασχολεί ο έλεγχος της αλληλουχίας δεν έχεις.

Οπότε έχεις κατηγορία αυτοματισμών Β.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανυπαρξία δικτύου διανομής σε απαλάσει από την υποχρέωση αντιστάθμισης ??. Αν είναι έτσι, η θέρμανση με A/C που λειτουργούν ΟΝ-OFF και η θέρμανση με A/C INVERTER ανήκει στην ιδια κατηγορία αυτοματισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσεξες καλα τι εγραφα...

Δεν εχω ΜΟΝΟ θερμοστατικες βαλβιδες αλλα ΜΟΝΟ θερμοστατη

Και δεν υπαρχει παραγωγη ζεστου νερου για το δικτυο διανομης μιας και προκειται για θερμοπομπο....

Αλλα, οπως και να χει, εχουμε αυτονομο ελεγχο του καθε θερμαντικου σωματος...

είναι Β (όπως και οι θερμοσυσσωρευτές) λόγω ελέγχου ανά χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για ποια αντισταθμιση μου μιλατε?

Εχετε ξαναδει εσεις αντισταθμιση σε ηλεκτρικο σωμα?

Η αντισταθμιση λειτουργει μονον οταν εχεις ζεστο νερο να τρεχει στο συστημα διανομης...

Εδω οχι ζεστο νερο δεν εχω αλλα ουτε συστημα διανομης....

Πανο σ' ευχαριστω για τις πληροφοριες. Κι εγω ετσι το σκεφτηκα απλα ηθελα μια επαληθευση απο την αντιστοιχη ειδικοτητα...

 

Νεα ερωτηση.

Οταν εχω λεβητα φυσικου αεριου, τοπικο επιτοιχο, και βαλω αντισταθμιση στο λεβητα εξω για να το παω κατηγορια Γ, αν θελω να το ανεβασω σε Β, εκτος απο θερμοστατικες κεφαλες σε καθε σωμα, πρεπει να εχω ΚΙΑ θερμοστατη σε καθε σωμα ή μου αρκει ο κεντρικος θερμοστατης της ιδιοκτησιας μας?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.