Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Πάνω που πήγα να οριστικοποιήσω ένα ΠΕΑ καταστήματος με όλα ΚΑ.....Και το είχα βάλει "Γ" σε αυτοματισμούς....

Δηλαδή θα πρέπει κάθε μέρα να ψάχνουμε αν ισχύουν αυτά που ξέρουμε????

 

Υ.Γ.

Ασχετο με το θέμα μας αλλά επ' ευκαιρίας ....

Οταν έχω εξ' ολοκλήρου ΚΑ για θέρμανση τότε σαν θερμαινόμενη επιφάνεια και όγκο βάζω "0" όπως για την ψύξη???...

Link to comment
Share on other sites

Στη βοήθεια του προγράμματος, στο "Κτίριο" και στο "Γενικά" γράφει πως: "Τα δεδομένα αυτά ΕΚΤΟΣ από την "Συνολική επιφάνεια" και τον "Θερμαινόμενο όγκο", δεν λαμβάνονται υπόψη στους υπολογισμούς, αλλά χρησιμοποιούνται για στατιστικούς λόγους". Τώρα, με το σκεπτικό ότι το άθροισμα της επιφάνειας των ζωνών (ή της μιας μόνο ζώνης) θα πρέπει να ταυτίζεται με αυτό που δηλώνουμε στην καρτέλα "Γενικά" του "Κτιρίου", νομίζω πως σαν θερμαινόμενη επιφάνεια θα πρέπει να συμπληρωθεί η επιφάνεια που απαιτείται να θερμαίνεται και όχι μηδέν. Ενώ για την ψυχόμενη επιφάνεια, δεν γίνεται αναφορά στο πεδίο της ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την θερμαινόμενη επιφάνεια έχει ένα ακαδημαϊκό ενδιαφέρον. Αφού για τα σημαντικά η ενημέρωση είναι άκρως ικανοποιητική, μας μένει να συζητάμε μεταξύ μας για τα ασήμαντα.

Στον θερμαινόμενο όγκο θα βάλεις την τιμή αφού σου ζητάει <<Στο πεδίο "Θερμαινόμενος όγκος", εισάγεται ο συνολικός όγκος των υπό εξέταση θερμικών ζωνών, o οποίος, σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ, θεωρείται ότι θερμαίνεται πλήρως>>.

Βέβαια αν δεν έχεις ολόκληρο το κτίριο αλλά τμήμα του, μάλλον έχει στατιστική αξία.

 

Για την επιφάνεια μπήκα μια φορά στον πειρασμό να βάλω 0 γιατί δεν θερμαινόταν, αλλά τελικά έβαλα την τιμή των τμ της ζώνης.

 

Πολλά μηδενικά μαζεύονται στο θέμα των ΠΕΑ. Από τιμές, από ενημέρωση, από εισπράξεις, από πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οι ΤΟΤΕΕ εχουμ μεγαλυτερη ισχυ απο τις ερωταπαντησεις του ΤΕΕ

Και οταν αναφερουν ρητα οτι το ΚΑ εχει αυτοματισμους κατηγοριας Γ, εγω προσωπικα αυτους θετω οταν το σπιτι ειναι γυμνο απο Η/Μ εγκαταστασεις...

Αν βγει κατι αλλο επισημο, το βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

δικό τους το γήπεδο, δική τους και η μπάλα.

 

Η ΤΟΤΕΕ δεν αναφέρει πουθενά ρητά (εκτός αν κάνω λάθος και ελπίζω να μου δείξεις ότι κάνω) ότι όταν ένα κτίριο δεν έχει το τάδε σύστημα έχει τους αυτοματισμούς του ΚΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση αναφέρει: όταν δεν έχει σύστημα θέρμανσης έχει λέβητα τάδε, δίκτυο διανομής τάδε, βοηθητικά τάδε κλπ. σε κάθε περίπτωση όπως το ΚΑ. Εκτός από τους αυτοματισμούς. Εκεί λέει απλώς ότι το ΚΑ έχει κατ. αυτ/μών Γ.

 

Τώρα κάθε λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος θα πει: όλα ΚΑ άρα και κατ. αυτ. Γ. Επίσης σε κάθε ερώτηση που έγινε σε εισηγητές, στην (τι να πει κανείς; ) ΕΥΕΠΕΝ όπως λέει και το συνάδελφος Γιώργος ή σε άτομα που εμπιστεύομαστε ότι κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς η απάντηση ήταν: ότι και το ΚΑ δηλ. Γ.

 

Αυτοί (ειδικά στο ΤΕΕ) για να βγάλουν αυτό, δεν το βγάλανε έτσι. Το έχουνε καρατσεκάρει ότι δεν <<σκοντάφτει>> κάπου.

 

Δική μου άποψη: μέχρι χθες θα σου λέγανε κι αυτοί Γ. Νομίζω όμως ότι βρήκανε ένα βολικό τρόπο να αντιμετωπίσουνε ως ένα σημείο αυτό που λέγαμε: είναι απαράδεκτο η ανυπαρξία ενός συστήματος να ανταγωνίζεται από καλύτερη θέση ένα σύστημα που είναι ήδη εγκατεστημένο.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δε θα διαφωνησω ως προς το οτι ειναι πιο ορθολογικη αντιμετωπιση ενος γυμνου κτηριου με Δ αυτοματισμους, συγκριτικα με το ΚΑ

Απο κει και υστερα, οταν σου λεει οτι οταν ειναι γυμνο παιρνεις τα του ΚΑ, οπως πολυ σωστα ανεφερες κι εσυ, ενας λογικως σκεπτομενος ανθρωπος και δη επιστημονας θα βαλει Γ αυτοματισμους και στο γυμνο κτηριο.

 

Απο κει και υστερα, δε εχω αποψη. Θα συνεχισετε να εχετε την ιδια αντιμετωπιση του θεματος η θα ακολουθησετε τις ερωταπαντησεις του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi

δικό τους το γήπεδο, δική τους και η μπάλα.

 

Η ΤΟΤΕΕ δεν αναφέρει πουθενά ρητά (εκτός αν κάνω λάθος και ελπίζω να μου δείξεις ότι κάνω) ότι όταν ένα κτίριο δεν έχει το τάδε σύστημα έχει τους αυτοματισμούς του ΚΑ.

 

Σε κάθε περίπτωση αναφέρει: όταν δεν έχει σύστημα θέρμανσης έχει λέβητα τάδε, δίκτυο διανομής τάδε, βοηθητικά τάδε κλπ. σε κάθε περίπτωση όπως το ΚΑ. Εκτός από τους αυτοματισμούς. Εκεί λέει απλώς ότι το ΚΑ έχει κατ. αυτ/μών Γ.

 

 

συμφωνώ απόλυτα, παλιά το βάζαμε Δ, μετα από συζήτηση με γνώστες πάλι Δ τα βάζαμε , μετά λίγο μπέρδεψε το πράγμα και το βάζαμε Γ και το ίδιο πρότεινε και η ευεπεν. Το λογικό και αυτο πού θα κάνω είναι Δ, θα το τυπώσω κιόλάς την ερωτοαπαντηση να την έχω στο φακελό μου και δεν μπορεί να μου πεί κανείς τίποτα γιατί ακολούθησα το ΤΕΕ. Ας τα βρούν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

TOTEE-1 σελ. 137 η τελευταία παραγραφος λέει ότι ειναι "Γ".

 

Το πρόγραμμα όμως αναγνωριζει οτι εχεις βαλει στοιχεια του Κ.Α. και καταλαβαινει ότι δεν υπαρχει πχ συστημα θερμανσης. Δε μπορεις να το αφησεις κενο αν δεν υπάρχει.

Γιαυτο ζηταει 0KW και βαθμο αποδοσης 0,935

 

Αν το βαλει καποιος "Δ" ενδεχομενως να καταλαβει το προγραμμα ότι υπαρχει το συγκεκριμενο συστημα, τσεκαρετε το.

 

Επιπλεον, για παραδειγμα στα σπιτια πρεπει να καλύπτεται το 50% της επιφανειας σε ψυξη.

Αν δεν καλύπτεται συμπληρώνουμε το υπολοιπο ποσοστο με το Κ.Α. ακριβως γιατι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ας ειναι καλυτερο απο το υπαρχον.

Edited by slalom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.