Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατηγορία αυτοματισμών


zio7

Recommended Posts

Ναι ,αν δεχτουμε οτι το υποψιν κλιματιστικο θερμαινει-ψυχει κατα 40/104=0.38  και το υπολοιπο παει με θεωρητικο συστημα,τοτε ειναι Δ...Αλλα καπου βρηκα αυτο

post-43062-0-29301300-1488714127_thumb.jpg

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι:

σε διαμέρισμα πολυκατοικίας toy 2008 με κεντρικό λέβητα πετρελαίου όπου το κάθε διαμέρισμα έχει αυτόνομη θέρμανση και επίσης το ΖΝΧ  ζεσταίνεται μέσω του  λέβητα πετρελαίου ή μέσω της ηλεκτρικής αντίστασης. Στο λέβητα - καυστήρα υπάρχει και κυκλοφορητής wilo....

Άρα την αυτονομία την έχω, την αντιστάθμιση δεν ξέρω αν έχω για να πάω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Γ...τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορητής wilo, αλλά ποιος; Αν δεν πεις ή αν δεν ψάξεις μέσω του μοντέλου του, δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει εάν υπάρχει η δυνατότητα  αυτόματης μεταβολής του σημείου λειτουργίας του, έτσι ώστε να πληροίτε η δεύτερη προϋπόθεση της κατηγορίας αυτοματισμών Γ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Σύμφωνα με τη νέα ΤΟΤΕΕ σε ποια κατηγορία διατάξεων αυτοματισμών θα είναι ένα διαμέρισμα σε ΨΥΞΗ όταν έχει ως συνήθως air condition?

 

Για κατηγορία Β :

  1. …. Ύπαρξη θερμοστάτη ανά λειτουργικό χώρο … Άρα αν δεν έχει κλιματιστική μονάδα σε κάποιο δωμάτιο το απορρίπτουμε και πάμε κατηγορία Γ ή επειδή θέλουμε 50% πρέπει να έχει στους μισούς λειτουργικούς χώρους ?
  2. Αυτόματη θερμοκρασιακή προσαρμογή του δικτιού διανομή  …..  Τα air condition δεν έχουν δίκτυο διανομής οπότε λέμε ότι πληρείται την προϋπόθεση αυτή ή  όχι και πάμε κατηγορία Γ ?
  3. Αυτόματη υδραυλική προσαρμογή τον κυκλοφορητών/ αντλιών ανάλογα με το θερμικό/ ψυκτικό φορτίο … Αυτό ισχύει για όλα τα κλιματιστικά ή πρέπει να είναι inverter?

 

Σε περίπτωση θεωρητικού συστήματος έχουμε κατηγορία Β ή Γ

Ευχαριστώ   

Edited by dim8888
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ενα κλιματιστικο αν καλυπτει το 50% του χωρου παει αυτοματως κατηγορια Γ.

 

Το θεμα μου ειναι με τα ατομικα λεβητακια φυσικου αεριου που στις απαιτησεις της κατηγοριας Γ θελουν και θερμοστατη ή χρονοδιακοπτη ON/OFF για τον κυκλοφορητη.

Υπαρχει κατι τετοιο (περαν του θερμοστατη χωρου) στα λεβητακια φυσικου αεριου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καλύπτεις … δεν έχω δει κυκλοφορητή να κλίνει χειροκίνητα.

Ελπίζω να μας απαντήσει και κάποιος μηχανολόγος που τα ξέρει καλυτέρα.

Link to comment
Share on other sites

@dim8888

1). Υποχρεωτική για τις κατοικίες, είναι η κάλυψη τουλάχιστον 50% του απαιτούμενου ψυκτικού φορτίου (των ψυκτικών αναγκών δηλαδή) που υπολογίζεται με βάση την καθαρή συνολική επιφάνεια της κατοικίας.

Αν αυτό το κατ' ελάχιστο απαιτούμενο 50%, καλύπτεται από τα υφιστάμενα συστήματα, τότε δεν χρειάζεται η προσθήκη και θεωρητικού συστήματος ψύξης (έτσι ώστε να καλύπτεται το κατ' ελάχιστον απαιτούμενο 50%).

Βάσει αυτού, εφόσον δεν υπάρχει ανάγκη θεώρησης και θεωρητικού συστήματος ψύξης (το οποίο θεωρητικό, δεν έχει αυτοματισμούς, που σημαίνει πως από μόνο βρίσκεται στην κατηγ. αυτομ. Δ, και κατά συνέπεια θα συμπαρέσυρε και όλο το κτήριο ή την κτηριακή μονάδα σε αυτήν την κατηγορία (Δ) στην ψύξη), τότε το κτήριο, εάν τα εγκατεστημένα συστήματα ψύξης (εν προκειμένω α/θ άμεσης εκτόνωσης), καλύπτουν το 50%, σίγουρα δεν ανήκει στην κατηγ. αυτομ. Δ, εξαιτίας αυτού τουλάχιστον.

2). Για τις τοπικές* α/θ, όντως ως μη έχουσες δίκτυο διανομής, δεν νόημα η κάλυψη αυτού το κριτηρίου. 

3). Δεν υπάρχει κυκλοφορητής ή αντλίες στις τοπικές ή ημικεντρικές α/θ. Ανεμιστήρες υπάρχουν. Αλλά αυτοί σχετίζονται με τον αερισμό και αυτό μόνο εφόσον υπάρχει παροχέτευση και νωπού αέρα (100% ή αναμεμειγμένου με εσωτερικό αέρα) μέσω των μονάδων. 

 

* Ακόμη και για τις κεντρικές ή ημικεντρικές α/θ, π.χ. συστήματα multi-sprlit, εάν δεν υπάρχει διανομή και νωπού αέρα, αλλά μόνο ανακυκλοφορία, δεν μπαίνει στο παιχνίδι το δίκτυο διανομής. Τόσο του ψυκτικού υγρού όσο και του αέρα. Οπότε και αυτές θεωρούνται "τοπικές" α/θ. Δηλαδή σαν τερματικές μονάδες θεωρούνται οι εσωτερικές μονάδες (ακόμη κι αν αυτές διαθέτουν αεραγωγούς (π.χ. "καναλάτες μονάδες")).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.