Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγη χρησης απο βοηθητικο σε κυριο χωρο


Recommended Posts

Αν εχουμε αποθηκη νομιμη με αδεια 100 τ.μ. και εχει αλλαξει χρηση σε καταστημα τοτε εμεις πως υπολογιζουμε το προστιμο?

 

1) 100 τ.μ. χ 0.5 (αλλη κατοικια) χ τιμη ζωνης χ 0,15 χ 1.4 (αλλαγη χρησης) χ 0,5 (βοηθητικος χωρος)

 

ή

2) 100 τ.μ. χ 0.6 (υπηρεσιες ) χ τιμη ζωνης χ 0,15 χ 1,4 (αλλαγη χρησης)

 

Και στις δυο περιπτωσεις φανταζομαι ποσοστο υπερβασης δομησης και καλυψης δεν βαζουμε...

 

 

Ποια ειναι η γνωμη σας εγω νομιζω σωστος τροπος υπολογισμου ειναι ο 1

Link to comment
Share on other sites

ΥΔ και ΥΚ ναι δεν βάζεις.

Θα πας θεωρώ ως εξής:

 

100 μ2 με αλλαγή χρήσης και ως Κύριο χώρο πλέον και θα τικάρεις τις υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ποιος ειναι ο τροπος υπολογισμου που προτεινεις γραψ'τον αναλυτικα αν μπορεις γιατι μπερδευτηκα, υποσημειωση μιλαμε για χωρου που ειχε αδεια αποθηκης...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ίδια ερώτηση σε σεμινάριο του ΤΕΕ Θεσσαλονίκης.Ως απάντηση δόθηκε η δεύτερη περίπτωση που σημείωσες.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τοτε αν ισχυει το 2 καλυτερα ειναι να μην χρησιμοποιησω την αδεια για την αποθηκη και να το υπολογισω αυθαιρετο εφοσον στο οικοπεδο μου που ανηκουν ολα στον ιδιο ιδιοκτητη υπαρχει νομιμη κατοικια, τοτε ο υπολογισμος θα ηταν :

100 τ.μ. χ 0.6 (υπηρεσιες ) χ τιμη ζωνης χ 0,15 χ 1,2 (για καλυψη) χ 1 (για δομηση)

οποτε κατι τελειως αυθαιρετο θα εβγαινε πιο φθηνα για τον πελατη μου και μου φαινεται τελειως κουφο

 

Και αν αποδεδειγμενα η αποθηκη αυτη λειτουργει ως καταστημα με αδεια λειτουργιας απο το 1979 τοτε αποτελει αυθαιρεσια ή ισχυει αυτο που μου ειπε ενας συναδελφος οτι αν ειναι πριν το 1985 αποδεδειγμενα η αλλγη χρησης δεν αποτελλει αυθαιρεσια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ψάξτο, δε γνωρίζω να το απαντήσω. Αν όμως η αλλαγή χρήσης έγινε αποδεδειγμένα πριν από το 1983 τότε πολλαπλασιάζεις και με 0,15 (συντελεστής παλιότητας), οπότε δεν νομίζω να προκύπτει μεγάλο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα την παρακατω εγκυκλιο και νομιζω οτι με καλυπτει θα στη πολεοδομια να δω αν ειναι ακομα σε ισχυ.....

post-16004-0-85681200-1330266899_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο είδος χρήσης μην βαλεις "υπηρεσίες"! Την τωρινή χρήση την βάζουμε μόνο όταν δεν υπάρχει άδεια. Αν υπάρχει άδεια τότε βάζουμε τη χρήση με βάσει την εκδοθείσα άδεια!

 

1) 100 τ.μ. χ 0.5 (αλλη κατοικια) χ τιμη ζωνης χ 0,15 χ 1.4 (αλλαγη χρησης) (χωρίς 0,5 βοηθητικού χώρου γιατί αυτό το βάζουμε όταν ο χωρος είναι βοηθητικός τώρα και όταν βγήκε η άδεια)

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προς τα εκει κλεινω letom , αλλα αν το δεις με τη οπτικη οτι το κτιριο αρχικα ειχε αδεια κατοικιας και γινεται καταστημα επιβαρυνεται περισσοτερο απο οτι αν ηταν αρχιακ αποθηκη...

 

Για την εγκυκλιο που επισυναψα #7 πιστευετε οτι μας καλυπτει να μην θεωρουμε τετοιες αλλαγες χρησεων αυθαιρετες και να μην τις εντασσουμε στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Από τις σημειώσεις της Κας Λεμπέση.

Αλλαγές χρήσης, χώρων κύριας χρήσης, που έγιναν προ ΓΟΚ/85, σε επιτρεπόμενη στην

περιοχή χρήση που δεν παραβιάζουν πολεοδομικές δ/ξεις: δεν ήταν υποχρεωτική η

υποβολή δηλώσεων με το ν.1337/83 & θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες με το άρθ.23

παρ.1 του ΓΟΚ. Τα παραπάνω ισχύουν, μόνο εφόσον πρόκειται για αλλαγή χρήσης χωρίς

να έχουν γίνει συγχρόνως και οικοδομικές εργασίες, για τις οποίες χρειαζόταν άδεια.

[σχετ. Εγκ-12/90, αποδ. της Γνωμ.24/90 Νομ. Δ/νσης, Εγκ-19/89 & Απόφ. ΣτΕ-2942/89]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.