Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη χρησης απο βοηθητικο σε κυριο χωρο


Recommended Posts

Στο στέλεχος αναφέρονται τ.μ. των χώρων;

Συμφωνούν με την πραγματικότητα;

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ στο στέλεχος αναφέρεται η επιφάνεια της οικοδομής 110 τ.μ. που ταυτίζεται με όλο το ισόγειο κατάστημα, καθότι τώρα έχει γίνει τελικά ένα μόνο κατάστημα. Οι χώροι που σας είπα είναι σε ένα πινακάκι που λέει «Στοιχεία Στατιστικά» και εκεί έχει τους χώρους που προανέφερα χωρίς τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τότε ότι, το υπόγειο είναι αυθαίρετο.

Ταυτοχρόνως έχεις και διαφορετική διαμερισμάτωση στο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι οι 2 βοηθητικοί χώροι που λέει αναφέρονται στο υπόγειο, διότι σε όλα τα συμβόλαια αγοραπωλησίας αναφέρεται το υπόγειο με τα χιλιοστά του επί του οικοπέδου, κλπ. (βέβαια τώρα προσπαθώ να βρω και τη σύσταση...εκεί θα το ξεκαθαρίσω πιστεύω) Ο πελάτης μου πάντως έτσι το αγόρασε. Από εκεί και πέρα επειδή από τότε που το αγόρασε το λειτουργεί ως κατάστημα, εγώ θα το δηλώσω ως αυθαίρετο, αν και άντε να αποδείξω παλαιότητα....Όσο για το ισόγειο σίγουρα θα δηλώσω 1 λοιπή παράβαση για διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις έμαθα ότι το υπόγειο μαζί με ισόγειο προϋπήρχε του 1955, μετά γκρέμισαν το ισόγειο και έβγαλαν την άδεια που βλέπω για νέα ισόγεια οικοδομή αλλά το υπόγειο παρέμεινε...Τι κάνω λοιπόν γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια που έχεις είναι "άδεια προσθήκης";;;;;

Πως το έμαθες;;;; Υπάρχει κάποιο έγγραφο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι άδεια κατασκευής νέας οικοδομής. όσο για το υπόγειο μόλις μου το είπε ο πατέρας του ιδιοκτήτη ότι το θυμάται δηλαδή. Μπορεί αυτό κάπως να αναφέρεται στη σύσταση...απλά την έχει ένας συμβολαιογράφος από την Αθήνα και μου πέφτει λίγο μακρυά αλλά θα την πάρω οπωσδήποτε! Όμως όπως και να χει Υπέρβαση Δόμησης κύριου χώρου δεν είναι? Απλά στη μία περίπτωση (αυθαιρετης κατασκευης υπογείου) υπολογίζω όλα τα τετραγωνικά ενώ στην άλλη (χρήση ως κατάστημα αντί αποθήκης) δεν λαμβάνω τους τοίχους, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.