Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

3843 και Ε9


apostolosg

Recommended Posts

Μάλιστα.....

 

Πλέον συμπεριλαμβάνονται και οι χώροι του 3843 στο Ε9.

Ζούμε στο πλέον αδίστακτο κράτος φυσικά, τι να περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

επειδή αυτό μάλλον φέτος άλλαξε, και αυτά με τον 3843/2010 δηλώνονται και στο ε9 με την κανονική χρήση, άσχετα αν παλιά είχαν δηλωθεί με την παλιά χρήση ερωτηση sos!!

έστω έχουμε κατάστημα 30τ.μ που το δηλώναμε, και κλειστή θέση στάθμευσης 10τ.μ που την δηλώναμε πάντα ώς κλειστή θεση στάθμευσης, και αφού μέχρι πέρυσι δεν υπήρχε άλλη υποχρέωση.Την έχουμε τακτοποιήσει ώς κατάστημα όμως με τον 3843/2010. Φέτος που πρέπει να δηλωθεί η πραγματική κατάσταση θα την δηλώσουμε :

1) ένα κατάστημα 40τ.μ όπως είναι στην πραγματικότητα ή

2) δύο ακίνητα, όπως δηλώναμε πάντα, απλά τώρα θα είναι και τα δύο με χρήση κατάστημα?

το ρωτώ καθώς αργότερα μπορεί και ναπωληθεί, για να είναι σωστά.

 

πάντως η απάντηση που πήρα πέρα από λογιστές που ρώτησα, από δύο θεωρητικά μεγάλα λογιστικά γραφεία ήταν ίδια

ΑΠΑΝΤΗΣΗ1<<Από την στιγμή που οι ιδιοκτησίες έχουν χιλιοστά επί του οικοπέδου και άρα είναι ανεξάρτητες ιδιοκτησίες, αν πρόκειται να δηλωθούν ως μία και να πάρουν ενιαίο ΑΤΑΚ θα πρέπει να γίνει τροποποίηση οριζοντίων ιδιοκτησιών και να συνενωθούν μεταξύ τους. Αν έγινε μόνο αλλαγή χρήσης τότε θα τις δηλώσετε όλες ως καταστήματα μεμονωμένα. >>

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ2<<Εκτός από νομιμοποίηση έχετε κάνει και συνένωση των ιδιοκτησιών με τροποποίηση οριζοντίου ιδιοκτησίας;

Εάν όχι, τότε θα δηλωθεί κάθε ιδιοκτησία ανεξάρτητα με τη χρήση που αναφέρεται μετά την αλλαγή του Ν.3843/2010.>>

 

τίς θεωρώ , όμως λάθος, 1.καθώς πραγματική κατάσταση είναι όχι μόνο η χρήση αλλά και το πώς είναι πραγματικά

 

 

Ένα κατάστημα 40 τ.μ. όπως ακριβώς είναι και στην πραγματικότητα!

Παιδιά παίρνω πίσω ότι θεώρησα ότι λένε αρλούμπες στίς απαντήσεις τους (δύο πραγματικά μεγάλα λογιστικά γραφεία), διότι μιλώντας πρίν λίγο με συμβολαιογράφο , μου είπε ότι η απάντηση είναι απλή, αφού ήταν στην σύσταση ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες με χιλιοστά , πρέπει τόσα να είναι και τα ΕΝΦΙΑ και όχι ένα ενιαίο. Αφού γίνει τροποποίηση σύστασης , μπορεί να είναι ένα το ΕΝΦΙΑ. Οπότε αν πάς για συμβόλαιο μεταβίβασης είτε γίνει εκείνη την ώρα τροποποίηση (που πάλι απαιτει 2 ΕΝΦΙΑ) είτε όχι θέλεις 2 ΕΝΦΙΑ και άρα πρέπει να συνεχίσεις να δηλώνεις 2 ξεχωριστές ιδιοκτησίες, αλλιώς μεταβίβαση δεν γίνεται. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που απάντησαν τα λογιστικά. Αν κάνεις απλά τροποποίηση σύστασης χωρίς να το μεταβιβάσεις , τότε την επόμενη χρονιά θα τα συγχωνεύσεις σε ένα. Τώρα χρήση, θα βάλεις την πραγματική, την τακτοποιημένη.

Νομίζω ότι εφόσον το ποσό που θα πληρώσεις για ΕΝΦΙΑ δεν έχει να κάνει με τα τ.μ, είτε έχεις στο ίδιο σημείο 2 καταστήματα με 20 και 10τ.μ αντίστοιχα, είτε 1 με 30τ.μ , είναι τελικά η πιό σωστή αντιμετώπιση, καθότι τώρα μπορεί να μην σε απασχολεί, αλλά επειδή το πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ είναι πενταετίας, αν αποφασίσεις να το πουλήσεις θα το βρείς μπροστά σου.

ΕΡΩΤΗΣΗ όμως:

O μηχανικός που θα δώσει βεβαίωση γιά την μεταβίβαση, τι δίνει ? τι δίνετε παιδιά σε τέτοια περίπτωση? 2 βεβαιώσεις μία για το κατάστημα και μία για το κατάστημα που έχει τακτοποιηθεί? ή μία ενιαία? Γιατί θεωρώ ο συμβολαιογράφος θα θέλει 2 βεβαιώσεις!

κανείς? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο συμβ/φος......

"η απαντηση ειναι απλη"

 

Ο κανονας ειναι οτι,

καθε αυτοτελης και διηρημενη ιδιοκτησια, η οποια εχει χιλιοστα,  δηλωνεται ανεξαρτητα.

 

Δικαιουσαι,  δυο δικες σου ιδιοκτησιες να τις εκμισθωσεις σαν μια, γκρεμιζοντας τον τοιχο,

όπως επισης δικαιουνται δυο διαφορετικοι ιδιοκτητες να "ενωσουν" τις ιδιοκτησιες τους, με το ΝΟΚ 23/5

 

Σε καθε περιπτωση,  δεν χανεται η -  εμπραγματη-  αυτοτελεια των διηρημενων χωρων...

Εξακολουθουν να ειναι "ανεξαρτητες και διηρημενες ιδιοκτησιες"

 οπως ειναι μεταγεγραμενες στο υποθηκοφυλακειο

 

Στο ΕΝΦΙΑ ετσι θα γραφουν,  σαν δυο..

 

Αυτες που ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη, μπορει να πωληθουν ειτε η μια απο αυτες  σε εναν αγοραστη

ειτε καθε μια σε ξεχωριστο  ή στον ιδιο αγοραστη

και να παραμεινουν ανεξαρτητες

 

 

Επομένως,   σε περιπτωση μεταβιβασης

οι  βεβαιωσεις θα ειναι δυο  - μια για  καθε ιδιοκτησια -  με τακτοποιηση της καθαιρεσης της μεσοτοιχιας

[και  δεν ειναι διαμερισματωση]

Κανεις δεν σε υποχρεωνει να τις συνενωσεις "εμπραγματως" κανοντας τροποποιηση της συστασης ΟΙ.

 

Ετσι,  θα μπορουν να εκμισθωνονται ή να πωλουνται ειτε σαν μια-μια ειτε συνενωμενες

χωρις να αλλαζει το εμπραγματο δικαιωμα.

 

Αυτο θα αλλαξει, δλδ θα γινει η τροποποιηση τηςσυστασης ΟΙ και η "συνενωση" τυν δυο χώρων

αν και οταν αποφασισει ο ιδιοκτητης να το πραξει,, για τους λογους που αυτους ξερει.

 

Δικαιωμα εχει...οχι υποχρεωση.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο συμβ/φος......

"η απαντηση ειναι απλη"

 

Ο κανονας ειναι οτι,

καθε αυτοτελης και διηρημενη ιδιοκτησια, η οποια εχει χιλιοστα,  δηλωνεται ανεξαρτητα.

 

Δικαιουσαι,  δυο δικες σου ιδιοκτησιες να τις εκμισθωσεις σαν μια, γκρεμιζοντας τον τοιχο,

όπως επισης δικαιουνται δυο διαφορετικοι ιδιοκτητες να "ενωσουν" τις ιδιοκτησιες τους, με το ΝΟΚ 23/5

 

Σε καθε περιπτωση,  δεν χανεται η -  εμπραγματη-  αυτοτελεια των διηρημενων χωρων...

Εξακολουθουν να ειναι "ανεξαρτητες και διηρημενες ιδιοκτησιες"

 οπως ειναι μεταγεγραμενες στο υποθηκοφυλακειο

 

Στο ΕΝΦΙΑ ετσι θα γραφουν,  σαν δυο..

 

 

Επομένως,   σε περιπτωση μεταβιβασης

οι  βεβαιωσεις θα ειναι δυο  - μια για  καθε ιδιοκτησια -  με τακτοποιηση της καθαιρεσης της μεσοτοιχιας

[και  δεν ειναι διαμερισματωση]

Κανεις δεν σε υποχρεωνει να τις συνενωσεις "εμπραγματως" κανοντας τροποποιηση της συστασης ΟΙ.

 

 

Δημήτρη 100+. Είχες ρέντα (και γνώσεις), και έκανες μιά πολύ καλή ανάλυση.

Αρα λές

1.άς είναι ένα κατάστημα, από την στιγμή που δεν έχει γίνει τροποποίηση σύστασης, συνεχίζουν να δηλώνονται 2 , αλλά με την πραγματική χρήση και οι δύο και αυτό πλέον δεν αντίκειται στον παρακάτω άρθρο του ΕΝΦΙΑ?

<<ΕΝΦΙΑ

ΑΡΘΡΟ 1 παρ 5

Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική

κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρ−
χει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης.
Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου.
Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο
κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του
ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου>>
 
καθότι, α) και η πραγματική χρήση είναι δηλωμένη, αλλά και Β) τα τ.μ είναι τα πραγματικά αφού αθροιστικά είναι σωστά και αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει ρόλο στον υπολογισμό του φόρου ΕΝΦΙΑ  αν στο ιδιο σημείο έχεις δύο καταστήματα ή ένα τής ίδιας συνολικής επιφάνειας.
2.  αν κάποια στιγμή εσύ αποφασίσεις να κάνεις τροποποίηση σύστασης, για να γίνει αυτό πάλι 2 βεβαιώσεις θα χρειαστείς.?
3. όταν η τακτοποίηση έχει γίνει με 3843/2010, μου εξηγείς λίγο αυτό: <<με τακτοποιηση της καθαιρεσης της μεσοτοιχιας

[και  δεν ειναι διαμερισματωση]>>?

χρειάζεται δηλαδή πάλι τακτοποίηση? Γιατί είχε κανεί γνωστός μου όταν είχε ξεκινήσει ο 4014 μεταβίβαση ακριβώς ίδιο (κατάστημα με κλειστή θέση στάθμευσης όπου η κλειστή είχε τακτοποιηθεί με 3843 σε καταστημα που στην πραγματικότητα ήταν ένα κατάστημα και δεν έγινε ούτε τροποποίηση αλλά ούτε κάποια περαιτέρω τακτοποίηση.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη 100+. Είχες ρέντα (και γνώσεις), και έκανες μιά πολύ καλή ανάλυση.

Αρα λές

1.άς είναι ένα κατάστημα, από την στιγμή που δεν έχει γίνει τροποποίηση σύστασης, συνεχίζουν να δηλώνονται 2 , αλλά με την πραγματική χρήση και οι δύο και αυτό πλέον δεν αντίκειται στον παρακάτω άρθρο του ΕΝΦΙΑ?

<<ΕΝΦΙΑ

ΑΡΘΡΟ 1 παρ 5

Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική

κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρ−
χει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης.
Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου.
Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο
κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του
ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου
 
προφανως ισχυουν ολα τα [μπερδεμενα]  του  παραπανω αρθρου...
 
 
καθότι, α) και η πραγματική χρήση είναι δηλωμένη, αλλά και Β) τα τ.μ είναι τα πραγματικά αφού αθροιστικά [δεν ισχυει το αθροιστικα...γραφεις τα τμ  .καθε ξεχωριστης ΟΙ...για να μην τρεχεις να εξηγεις στον κ. Εφορα τα...ανεξηγητα] είναι σωστά και αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει ρόλο στον υπολογισμό του φόρου ΕΝΦΙΑ  αν στο ιδιο σημείο έχεις δύο καταστήματα ή ένα τής ίδιας συνολικής επιφάνειας.
2.  αν κάποια στιγμή εσύ αποφασίσεις να κάνεις τροποποίηση σύστασης, για να γίνει αυτό πάλι 2 βεβαιώσεις θα χρειαστείς.? [μια για καθε ΟΙ]
3. όταν η τακτοποίηση έχει γίνει με 3843/2010, μου εξηγείς λίγο αυτό: <<με τακτοποιηση της καθαιρεσης της μεσοτοιχιας

[και  δεν ειναι διαμερισματωση]>>?

[δεν λες   τι τακτοποιησες με τον 3843 ..... το θεμα ειναι οτι αν γκρεμισθει η μεσοτοιχια απαιτειται τακτοποιηση... αλλοιως δεν δινεις βεβαιωση]

 

χρειάζεται δηλαδή πάλι τακτοποίηση? Γιατί είχε κανεί γνωστός μου όταν είχε ξεκινήσει ο 4014 μεταβίβαση ακριβώς ίδιο (κατάστημα με κλειστή θέση στάθμευσης όπου η κλειστή είχε τακτοποιηθεί με 3843 σε καταστημα που στην πραγματικότητα ήταν ένα κατάστημα και δεν έγινε ούτε τροποποίηση αλλά ούτε κάποια περαιτέρω τακτοποίηση.[δξ τι εκανε  ο γνωστος ....εχει σχεση με το αν η ΘΣΑ ηταν παρακαλουθημα ή αν ειχε ξεχωριστα ποσοστα.

Παντως η καθαιρεση  της μεσοτοιχιας πρεπει να τακτοποιηθει]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι;

 

- Πρέπει από τη στιγμή που είναι δύο ανεξάρτητες οριζόντιες ιδιοκτησίες, οι οποίες στην πραγματικότητα έχουν συνενωθεί, πρωτίστως να δηλωθούν στον 4178 ως "διαφορετική διαμερισμάτωση".

- Πρέπει στη συνέχεια να γίνει τροποποίηση της σύστασης και να "συνενωθούν" οι δύο οριζόντιες σε μια, με τα αθροιστικά χιλιοστά αυτών.

- Τέλος να δηλωθούν στο Ε9 ως μία οριζόντια ιδιοκτησία (κατάστημα).

 

Αν δεν γίνουν οι παραπάνω κινήσεις τότε, το θέμα θα πάσχει και "πολεοδομικά" και "συμβολαιογραφικά".

Link to comment
Share on other sites

1. άρα μέχρι να γίνουν αυτά αφού χρήματα δεν υπάρχουν,  επειδή το Ε-9 το καταθέτουμε τώρα, τώρα σε αυτό πρέπει να βάλουμε 2 ιδιοκτησίες έτσι?

2. όταν κάνουμε την τροποποίηση τής σύστασης αφού γίνει η τακτοποίηση, 2 βεβαιώσεις δεν θα δωθούν προκειμένου να γίνει η τροποποίηση και η συνενωση χιλιοστών?

3.. αυτό με την διαμερισμάτωση, έχει και αυτό χρονική ισχύ που λήγει με τον 4178 (και πόσο κοστίζει?), ή είναι από αν θυμάμαι καλά κάποιες μικροπαραβάσεις που είχε ο νόμος και που μπορούν να τακτοποιούνται και σε ελεύθερο χρόνο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

"δια της παρουσης εκφραζω την εντονη διαφωνια μου εις το  υπο ψηφιση νομοσχεδιο το  οποιον.......λαθος..λαθος...αυτο ειναι απο αλλού...] :smile: :-) :smile: .

 

καλημερα φιλε ιασονα

εγω και εσυ, πριν δοσει λυση  το  ΝΟΚ 23,  συνενωσαμε τα ισογεια καταστηματα μας που "πατανε " σε διαφορετικα οικοπεδα.

 

Παραμενουμε ιδιοκτητες σε ξεχωριστα καταστηματα  επί  ξεχωριστων οικοπεδων...

Σημερα, τακτοποιουμετην καθαιρεση της μεσοτοιχιας....  νομιζω με ΕΕΜΚ...

Νομικα ειναι αδυνατη η συσταση νεας ΟΙ με "συνενωση" των δυο σε ενα...

 

Εγω αγορασα στη Μοναστηριου μαγαζι 22 τμ...[με αυτα που πληρωσα τοτε ...θα αγοραζα σημερα  την μιση οικοδομη]

 

Το διπλανο μαγαζι  επισης 22 ειναι των 4 οικοπεδουχων.

Και το διπλανο εμβαδου 60 τμ.  το εχει η τραπεζα

Μας τα ζητησε η τραπεζα να τα νοικασει σαν ενα.

 

Κανουμε τα μισθωτηρια, ολα, μετα απο νομιμη αδεια, αρμοδιως,  γινονται "ενα" και δεν κανω καμμια τροποποιηση της συστασης..

 

Διοτι και δεν υποχρεουμαι και  δεν θελω, απο εκει που ημουνα μονος απολυτος κυριος  στο δικο "μου"....να βρεθω με συνιδιοκτητες....

 

Αποψη μου ειναι οτι,   δεν απαιτειται τροποιηση της συστασης...ακομα και αν τα δυο καταστηματα ηταν δικα μου, εχω δικαιωμα να τα εκμισθωσω σαν  "ενα"   αλλα εχω  παντοτε  δυο  ανεξαρτητες ΟΙ και ετσι τις δηλωνω...σαν δυο.....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, +1 έχεις δίκιο, τώρα είδα το ΝΟΚ 23/5

1.<<Σε περίπτωση συναίνεσης ιδιοκτητών αυτοτελών ιδι−

οκτησιών του ιδίου κτιρίου είναι δυνατή η λειτουργι−
κή τους ενοποίηση εφόσον διασφαλίζεται η στατική 
επάρκεια του κτίσματος μετά τις προβλεπόμενες δι−
αρρυθμίσεις>>
αρα χρειάζεται κάποια τακτοποίηση για την ενοποίηση? όποτε θέλω δεν τα χρησιμοποιω ενοποιημένα και όποτε θέλω όχι?
2.. <<Αν δεν γίνουν οι παραπάνω κινήσεις τότε, το θέμα θα πάσχει και "πολεοδομικά" και "συμβολαιογραφικά".>>

πάντως φορολογικά δεν θα πάσχει έτσι? , αφού το ΕΝΦΙΑ είτε έτσι είτε αλλιώς θα το πληρώνει κανονικά και στο Ε-2 είναι κανονικά δηλωμένο ώς ένα

3. <<Σημερα, τακτοποιουμετην καθαιρεση της μεσοτοιχιας....  νομιζω με ΕΕΜΚ...>> τι είναι το ΕΕΜΚ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι φίλοι...

 

Έλα μου όμως που "πολεοδομικά" θα συνεχίζεις ν' αυθαιρετείς.....

Έλα μου όμως που αν τ' αφήσεις έτσι δεν πρόκειται να πάρεις ηλεκτρονική ταυτότητα για κανένα από τα δύο......

Kι αυτή η ...ριμάδα έρχεται να πάρει η ευχή οσονούπω.....

Οπότε;;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.