Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι ή όχι;


nikosr6

Recommended Posts

αν δεν καταφέρει να κρατήσει ούτε τις πέργκολες τότε οι ιδιοκτήτες θα αναρωτηθούν γιατί τον προσλάβανε και γιατί να τον πληρώσουν

 

στην άδεια για μικρή κλίμακα γράφει

Αριθ. οικ 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ'/17-2-04) : Καθορισμός εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις οποίες αντί της έκδοσης άδειας δόμησης απαιτείται Έγκριση Εργασιών. Διαδικασία έγκρισης και απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Aρθρο 1

ιβ. Η κατασκευή ξύλινης πέργκολας, εστιών, φούρνων και τζακιών σε εσωτερικούς χώρους, σε ακάλυπτους χώρους και σε βεράντες, σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού.

 

Aρθρο 2

1. Η απόφαση αυτή μπορεί να έχει εφαρμογή και για ήδη εκτελεσθείσες εργασίες, εφόσον προσκομισθούν, τα σχετικά δικαιολογητικά και έγκριση ΕΠΑΕ, που χορηγείται με βάση φωτογραφίες.

 

άρα μπορεί να βγάλει την άδεια εκ των υστέρων

τωρα πως θα τη βγάλει εφόσον ζητούνται φωτογραφίες είναι ένα άλλο θέμα

 

ΥΓ Teo , άμα κάποιος ανακατεύεται με αυθαίρετα μπούρδες και κινέζικα λέει

πως θα δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα

η μόνη σωστή αντιμετώπιση είναι να μην ασχολέιται

και θα λιώσει στο τρέξιμο, ούτε λύση θα βρεί, και πρόστιμο θα πέσει, και οι πελάτες θα δυσαρεστηθούν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να κάνω κι εγώ μια ερώτηση παρμπειπτόντως??

αν σε διαμέρισμα που έχει γίνει καταγγελία για κλείσιμο ημιυπαίθριου,και την ημέρα που έχει ορίσει η πολεοδομία για αυτοψία, ο ένοικος...δεν είναι εκεί, ξαναστέλνουν ειδοποιητήριο με νέα ημερομηνία? και αν ναι, για πόσο καιρό μετά? μήνες?μέρες? υπαρχουν συνέπειες αν δεν είναι εκεί?

ΥΓ1 φυσικά, το ειδοποιητήριο δεν γράφει ώρα, παρά μόνο ημερομηνία...

ΥΓ2 από το δρόμο δεν φαίνεται το παράνομο τμήμα...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν είναι εμφανές στις φωτογρφίες αλλά δεν είναι περγκολες είναι κανονικές κεραμοσκεπές που δεν νομιμοποιύνται με μικρής κλίμακας.

 

Νίκο μην ασχολείσαι .........χαμένος κόπος.

 

Είναι άμεσα κατεδαφιστέα.

Link to comment
Share on other sites

Κατεδαφιστέα γιατί?

Εντάξει το πρόστιμο δεν θα το γλιτώσει, αλλά αν μπορεί να εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης, είτε Η/Χ, είτε πέργλοκα (με αφαίρεση του κεραμιδιού) τότε δεν θα κατεδαφιστούν.

Επίσης μπορεί η πολεοδομία να μν του χρεώσει πρόστιμο αλλά δύσκολο το βλέπω λόγω της καταγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έχει ξανασυμβεί και δυστυχώς δεν το θυμήθηκα βάσει της εγκ. 31455/92 σε οικοδομή που έχει ανοικοδομηθεί με προϊσχύουσες διατάξεις του Ν 1577/85 δεν επιτρέπεται να κατασκευαστούν Η/Χ χωρίς να γίνει προσθήκη. Μου το θύμισε ο μηχανικός της π.δ που πήγα και ρώτησα..

Αν βγεί μικρό πρόστιμο θα τα κρατήσει αλλιώς γκρέμισμα. Προς γνώση και συμμόρφωση για τους αναγνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Η απόσταση μεταξύ των ξύλινων υποστυλωμάτων πόση είναι; Αν είναι μικρότερη από 2,5μ. ο εξώστης έχει μετατραπεί σε χώρο προσμετρώμενο στο συντελεστή δόμησης και όχι σε ημιυπαίθριο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ενώ το είχα ξανασυναντήσει το ξέχασα και μου το θύμισε ο μηχανικός της πολεοδομίας. Σε οσα κτίρια έχουν κατασκευαστεί προ ΓΟΚ 85 δεν μπορείς να προσθέσεις εξώστες και Η/Χ εάν δεν κάνεις προσθήκη.

Στην δίκη μου περίπτωση ούτε ΣΔ για προσθήκη έχω και το 84 έχει εκδοθεί η άδεια. Για το αρχείο CASE CLOSED κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Η απόσταση μεταξύ των ξύλινων υποστυλωμάτων πόση είναι; Αν είναι μικρότερη από 2,5μ. ο εξώστης έχει μετατραπεί σε χώρο προσμετρώμενο στο συντελεστή δόμησης και όχι σε ημιυπαίθριο.

 

Σιγουρα ισχυει αυτο;

 

Για να μετραει στο Σ.Δ. δεν πρεπει οι κολωνες να ειναι φεροντα στοιχεια του κτιριου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.