Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Νομιμοποίησης και Νέος τρόπος εκδοσης αδειών


Recommended Posts

Ο έλεγχος από ελεγκτή δόμησης στο ¨αρχικό¨ ή ¨ενδιάμεσο¨ στάδιο, δεν έχει νόημα. Να έρθει να ελέγξει, τι?

Η τελική αυτοψία θα γίνει για να ελεγχθεί αν τα στοιχεία που έχεις δηλώσει είναι αληθή.

 

Βέβαια, και η έννοια της ¨έγκρισης δόμησης¨ στην νομιμοποίηση είναι λίγο ... περιέργη....

 

Έχετε υπόψη σας τι μελέτες χρειάζονται για άδεια νομιμοποίησης?

Άλλοι υποστηρίζουν ότι απαιτείται πλήρης φάκελος κι άλλοι μόνο αποτύπωση και έλεγχος στατικής επάρκειας.

 

στην πολεοδομία πρέβεζας μου είπαν πως θέλςι φωτογραφική αποτύπωση,αρχιτεκτονικά και δήλωση στατικη΄ς επαρκειας κ φυσικά τοπογραφικό.(Προσωπική εκτίμηση κ παθητική πυροπροστασία.)την πεμπτηγ θα καταθέσω μια στην πολεοδομία ηγουμενίτσας. θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Και αν συναδερφοι εκτος της νομιμοποιησης με τον Ν.4014 θελουμε να κανουμε και προσθηκη ταυτοχρονα τι γινεται;

Στην περιπτωση μου εκτος των αλλων που νομιμοποιω εχω δηλωσει στον Ν.4014 την θεμελιωση ενος κτιριου 2,0χ2,5 (υπαρχει μεχρι το δαπεδο με αναμονες για μεταλλικη κατασκευη) και θελω εκτος της νομιμοποιησης να βαλω και το νεο κτιριο. Γινεται στην ιδια αδεια δομησης ή απαιτουνται δυο αιτησεις;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά γίνεται. Μέχρι πρότινος δεν υποβάλλαμε φάκελλο για άδεια π.χ. "Νομιμοποίηση ισογείου και Προσθήκη Ορόφου - Προσθήκη Αποθήκης κ.λ.π.''??

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά διαχωριζότανε.Πρώτα γινόταν η νομιμοποίηση, πληρωνόταν τα πρόστιμα και μετά συνέχιζε η υπόλοιπη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν στην ιδια αιτηση ομως. Νομιζω και τα προστιμα πληρωνοντουσαν στο τελος με τον ελεγχο και των υπολοιπων φορολογικων.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρόστιμα δεν είναι φορολογικά της αδείας.Εχει να κάνει με το τμήμα των αυθαιρέτων. Πλήρωνες εφορία και μετά συνέχιζε η υπόλοιπη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα αν γνωρίζετε ή αν το έχετε συναντήσει μέχρι τώρα, να μου πείτε τι γίνεται με τον νέο τρόπο έκδοσης αδειών σε περιπτωση που:

Σε νομίμως υφιστάμενη διώροφη μονοκατοικία, προκειμένου να διαιρεθεί σε 2 κατοικίες (ισόγειο - όροφος), χωρίς αλλαγή σε κάλυψη, δόμηση,φέροντα στοιχεία, ανοιγμάτων στις όψεις και χωρίς αλλαγή σε μέλέτες ύδρευσης-αποχέτευσης (δηλ/ πρόκειται για αλλαγές μόνο εσωτερικής διαμόρφωσης με αναλυτικό ποϋπολογισμό), τι είδους οικ.άδεια πρέπει να εκδόθεί??Νέα άδεια από την αρχή?Αναθεώρηση?Διαρρύθμιση?.

Προβλέπονται κάπου στον νέο τρόπο έκδοσης αυτές οι περιπτώσεις?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και αν συναδερφοι εκτος της νομιμοποιησης με τον Ν.4014 θελουμε να κανουμε και προσθηκη ταυτοχρονα τι γινεται;

Στην περιπτωση μου εκτος των αλλων που νομιμοποιω εχω δηλωσει στον Ν.4014 την θεμελιωση ενος κτιριου 2,0χ2,5 (υπαρχει μεχρι το δαπεδο με αναμονες για μεταλλικη κατασκευη) και θελω εκτος της νομιμοποιησης να βαλω και το νεο κτιριο. Γινεται στην ιδια αδεια δομησης ή απαιτουνται δυο αιτησεις;

 

Για να βγάλεις άδεια προσθήκης πρέπει να έχει εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης. Δες την εγκ.1 εκεί που λέει για τις οικοδομικές άδειες.

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκ. 1 Ενότητα Β παρ. 7 λέει ¨σε κάθε περίπτωση η διαδικασία υπαγωγής στην ρύθμιση του Ν.4014/2011 αυθαιρέτων κατασκευών πρέπει να έχει ολοκληρωθεί πριν την έκδοση της οικοδομικής άδειας¨. Είναι και το σκεπτικό ότι, αν δεν έχει βγει η άδεια νομιμοποίησης (τελική υπαγωγή) το ακίνητο είναι ακόμα αυθαίρετο. Εκδίδονται άδειες σε αυθαίρετα?

Αλλά αν η Πολεοδομία λέει ΟΚ, λέω κι εγώ ΟΚ ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.