Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Νομιμοποίησης και Νέος τρόπος εκδοσης αδειών


Recommended Posts

Να ελέγξει τι? Αφού μιλάμε για έκδοση αδείας.Αν ζητήσουμε ρεύμα τότε να έρθει, αλλά κατα την έκδοση της άδειας δεν υπήρχαν έλεγχοι.Τοτε θα πρέπει σε όλες τις εκδόσεις αδειών να τρέχει ο ΕΔ.

. Δίκιο έχεις. Ισως επειδή υπάρχει ήδη η κατασκευή, να ελέγξουν την πραγματικότητα. Το σίγουρο είναι ότι θα έρθουν για την ρευματοδότηση. Θα ρωτήσω Πολεοδομία για διασαφήνιση και θα ενημερώσω.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να υπάρξει κάτι ενιαίο και να μην πάμε στο "Η ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ".

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τουλάχιστον σε αυτό το θέμα να υπάρξει κάτι ενιαίο και να μην πάμε στο "Η ΚΑΘΕ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ".

Εγώ τώρα γιατί το φοβάμαι αυτό??
Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπονται όλα τα σε -μαθής: ημι_μαθής, α_μαθής, γλωσσο_μαθής , κ.λ.π. ( δεν μπορώ να βρώ άλλη).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομική άδεια που ισχύει (υπό ανέγερση κτίριο), η νομιμοποίηση αυθαιρέτων τμημάτων θα γίνει μέσω αναθεώρησης της οικ. αδείας η οποία εφόσον είχε εκδοθεί με τον παλιό τρόπο θα αναθωρηθεί και με τον παλιό τρόπο έκδοσης.

 

Οι εργασίες αυτονόητο ότι έχουν ξεκινήσει πολύ ΠΡΙΝ την 01.03.2012 (εξ ου και η δυνατότητα χρήσης του Ν4014).

 

Για να πάρει ρεύμα θα απαιτηθεί Ελεγκτής Δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι, η αναθεώρηση θα γίνει με τον παλαιό τρόπο?

Για το ρεύμα, να περιμένεις Ελεκτή στα σίγουρα. Ελέγχονται όλες οι εργασίες που εκτελούνται μετά την 01.03.2012. Τώρα αν ο ελεγκτής θα ¨ρίξει¨ και μια ματιά και στις παλαιότερες.... δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 29

 

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη. Οικοδομικές άδειες, οι οποίες είχαν εκδοθεί και είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών τους πριν την 1.3.2012, αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες του ν. 4030/2011 διατάξεις, εφόσον η αναθεώρηση δεν αφορά προσθήκη.

β. Οι διατάξεις του άρθρου 7 του ν. 4030/2011 εφαρμόζονται για τις οικοδομικές άδειες, οι οποίες έχουν εκδοθεί μέχρι την 1.3.2012, εφόσον αρχίσει η εκτέλεση των οικοδομικών εργασιών τους, μετά την παραπάνω ημερομηνία.

 

Τι καταλαβαίνουμε από αυτά?

Πρώτον: Μήπως επειδή εσύ με τη νομιμοποίηση έχεις κάποιου είδους προσθήκη πας με τα νέα δεδομένα για τις αναθεωρήσεις?

Δευτερον.: Αν θεωρηθεί σαν ημερομηνία έκδοσης αδείας η ημερομηνία της νομιμοποίησης που θα είναι μετά της 1-3-2012 τότε ισχύει το άρθρο 7 του 4030?

Ε ΥΠΕΚΑ ακούει?

Link to comment
Share on other sites

Το ανάρτησα και αλλού, αλλά επειδή συσχετίζεται με το θέμα και το θεωρώ σημαντικό, το αναρτώ και εδώ

Έχω οικοδομή με οικ άδεια του 2008 (σε ισχύ ακόμη)

 

Τακτοποίησα τις αυθαιρεσίες με τον 4014 και υπέβαλα σχέδια και Υ.Δ (ότι τα ίδια θα υποβάλω στο ΤΕΕ) προκειμένω να το ηλεκτροδοτήσω

 

Σύμφωνα όμως με την εγκύκλιο 1 7-2-2012 παρ Β.2.β (περί ηλεκ/σης οικοδομών με ο.α και αυθαιρεσιών δηλωθέντων με τον 4014) - δέστε την, γιατί μετά την Υ.Δ μηχανικού συνεχίζει ως εξής περίπου

 

Εφαρμόζονται τα οριζόμενα στο άρθ 9, Ν 1512/85 την υπαρ. 39869/7379/85 εγκυκλ 61/85, "τα υπ αριθμ 28116/91 και 86808/9504/91 .έγγραφα και απο 1-3-2012 (που εννοείται ότι ορίσθηκαν οι Ε.Δ) η παρ. 3, του άρθρου " 45, του Ν " 4030/11

 

Ν 4030/11 Άρθρο 45 Τελικές και μεταβατικές διατάξεις

3. Στις διατάξεις του παρόντος υπάγονται όλες οι άδειες δόμησης που εκδίδονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος. Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις.

Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7.

Αν μέχρι τη δημοσίευση του παρόντος έχει υποβληθεί φάκελος για την έκδοση οικοδομικής άδειας, η προθεσμία έκδοσής της είναι δύο έτη και αρχίζει από τη δημοσίευση.

 

από την πολεοδομία μου, μου ζητήσανε Υ.Δ αν είμαι σύμφωνα με όλες αυτές τις εγκ –έγγραφα και νόμους

και μετά την αναφορά του Ν 4030 και της υπογραμμισμένης διάταξης

δεν ξέρω τι σκ@τά θα ακολουθήσει

 

πιστεύω όμως ότι μάλλον θα χρειαστώ και Ε.Δ

 

Οπότε αν εγώ (που έχω ο.α και τακτ/ση με τον 4014) χρειάζομαι Ε.Δ γιατί να μην χρειάζεσαι εσύ kapa (που έχεις ο.α και νομ/ση με το άρθ 22/ΓΟΚ);;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.