Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια Νομιμοποίησης και Νέος τρόπος εκδοσης αδειών


Recommended Posts

καλησπέρα,

 

Τελικά σε άδεια νομιμοποίησης αλλαγής χρήσης ορόφου απο κατοικία σε κατάστημα (δε πρόκειται να γίνει καμια επιπλέον εργασία) η οποία δηλώθηκε προς έκδοση άδειας δόμησης, απαιτείται έλεγχος ελεγκτή δόμησης..?

 

Τα στατικά φορτία τα έλεγξες?

Link to comment
Share on other sites

..αλλαγής χρήσης ορόφου απο κατοικία σε κατάστημα...

 

Αν δεν υπαρχει υπόγειο κατω από τον όροφο με χρήση οικίας τότε έχεις απαλλαγή από στατικό έλεγχο.

 

Αν υπαρχει υπόγειο τότε δώσε μεγάλη προσοχή σε αυτό που σου επεσήμανε ο Μανώλης για τις παραδοχές στα κινητά φορτία στο τεύχος υπολογισμού του υπάρχοντος.

 

Οικίες είχαν τα 200κ/μ2 ενώ Καταστήματα 500κ/μ2. Οπότε 90% θα έχεις πρόβλημα και ναι αν δεν έχει υπολογιστεί και η δική σου οικία για κινητά 500 θα σου ζητήσουν έλεγχο στατικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε περιπτωση νομιμοποιησης υπογειου που προβλεπονταν στην οικοδομικη άδεια ως βοηθητικος χωρος κ ξεμπαζωθηκε (νομιμοποιώ την αλλαγη χρησης σε κατοικια κ το ξεμπαζωμα),η στατικη μελετη της ο.α. εχει τηρηθει,απαιτείται  ελεγχος στατικών ???

 

Σ.Σ. η αποψη μου ειναι πως οι μονες μελέτες που απαιτούνται ειναι η παθητικη πυροπροστασια κ οι αποτυπωσεις αρχχιτεκτονικων κ στατικών.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί να τεκμηριωθεί η εφαρμογή της στατικής μελέτης και η απαλλαγή (με το νέο παράρτημα Ε) από τον έλεγχο υπάρχοντος για τις μεταβολές.

Πχ. έχει ληφθεί υπόψη σαν όροφος το υπόγειο ; αν ναι τότε μπαίνει στην απαλλαγή του νέου παραρτήματος ... αλλιώς όχι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για έκδοση άδειας προσθήκης απαιτείται και η άδεια νομιμοποίησης τμημάτων που δηλώθηκαν με τον Ν. 4178/13 ή η εξαίρεση τους από την κατεδάφιση αν δεν πληρούν τις προϋποθέσεις ΓΟΚ η ΝΟΚ (π.χ.παραβίαση πλαγίων αποστάσεων) . Θα ήθελα να καταλάβω ποιά είναι η διαφορά στην διαδικασία αν τα αυθαίρετα αυτά τμήματα δεν είχαν δηλωθεί με τον Ν. 4178. Ισως μόνο το ύψος του προστίμου ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για την έκδοση άδειας προσθήκης πρέπει όλες οι κατασκευές του ακινήτου να είναι νομίμως υφιστάμενες ή έστω τακτοποιημένες. Οπότε σίγουρα κάτι πρέπει να κάνεις.

Έχεις 2 επιλογες

 

α.Τακτοποίηση για 30 χρόνια. Που σημαίνει πληρώνεις κανονικά όλο το πρόστιμο. Μετά πας για άδεια προσθήκης και στα δικαιολογητικά υποβάλεις τη δήλωση 4178 και τα σχέδια που έχεις εκπονήσει και δεν ασχολείσαι άλλο με τα αυθαίρετα.

 

β. Εφόσον τα αυθαίρετα σου είναι σύννομα μπορείς να πας για νομιμοποίηση. Πληρώνεις μόνο το παράβολο. Μετά πας για άδεια που θα λέει νομιμοποίηση και προσθήκη και υποβάλεις κανονικά όλες τις μελέτες όπως για την προσθήκη και για τα προς νομιμοποίηση κτίρια.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει και εγώ. Εχω τακτοποιήσει τα αυθαίρετα τμήματα με τον 4178 (μιλάμε για όχι μεγάλες παραβάσεις) . Και πάω για έκδοση άδειας προσθήκης (όχι επάνω από τα αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν).

Στην πολεοδομία όμως μου λένε ότι πρέπει να βγάλω πρώτα άδεια νομιμοποίησης για τα αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν (εντός νομίμου περιγράμματος) και απόφαση εξαίρεσης για τα εκτός νομίμου περιγράμματος. Μία διαδικασία δηλαδή που θα έκανα (και έχω κάνει στο παρελθόν) αν δεν υπήρχε καθόλου η τακτοποίηση με τον Ν.4178. 

Link to comment
Share on other sites

Ή υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που δεν μας ανέφερες ή κάτι δεν κατάλαβες καλά ή η ΥΔΟΜ λέει βλακείες!

Αυθαίρετα που τακτοποιούνται με τον Ν.4178 παίρνουν αυτόματα αναστολή από κατεδάφιση για 30 χρόνια και σε ακίνητο με τακτοποιημένα τμήματα μπορείς να βγάλεις κανονικότατα άδεια δόμησης (φυσικά με την προϋπόθεση ότι έχεις υπόλοιπο συντελεστή).

 

*προλήματα δημιουργούνται καμιά φορά σε περιπτώσεις όπου δημιουργείς προσθήκη με στατική εξάρτηση από τμήματα τακτοποιημένα κατηγορίας 4 ή 5 γιατί σου λέει μετά από 30 χρόνια αν αποφασιστεί να γκρεμιστούν (εδώ γελάμε) πως θα γίνει αυτό και θα παραμείνει η προσθήκη; Έχεις τέτοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.