Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρέπεται δεύτερη αλλαγή χρήσης σε ήδη τακτοποιημένο ακίνητο;


Guest sosi

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Στην εγκύκλιο 1/2012 ΥΠΕΚΑ αναφέρεται ότι δεν επιτρέπεται η περαιτέρω αλλαγή χρήσης χώρων που έχουν υπαχθεί στο Ν 4014.

 

Συνάδελφοι καλημέρα και χρόνια πολλά. Θα κάνω μια ερώτηση, ίσως φανεί αφελής. Κάνω μια τακτοποίηση σε ισόγειο κατάστημα που αφορά μόνο υπερβαση δόμησης στα m2 του παταριού, χωρίς αλλαγή χρήσης. Μελλοντικά αν υπάρξει απαίτηση το κατάστημα να μετατραπεί σε κάτι άλλο, δεν μπορεί να εκδοθεί ΟΑ αλλαγής χρήσης? Είναι δυνατόν?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by bawkeys
Link to comment
Share on other sites

Τοκατάστημα δεν εντάχθηκε στον 4014 άρα μπορεί να αλλάξει .Το πατάρι άλλαξε χρήση , δεν άλλαξε αλλά μεγάλωσε ή τώρα εμφανίστηκε από το πουθενα?

Link to comment
Share on other sites

@ Manolis gon

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το κατάστημα - πιο συγκεκριμένα περι ξυλουργείου πρόκειται - αναφέρεται κανονικά στην άδεια, μαζί με το πατάρι του. Στην πράξη το πατάρι κατασκευάστηκε μεγαλύτερο. Ερωτά λοιπόν ο ιδιοκτήτης, ο οποίος και πρόκειται να το πωλήσει, αν θα έχει δικαίωμα ο νέος ιδιοκτήτης μετά την υπαγωγή στον 4014 - η οποία είναι άλλωστε υποχρεωτική προκειμένου να γίνει η πώληση - να το μετατρέψει σε κατάστημα άλλου είδους με έκδοση βέβαια ΟΑ.

 

Η αίσθηση μου είναι οτι θα είναι εφικτό, αλλά δεν έχω εμπειρία στο θέμα. Άλλωστε δεν πάω να κάνω αλλαγή χρήσης, μόνο τακτοποίηση της υπέρβασης στα m2. Τί λες κι εσύ συνάδελφε?

Edited by bawkeys
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτά που λες.Η νέα χρήση του πρόσθετου παταριού που θα θέλει να κάνει με ΟΑ δε θα είναι πατάρι κάποιου καταστήματος ? Οπότε ουσιαστικά δε θα αλλάξει χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συμφωνώ σε αυτά που λες.Η νέα χρήση του πρόσθετου παταριού που θα θέλει να κάνει με ΟΑ δε θα είναι πατάρι κάποιου καταστήματος ? Οπότε ουσιαστικά δε θα αλλάξει χρήση.

 

Καλημέρα συνάδελφοι!Τελικά για να καταλάβω κι εγώ, επειδή έχω παρόμοια περίπτωση, μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης του καταστήματος με ΟΑ ή όχι?

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

και τι εννοεί με το να ρυθμιστούν με βάση τις λοιπές διατάξεις και προϋποθέσεις του νόμου?

του νομου 4014?

και ποιες είναι αυτές τότε αφού δεν υπάγεται στο 2γ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.