Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΗΛ.ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕ - ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ?


vassilis1973

Recommended Posts

Καλημερα,

μιας και πολλα ακουγονται το τελευταιο διαστημα για μειωσεις λογω βασικου μισθου

και καταργηση κλαδικων συμβασεων, μπορει καποιος να βοηθησει ?

 

Ειμαι Ηλεκτρολογος Μηχανικος ΤΕ, δουλευω σε ιδιωτικη εταιρεια 6 χρονια τωρα σαν ηλεκτρολογος

και αμοιβομαι βασει της συμβασης των Μηχανικων ΒιομηχανιαςΤΕΙ.

 

Το μονο επιδομα που παιρνω ειναι το ανθυγιεινο και το αφεντικο μου δινει 130€ περιπου πανω απο τα νομιμα (1643€ μεικτα, 1230€ καθαρα).

 

Ξερει κανεις τι θα γινει με την παραπανω συμβαση, μεχρι ποτε ισχυει?

Με την μειωση του βασικου μισθου θα επηρεαστει και ο δικος μου ?

 

Αν μπορειτε απαντηστε μου γιατι αρχιζω να απελπιζομαι

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με 1230 απελπίζεσαι; πλάκα μας κάνεις; Μέχρι τέλος του έτους ισχύει η κλαδική νομίζω . Μετά αν γίνει καινούρια εντος 3 μηνών θα πάς βάσει εκείνης. Αν δε γίνει, μπορεί να σε προσλάβει με 586€ ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανω καθολου πλακα, απλα ρωταω μηπως με επηρεασει αμεσα λογω μειωσης του βασικου μισθου.

Και ρωταω γιατι η συμβαση που εχουμε τωρα εχει να κανει με τον βασικο μισθο (καπως λεει συνυπολογιζεται)

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο άμεσα, αλλά και αναδρομικά από 14/2/2012 θα σε επηρεάσει. Και υποχρεωτικά από όσο τελικά ακούγεται... Βέβαια έχω ακόμα την απορία, οι ΣΣΕ των μηχανικών τι είδους συμβάσεις είναι. Κλαδικές; Ομοιοεπαγγελματικές; Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και άλλη 1 ερώτηση. Εγώ έχω σύμβαση Μηχανικών Βιομηχανίας ΑΕΙ-ΤΕΙ, Είναι ίδια με διαφορετικές αποδοχές. Λέει

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΒΑΣΕΙ Ν. 4046/2012. ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ

 

ΛΗΞΗ 14/02/2013

 

 

 

 

Αρα μέχρι θα ισχύει μέχρι τότε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.