Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολύ καλό site για πολιτικούς μηχανικούς (και όχι μόνο)...


acnt

Recommended Posts

Δείτε το παρακάτω link:California Department of transportation

 

Σκέφτεστε κι εσείς πόσα χρόνια είναι μπροστά οι τύποι;;;

Αν το ψάξετε λίγο έχει μέχρι και .dxf αρχεία για γέφυρες, τοίχους αντιστήρηξης κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Καλό site acnt όντως (τώρα για το ότι είναι μπρστά δεν θέλω να εκφέρω άποψη μια και οι θέσεις μου είναι γνωστές για αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Εδω το πολεμικο ναυτικο τους και το corps of engineers βγαζουν κατι techincal notes σαν διδακτορικά και εμεις παρακαλαμε για κανα κεφαλαιο απο ευρωκωδικα (ας ειναι καλα iovo και λοιποι)

Link to comment
Share on other sites

(τώρα για το ότι είναι μπρστά δεν θέλω να εκφέρω άποψη μια και οι θέσεις μου είναι γνωστές για αυτό το θέμα)

Ξέρω πως το λες, αλλά να σημειώσω εδώ πως το σχόλιο αυτό δεν το κάνω για να "ανοίξω" διαφωνία, αλλά για να το διαβάσουν κάποιοι "υπεύθυνοι" και να ευαισθητοποιηθούν.

Barracuda επειδή έκανα σε ξένο παν/μειο και βρήμα πολλά έγραφα απο το us navy corps of engineers, δεν μπορείς να φανταστείς το επίπεδο... Και αυτά που έβλεπα εγώ τύχαινε να'ναι μελέτες του '55-'60 σε μικροφίλμ...

Link to comment
Share on other sites

NACA archive

 

Μια που συζητάμε για technical notes που κυκλοφορούν ελεύθερα... ιδού ένα σάιτ που μου φάνηκε μέχρι τώρα πολύ χρήσιμο. Πρόκειται για ερευνητική δουλειά που έγινε στον πρόγονο της NASA, τη NACAαρκετές δεκαετίες παλιότερα. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι είναι πάρα πολλές οι εργασίες και πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις. Μεταξύ άλλων περιέχει και τις κλασικές εργασίες των Ramberg και Osgood σχετικά με το ομόνυμο μοντέλο υλικού, καθώς και φοβερή δουλειά πάνω στον λυγισμό υποστυλωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.