Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβες αυθαιρετα (νεο συστημα)


Elounda

Recommended Posts

Συναδελφοι τωρα με την καινουρια εφαρμογη στο συστημα αμοιβων (δεν έχω μπει ακομα να την δω λογω απεργιας και τ.λ.π) εγω σαν μηχανικος πρεπει πλεον να καταθετω ιδιωτικο συμφωνητικο στο τεε και στην εφορια οταν η συμφ. αμοιβη ειναι μικροτερη απ την νόμιμη(καταργειται πλεον αν δεν κάνω λάθος απο αυτο που λέει το τεε) ναι η οχι????

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην χρειαζεται να κανουμε και να τρεχουμε π.χ. εμεις απο λασιθι αναγκαστικα στο ηρακλειο να τα καταθετουμε.Γιατι πρεπει να ''φαω'' μια ολοκληρη ημερα να καταθεσω κατι το οποιο θα έχω καταθεσει μεσω του συστηματος του τεε???Ιωαννα εχεις κανει συμφωνητικα αλλα δεν εχεις καταθεσει εγω δεν εχω κανει συμφωνητικα ομως απλα εχουν δηλωθει στο συστημα αμοιβων χωρις να δημιουργησω εντολη πληρωμης.Το ζητημα ειναι αυτο που ειπα παραπανω αν ξερει κανεις συναδελφος θα τον ευγνωμονουσα!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου ειπαν ειναι οτι μεχρι 20 φεβρουαριου καθε χρονου καταθετουμε στο ΤΕΕ ολα τα συμφωνητικα του προηγουμενου χρονου (αρα μεχρι 20/2/2012 επρεπε να ειχαμε καταθεσει ολα τα συμφωνητικα που εγιναν το 2011) διαφορετικα περιμενουμε να φτιαξουν το συστημα του ΤΕΕ και να τα στελνουμε ηλεκτρονικα....

π.χ. εγω ειχα κανει 2-3 συμφωνητικα το 2011 αλλα αφου δεν ειχα κοψει ακομα ΑΠΥ και δεν εχω πληρωσει ουτε ΦΕΜ θα διορθωσω την ημερομηνια τους και θα τα καταθεσω μεχρι τον Φεβρουαριο του 2013...

Link to comment
Share on other sites

διαφορετικα περιμενουμε να φτιαξουν το συστημα του ΤΕΕ και να τα στελνουμε ηλεκτρονικα....

π.χ. εγω ειχα κανει 2-3 συμφωνητικα το 2011 αλλα αφου δεν ειχα κοψει ακομα ΑΠΥ και δεν εχω πληρωσει ουτε ΦΕΜ θα διορθωσω την ημερομηνια τους και θα τα καταθεσω μεχρι τον Φεβρουαριο του 2013...

 

 

Δε θυμάμαι να έχει ακουστεί κάτι για άλλο ένα σύστημα για κατάθεση των συμφωνητικών από το ΤΕΕ. Όσο για την τροποποίηση της ημερομηνίας θα σου έλεγα να προσέξεις. Αν προκύπτει εύκολα το πότε έκανες τη δουλειά, δε μπορεί η ημερομηνία του συμφωνητικού να είναι μεταγενέστερη. Μην κάνεις/δηλώνεις καθόλου συμφωνητικό αν είναι έτσι.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη ....αυτο που σκεφτομουν εγω ειναι να αλλαξω τα συμφωνητικα που δεν εχω κοψει αποδειξη ακομα και αφορα τις δηλωσεις που εχει πληρωθει απλα το παραβολο...

γενικα ειναι ενα μπερδεμα με τα συμφωνητικα, καποιοι τα κανουν πριν κανουν την αιτηση, καποιοι αλλοι με την ημερομηνια πληρωμης της πρωτης δοσης, καποιοι οταν θα παρουν τα χρηματα και κοψουν αποδειξη...

Οσο για την ηλεκτρονικη υποβολη, απο το ΤΕΕ στο Ηρακλειο Κρητης, μου ειπαν οτι κανονικα μεσω τους συστηματος θα επρεπε να τα στελνουμε αλλα δεν εχει ολοκληρωθει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς σας βρήκα, είμαι νέος συνάδελφος (εξασκώ το επάγγελμα λίγους μήνες), θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιες διευκρινίσεις πάνω στο ζήτημα διαδικασίας αμοιβών για τα αυθαίρετα, καθώς οι απόψεις που έχω ακούσει αλλά και διαβάσει στο net είναι ποικίλες, και έχω μπερδευτεί τελείως (τα χω κάνει θάλασσα κοινώς).

 

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Έστω ότι έχω αναλάβει μια υπόθεση τακτοποίησης. Στο συμφωνητικό μου έχω θέσει μία αμοιβή (προσέχω να ναι πάντα κοντά στις μέχρι πρότινος νόμιμες). Στην συνέχεια πότε πρέπει να τα καταθέσω ? (τεε και εφορία από όσα έχω διαβάσει). Πρέπει η αμοιβή αυτή τελικά να περνάει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ? Το ΦΕΜ το πληρώνω αφού κόψω ΑΠΥ και με ποιο τρόπο (π.χ. σε μία οικοδομική άδεια εκτυπώνω τις κρατήσεις μου απο το σύστημα, τώρα με τι χαρτί πάω?). Αν έχω συμφωνητικά του 2011 αλλά δεν τα έχω καταθέσει/πληρώσει ΦΕΜ τι επιπτώσεις θα έχω (πρόστιμα? θα πληρωθεί το ΦΕΜ έτσι και αλλιώς στην φορολογική δήλωση? ) Θα ήθελα να τα ξεμπερδέψω λίγο για να είμαι σωστός και νόμιμος. Συγνώμη για τις πολύ "αρχάριες" ερωτήσεις μου αλλά λίγο το ότι μόλις άρχισα και μαθαίνω το αντικείμενο τώρα, λίγο οι αλλαγές που έγιναν/γίνονται ε λίγο και το ότι έχω ακούσει/διαβάσει τόσες διαφορετικές απόψεις...τα χω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου :razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.