Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κουφώματα, αλουμινίου ή συνθετικά;


domie

Recommended Posts

μιλας για συνθετικο παραθυρο ηδη κατασκευασμενο ή για συνθετικο προφιλ.

στην πρωτη περιπτωση εχεις λαθος και στην δευτερη περιπτωση απολυτα δικιο.

εχω δει εισαγομενο κουφωμα απο συνθετικο προφιλ και πραγματικα εβαλα τα γελια.σαν κατασκευη ηταν επιεικως απαραδεκτο.

 

αν θελησω να ανακυκλωσω κουφωματα αλλουμινιου ξερει καποιος να με ενημερωσει που πρεπει να απευθυνθω και ποια ειναι η διαδικασια?

δλδ παιρνω τηλεφωνο καπου και ερχονται και τα περνουν?πως γινεται?

βλαβερη διαδικασια για ποιο λογο η ανακυκλωση PVC? φανταζομαι πως ετσι ειναι αλλα ρωταω μηπως μαθω περισσοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ερώτημα σου. Υπάρχει καλής ποιότητας εγχώρια κατασκευή διατομών για κουφώματα PVC? Στη χώρα μας γίνεται ανακύκλωση PVC? Για ανακύκλωση PVC και τους κινδύνους έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορα - δες εδώ: http://www.greenpeace.org/international/campaigns/toxics/polyvinyl-chloride/pvc-waste

 

Απ' την άλλη, έχουμε εγχώρια παραγωγή & ανακύκλωση αλουμινίου - http://www.elval.gr/2.1.4.shtml#

 

Ψάξε για εταιρείες που εμπορεύονται scrap αλουμινίου και το προωθούν για ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι συνθετικο προφιλ ελληνικης παραγωγης,σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλο.

αν μιλας για κουφωμα,μονο απο γερμανικο προφιλ ειναι καλο.

 

οσο για την ανακυκλωση,δεν ειμαι απολυτα βεβαιος αλλα οι εταιριες κανουν κρα για να τους πας υλικο PVC για ανακυκλωση.το ιδιο πραγμα δλδ με το αλλουμινιο.

απλα και στις 2 περιπτωσεις (ειτε συνθετικα παραθυρα,ειτε αλλουμινιου) κανεις ιδιωτης δεν ασχολειται να ανακυκυκλωσει τα πορτοπαραθυρα που εβγαλε απο το σπιτι του.οποτε τι να λεμε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις σε παρακαλω να μας πεις καποιες καλες εταιρειες στο συνθετικο κουφωμα?

Δεν ειναι κακο να διαφημιζονται οι καλες εταιρειες στο χωρο...

Στα Χανια θα βρω? μηπως ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει σωστα,στον χωρο εδω δεν επιτρεπονται οι διαφημησεις.

εγω γιατι να μην σεβαστω τους κανονες?

εξαλλου μπορω να μιλησω με σιγουρια μονο για την εταιρια που χρησιμοποιω εγω.για τις αλλες δεν μπορω να ειμαι απολυτα βεβαιος.αρα θα φανει οτι προωθω αυτα που θελω εγω και δεν ειναι σκοπος μου.

επισης σε μια εταιρια δεν αρκει μονο το να βγαζει καλο κουφωμα αλλα και πολλα ακομα.

αν υποθεσουμε οτι εχει γινει ενα λαθος ειτε απο την κατασκευαστρια εταιρια,ειτε απο τον επαγγελματια που πουλησε αυτο το προιον,τι γινεται μετα?αυτο που λεμε after sales service.

δεν ετσι απλο λοιπον να σου πω παρε αυτη η την αλλη.δεν μπορω να παρω καποιον στο λαιμο μου.ειμαι απολυτα βεβαιος για αυτο που κανω εγω,δεν μπορω να ειμαι 100%σιγουρος για ολες τις εταιριες που υπαρχουν.

το κακο για τον τελικο πελατη ειναι οτι αυτα τα μαθαινει αφου εχει πλεον αγορασει το προιον,δυστηχως αλλα τι να κανουμε?

καταλαβενετε λοιπον οτι τουλαχιστον δημοσια δεν μπορω να πω πολλα πραγματα.

ακομα και προσωπικα ομως,θα εχετε μια αποψη μονο.τωρα αν αυτη ειναι σωστη η οχι,κανεις δεν μπορει να το εγγυηθει.τουλαχιστον οχι απο εδω.σε προσωπικο επιπεδο αλλαζουν τα πραγματα.

οποιαδηποτε τεχνικη πληροφορια,πολυ ευχαριστως να απαντησω και να βοηθησω οσο ξερω καθως ειναι η δουλεια μου.

ονοματα εταιριων κτλ,δεν πρεπει και δεν θελω να πω.

ενα μονο μπορω να πω,αυτο που διαφημηζεται παρα πολυ,δεν ειναι απολυτα και το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κοιτάξτε, αν υποθέσουμε ότι οι Γερμανοί είναι γάτες..... και ότι κάνουν το κάνουν έπειτα από μελέτη, τότε είναι γνωστό ότι:

 

Αν θέλουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κουφώματα, βάζουν συνθετικά.

 

Αν όμως θέλουν ΚΟΡΥΦΑΙΑ, βάζουν αλουμινίου...

Edited by FouksMechMech
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημερα σε ολους τους συναδελφους,

 

 

Ενδιαφερομαι για κουφωματα αλουμινιου σε σπιτι πελατη.

 

Εχω δει τα schuco τα οποια τα θεωρω κορυφαια και μου αρεσε που ερχονται απευθειας απο το εργοστασιο και δεν μπλεκω με μαστορια αλλα πολυ ακριβα.

 

Σε αυτην την κατηγορια ποιους αλλους κατασκευαστες να δω οι οποιοι τα φτιαχνουν σε εργοστασια ?

 

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Ήθελα να ρωτήσω την άποψη ειδικών όσο αφορά την τοποθέτηση κουφωμάτων σε κατοικία απόστασης 500μ απο τη θάλασσα (Κρήτη). Θα θέλαμε να βάλουμε Τύπου Ξύλο και μελετάμε την ποιότητα μεταξύ αλουμίνιο και PVC. Γνωρίζω πως το PVC κιτρινίζει αλλα μόνο στην περίπτωση του λευκού χρώματος. Στη δική μας περίπτωση που θα είναι εφέ ξύλο θεωρείτε οτι υπάρχει πρόβλημα να μπει PVC σε τόσο κοντινή απόσταση απο τη θάλασσα?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αποδειχθεί κακή σχέση συνθετικού με παραθαλάσσιο περιβάλλον (σε αντίθεση με το αλουμίνιο).

Το βασικό είναι να γίνει σωστή κατασκευή-εγκατάσταση, και να υπάρχει "άφτερ σέιλ σέρβις".

Επίσης, να δοθεί προσοχή στα μεταλλικά τμήματα (μεντεσέδες κλπ), ώστε να είναι αξιόπιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.