Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κουφώματα, αλουμινίου ή συνθετικά;


domie

Recommended Posts

Η δική μου εμπειρία στο χώρο των κατασκευών και κατ'επέκταση των κουφωμάτων είναι ότι δυστυχώς πολλές φορές κάποιοι (μηχανικοί και όχι) σπαταλούν απίστευτες εργατοώρες για να επιλέξουν κουφώματα (PVC ή Αλουμινίου) και υαλοπίνακες (διπλούς, τριπλούς, ενεργειακούς κλπ) και ό,τι άλλα σκατοαξεσουάρ τους πασάρουν οι εταιρίες με βάση χαζά κριτήρια και πιστοποιητικά που δεν μπορούν να τα ελέγξουν ούτως ή άλλως και όταν τελικά καταλήξουν στην βέλτιστη γι'αυτους τεχνο-οικονομο-θερμομονωτική λύση και αισθανθούν μάλιστα περήφανοι για τον εαυτό τους :!: πάνε και μου βάζουν επικαθήμενα ρολλά δημιουργώντας ουσιαστικά μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΡΥΠΑ στην θερμομονωση από την οποία χάνουν όσα λεφτά ξόδεψαν για να βάλουν το τέλειο κούφωμα που νομίζουν οτι έβαλαν..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Παρακολουθώ την κουβέντα σας και μιας και είμαι άσχετος από αυτά έχω κάποιες απορίες και θα ήθελα όποιος μπορεί να απαντήσει.

 

Επειδή χτίζω το σπίτι μου και είμαι στη φάση των κουφώματων, έχω πάει μέχρι στιγμής σε δύο εκθέσεις οι οποίοι συνεργάζονται με γνωστές εταιρίες παραγωγής. Η μια έκθεση είχε συνθετικά κουφώματα τα οποία κατασκευάζονται στη Θεσσαλονίκη. Η άλλη έκθεση είχε μόνο αλουμινίου και ο κατασκευαστής ήταν ο ίδιος ο οποίος έπαιρνε τα προφίλ και τους μηχανισκούς από επίσης γνωστή εταιρία. Στα κουφώματα αλουμινίου, το προφίλ ήταν 3θαλαμικό με θερμοδιακοπή ενώ στα συνθετικά που πήγα το προφίλ ήταν 7θαλαμικό με δυνατότητα προσθήκης 3ου λάστιχου για επιπλέον μόνωση.

 

Η περιοχή που είναι το σπίτι είναι στο Ηράκλειο Κρήτης και είναι δίπλα στη θάλασσα με πάρα πολύ υγρασία το χειμώνα και πάρα πολύ ήλιο το καλοκαίρι.

 

Ποιο από τα δύο κουφώματα θα μου προσφέρει καλύτερη μόνωση αλλά και αντοχή στο χρόνο; Επειδή λογικά το αλουμίνιο είναι μέταλλο και το άλλο πλαστικό νομίζω ότι το πρώτο θα μου προσφέρει αντοχή. Αλλά με τη μόνωση τι γίνεται; Το προφίλ του αλουμινίου είναι το μισό σε πάχος από του PVC. Υπάρχει καλύτερο προφίλ (πχ 7θαλαμικό) και που μπορώ να το βρω;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μανούσος

Αυτό από το οποίο θα πρέπει να προστατευτείς είναι κυρίως ο ήλιος και η θάλασσα (αλμύρα).

Νομίζω ότι από πλευρά θερμομόνωσης μια και είσαι στην Κρήτη σε καλύπτουν και τα δύο. Αν θες να συγκρίνεις τις θερμομονωτικές τους ικανότητες ζήτα στοιχεία για τον συντελεστή U. Όσο πιο μικρός τόσο καλύτερα.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι τα συνθετικά δεν ενδείκνυνται για περιοχές με πολύ ήλιο και θερμό κλίμα. Στη θέση σου θα έβαζα αλουμινίου ακόμα και χωρίς θερμοδιακοπή και θα έδινα τα λεφτά μου σε καλύτερους μηχανισμούς, τζάμια και κυρίως βαφή.

Link to comment
Share on other sites

για να εχουμε μια ταξη μεγεθους μπορειτε να αναφερετε καποιες τιμες παντα συνοδευομενες απο τον τυπο και το ανοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

εννοεις τα απλα ρολλο?

 

Sundance συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός.

 

Με τον όρο επικαθήμενα ρολλά εννοώ τα ρολλά τα οποία "μαζεύονται" μέσα σε ένα κουτί που τοποθετείται ακριβώς πάνω από το κούφωμα.

Link to comment
Share on other sites

πάνε και μου βάζουν επικαθήμενα ρολλά δημιουργώντας ουσιαστικά μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΤΡΥΠΑ στην θερμομονωση.

μα και αυτά είναι υποτίθεται θεμοδιακοπτόμενα

Link to comment
Share on other sites

μα και αυτά είναι υποτίθεται θεμοδιακοπτόμενα

 

Myri τα φυλλαράκια του ρολλού που συνήθως χρησιμοποιούνται είναι αλουμινίου με θερμομόνωση πολυουρεθάνης στον πυρήνα τους. Αυτό για να λειτουργεί το ρολλό ως στρώση θερμομόνωσης όταν είναι κατεβασμένο. Το κουτί όμως στο οποίο το ρολλό μαζεύεται και βρίσκεται επί του κουφώματος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θερμομονωμένο...(τουλάχιστον από όσα γνωρίζω).

 

Γι'αυτό εγώ προτείνω σε περίπτωση που κάποιος διαλέξει να βάλει ρολλά αντί για παντζούρια (τα παντζούρια σημειοτέον είναι και πανάκριβα) να επιλέξει τη λύση του εξωτερικού κουτιού. Βέβαια τότε πρέπει να προνοείσεις ώστε το συνολικό πάχος του κουφώματος και του κουτιού του ρολλού να μην είναι μεγαλύτερο από το πάχος της τοιχοποιίας (αν δεν το κάνεις φαίνεται αηδία πίστεψέ με).

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί όμως στο οποίο το ρολλό μαζεύεται και βρίσκεται επί του κουφώματος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θερμομονωμένο...(τουλάχιστον από όσα γνωρίζω).

μετά την παρατήρησή σου το ρώτησα επί τούτου

και μου απάντησαν πως υπάρχουν θεμοδιακοπτόμενα κουτιά

φυσικά πιο ακριβά από τα μη !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.