Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με την παρακάτω πρόταση ...


kan62

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ;  

28 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε στην παρακάτω πρόταση ;

    • ΣΥΜΦΩΝΩ
    • ΔΙΑΦΩΝΩ


Recommended Posts

Συνάδελφοι, για να μη ματαιοπονούμε προτείνω να σχολιάσουμε στην ανοικτή διαβούλευση του ΝΟΚ (στο 1ο άρθρο) όλοι με το παρακάτω κείμενο :

 

Ως επαγγελματίας μηχανικός αυτής της χώρας αρνούμαι να σχολιάσω σε πέντε ημέρες το μέλλον της δουλειάς μου και της χώρας για πολλά χρόνια !

Απαιτώ ανοικτή διαβούλευση με χρόνο που θα σέβεται τη βαρύτητα του "αντικειμένου" και την έννοια της λέξης "διαβούλευση" !

 

Μπορεί με την πολλαπλή επανάληψη να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω συνάδελφοι. Σε διάστημα μερικών εβδομάδων ή μηνών αν θέλετε, προσπαθούν να αναδομήσουν, με ότι τρόπο και μέσο τους κατέβει στο κεφάλι, το ξεχαρβάλωμα και το μπάχαλο ενός κράτους αδιαφορώντας για τις συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ....

 

Δεν είναι δυνατόν να απαξιώνουν την επιστήμη του Μηχανικού και να ρίχνουν στάχτη στα μάτια 5 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ βγαίνει βάσει μνημονίου. Το μνημόνιο βιάζεται για να διευκολυνθεί η δόμηση ( η μαζική ). Άρα 5 ημέρες και πολλές μας είναι.

 

Ο ΝΟΚ βγαίνει για την "μεγάλη" μαζική δόμηση. Βγαίνει για να δώσει τα δώρα της δόμησης και να φτάχτούν μεγάλα και ψηλά κτίρια, για τους περίφημους δηλαδή λόγους ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ βγαίνει βάσει μνημονίου. Το μνημόνιο βιάζεται για να διευκολυνθεί η δόμηση ( η μαζική ). ...

Ο ΝΟΚ βγαίνει για την "μεγάλη" μαζική δόμηση. Βγαίνει για να δώσει τα δώρα της δόμησης και να φτάχτούν μεγάλα και ψηλά κτίρια, για τους περίφημους δηλαδή λόγους ανάπτυξης.

 

Σύμφωνοι, μήπως όμως είναι καλύτερα να δείξουμε ότι το γνωρίζουμε και διαφωνούμε μ' αυτό από το να συμμετάσχουμε και να μας θεωρούν δεδομένους ;

Με το χρόνο που μας δίνεται, πόσο επιστημονική μπορεί να είναι η συμμετοχή μας ;

 

Και δύο ερωτήματα ακόμη :

1. Πόσο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ μπορεί να είναι ένας κανονισμός που η επεξεργασία του κρατάει : τρεις βδομάδες γραψίματος σ' ένα κλειστό γραφείο (από άγνωστα "φυσικά πρόσωπα") + 5 ημέρες διαβούλευσης (τα σχόλια της οποίας δεν ξέρουμε αν διαβάζονται καν) ;

2. Από τους 18 που συμμετείχαν μέχρι τώρα στη ψηφοφορία και το σχολιασμό του ερωτήματος, υπάρχουν 15 ΠΜ, 1 ΑΤΜ, 1ΜΠΔ και η φωτεινή εξαίρεση της συναδέλφισας ΑΜ. Καλά, οι ΠΜ έχουν τα βιώματα της δεκάχρονης και πλέον επεξεργασίας όλων των κανονισμών που δουλεύουν μέχρι σήμερα, οι υπόλοιπες εμπλεκόμενες ειδικότητες δεν έχουν κάποια άποψη για το θέμα ; (... εύχομαι απλά να διαβάζουν ακόμη !).

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, μήπως όμως είναι καλύτερα να δείξουμε ότι το γνωρίζουμε και διαφωνούμε μ' αυτό από το να συμμετάσχουμε και να μας θεωρούν δεδομένους ;

Με το χρόνο που μας δίνεται, πόσο επιστημονική μπορεί να είναι η συμμετοχή μας ;

 

Και δύο ερωτήματα ακόμη :

1. Πόσο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ μπορεί να είναι ένας κανονισμός που η επεξεργασία του κρατάει : τρεις βδομάδες γραψίματος σ' ένα κλειστό γραφείο (από άγνωστα "φυσικά πρόσωπα") + 5 ημέρες διαβούλευσης (τα σχόλια της οποίας δεν ξέρουμε αν διαβάζονται καν) ;

2. Από τους 18 που συμμετείχαν μέχρι τώρα στη ψηφοφορία και το σχολιασμό του ερωτήματος, υπάρχουν 15 ΠΜ, 1 ΑΤΜ, 1ΜΠΔ και η φωτεινή εξαίρεση της συναδέλφισας ΑΜ. Καλά, οι ΠΜ έχουν τα βιώματα της δεκάχρονης και πλέον επεξεργασίας όλων των κανονισμών που δουλεύουν μέχρι σήμερα, οι υπόλοιπες εμπλεκόμενες ειδικότητες δεν έχουν κάποια άποψη για το θέμα ; (... εύχομαι απλά να διαβάζουν ακόμη !).

 

 

ελα βρε συνάδελφε kan ποιος να ψηφίζει τώρα και ποιός να γράφει κάτι.....εδω γίνεται το έλα να δείς....

(σαφώς και δεν θέλω να παρεξηγηθείς....κανω λίγο μπλακ χιούμορ).

 

Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες και εχω να πω μόνο ΑΙΣΧΟΣ για αυτά που κάνουν με τον ΝΟΚ και τις αδιαφάνειες τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για λύστε μου μια απορία....εγώ γιατί δεν μπορώ να δημοσιεύσω στο οπεν γκοβ(να)?

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

kan62 για αυτά που ρωτάς, νομίζω ότι δεν φτιάχνεται ένας κανονισμός από την αρχή. Στην ουσία ο ΓΟΚ85 είναι με...bonus δόμησης από ότι έχω καταλάβει για μεγάλα έργα. Στο στυλ αγόρασε μεγάλη τεχνική εταιρεία ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο, γκρέμισε το, φτιάξε ψηλό κτίριο, μείωσε την κάλυψη και πάρε μπόνους δόμηση. Ο μικροεργολάβος δεν έχει αυτήν την δυνατότητα αφού πάει οικόπεδο - οικόπεδο και δεν μπορεί να χάσει κάλυψη και έτσι μένει πίσω....

 

Επίσης στην φάση αυτή όπου η οικοδομή έχει ατονήσει τελείως κανείς δεν ασχολείται με ΝΟΚ.

 

Εγώ θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί σου στη ψηφοφορία αλλά δεν ξέρω αν προσφέρει αυτό κάτι.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.