Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαβάθμιση χρωμάτων κρανών ασφαλείας


ikonsta

Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδελφοι

 

Θα ήθελα οποια - όποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει πως ειναι η διαβάθμιση στα χρώματα των κράνων ασφαλέιας στα εργοτάξια μιας και ενδιαφέρομαι σε ενα εγροτάξιο να το εφαρμόσω μιας και με πιέζουν..!!!

 

Θα ήθελα άμμεση ενημερωση..!!!

 

Ευχαριστω

 

 

Φιλικα

 

 

Γιάννης

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά είναι :

 

Άσπρο = επισκέπτης

 

Μπλέ = επίβλεψη - εργοδηγοί

 

Κόκκινο = οδηγοί - χειριστές

 

Κίτρινο = εργάτες

 

Το σίγουρο είναι ότι έχουν ημερομηνία λήξης και ότι πρέπει ανάλογα με τις εργασίες που εκτελείς να επιλέξεις το καταλληλότερο.

 

Πχ αν έχεις άνεμο στην περιοχή τότε θες και δεματικό στο πηγούνι......αν είναι για αδιατάρακτη τότε θες με ενσωματωμένα γυαλιά.....κτλ

 

Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε συνάδελφοι

:oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κίτρινο=εργάτης-επιστάτης

κόκκινο=εργοδηγός-χειριστής

μπλε=μηχανικός κατασκευής

πράσινο=τεχνικός ασφάλειας-συντονιστής ασφάλειας

άσπρο=εργοταξιάρης

 

κοίτα στο πρόγραμμα ποιότητας έργου.Σίγουρα θα το βρεις,αποκλείεται να είσαι σε εργοτάξιο όπου χρειάζεται να εφαρμόσεις διακριτικά χρώματα και να μην υπάρχει πρόγραμμα ποιότητος έργου

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι ότι με πειράζει που φορώ το κίτρινο κράνος μου (και ας με περνάνε για εργάτη :smile: )

 

Εκτός από προγράμματα ποιότητας (που μπορεί να είναι το ένα αντιγραφή του άλλου), έχετε δει τέτοια πρόνοια σε κάποιο κανονισμό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στο εργοστάσιο που εργάζομαι

Κόκκινο: Πυρασφάλεια

Κίτρινο: Πρόληψη Ατυχημάτων

Μπλε: Επισκέπτης - Security

Άσπρο: Τεχνικό Προσωπικό

Ξέρω ότι υπάρχει χρωματικός κώδικας για τους σωλήνες ανάλογα με το αέριο/υγρό που μεταφέρουν. Δεν ήξερα ότι υπάρχει ανάλογος για κράνη, για τη διαβάθμιση του προσωπικού. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να αναρτηθεί στο site!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνονται αστεία αυτά; Δηλαδή αν δεν φοράς κράνος ή αν φοράς λάθος χρώμα και περιφέρεσαι, θα σου πεί κανείς να σηκώσεις κανα τσιμέντο;

Εγώ όταν δούλευα σε μεγάλο δημόσιο έργο, με κάθε λογής ειδικότητα να εργάζεται, φόραγα ότι επαιρνα για τους εργάτες... Δηλαδή αγόραζα 10 κίτρινα κράνη... όχι 9 κίτρινα και ένα άσπρο....

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα, πλάκα έχει... και 'γω μπλε νόμιζα ότι πρέπει να φοράει ο μηχανικός, αλλά πραγματικά ποτέ δεν έτυχε να φορέσω! Όπως και να 'χει συμφωνώ με τον συνάδελφο παραπάνω πως ότι χρώμα και να φοράς δε νομίζω να σου πουν κάτι.

Επίσης, υπάρχει κάποια επίσημη αναφορά για τα χρώματα κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.