Μετάβαση στο περιεχόμενο

καθετη ιδιοκτησια και συμφωνη γνωμη συνιδιοκτητη


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδελφοι.

 

θέλω να εκδώσω ΟΑ για προσθήκη κατ επέκταση σε οικόπεδου καθέτου ιδιοκτησίας.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω την ειδική διάταξη για χαμηλά κτήρια (λόγω Δ) και η πολεοδομια μου ζητάει την σύμφωνη γνώμη του συνιδιοκτήτη στο οικόπεδο.

 

νομίζω πως αυτο δεν είναι σωστό καθώς κάθε ιδιοκτήτης του ενιαίου οικοπέδου έχει δικαίωμα να ανοικοδομήσει στο οικοπεδικό τμήμα του τόση επιφάνει όση του αναλογεί.

 

μήπως υπάρχει κάποια άλλη διάταξη η οποία μου διαφέυγει που αφορά την συμφωνία του συνιδιοκτήτη στο οικόπεδο?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1] με την 1511/2008 αποφαση του ΣτΕ κριθηκε οτι ειναι ακυρη η ΟΑ που εξεδωσε δικαιουχος ανοικοδομησης σε τμημα οικοπεδου με καθετη, αν αποσιωπα το ιδιοκτησιακο καθεστως και χτιζει περισσοτερα απο τα επιτρεπομενα- αναλογουντα στο τμημα αυτο τμ.

 

2] με την 1119/2011 αποφαση του ΣτΕ κριθηκε οτι αν επι καθετης εχει ηδη ανεγερθει μια οικοδομη με το 253 ΚΒΠΝ για χαμηλα...τοτε και το αλλο τμημα της καθετης θα χτισει το ιδιο...

 

η "2" σε αφορα, δες και την "1".

 

διορθωνω

2] 1119/2008

Edited by Manolis gon
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει δηλ να ενημερωθεί ο συνιδιοκτήτης ότι αν θα κάνει οικοδομή στο μέλλον αναγκαστικά θα πρέπει να είναι χαμηλό κτίριο,.Αν δεν το επιθυμεί , υπάρχει θέμα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.