Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ και εισφορές σε μισθωτό μηχανικό


Mechanical2010

Recommended Posts

Δυστυχώς λόγω της κρίσης απολύθηκα χθες από τη δουλειά μου, όπου ήμουν υπό το καθεστώς ΜΙΣΘΩΤΗΣ εργασίας. Θα παω αυριο στον ΟΑΕΔ να καΤαθεσω τα χαρτια για να παρω το επιδομα ανεργειας. Θελω να ρωτησω 2 πραγματα

1. εαν παιρνεις καρτα ανεργειας και που χρησιμευει αυτη?

2. σχετικα με τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ (ειμαι πανω απο 10 ετια μηχανικος), θα πεσω τωρα στην κατηγορια των ελευθερων επαγγελματιων ( δεν ξερω εαν ειναι σωστες οι εισφορες 310 ευρο τον μηνα) η ισχυουν ειδικες λογω ανεργιας. καθε ποτε πρεπει να τις πληρωνω αυτες ?

 

Ευχαριστω

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

πολύ λυπάμαι για την έκβαση των πραγματων ... ευχομαι γρηγορη επαγγελματική αποκατασταση

----

πολλοί ειναι οι ενδιαφερόμενοι για το θεμα και οι πληροφορίες που έχουμε συγκεχιμένες

αν βγάλεις αυριο καμμιά άκρη μας ενημερώνεις

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ήσουν μισθωτός, δικαιούσε επίδομα ανεργείας. Η κάρτα χρησιμεύει για να παίρνεις το επίδομα κάθε μήνα. Δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις κάνει έναρξη....Πιστεύω πάντως ότι το επίδομα θα το πάιρνεις.

Οι εισφορές σου τώρα παύουν πλέον να είναι το μισθωτού (και επειδή δεν σταματούν) μπαίνεις στο καθεστώς των ελ.επαγγελματιών-ανέργων, πληρωμή ανα 6μηνο.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ήσουν μισθωτός, δικαιούσε επίδομα ανεργείας. Η κάρτα χρησιμεύει για να παίρνεις το επίδομα κάθε μήνα. Δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις κάνει έναρξη....Πιστεύω πάντως ότι το επίδομα θα το πάιρνεις.

Οι εισφορές σου τώρα παύουν πλέον να είναι το μισθωτού (και επειδή δεν σταματούν) μπαίνεις στο καθεστώς των ελ.επαγγελματιών-ανέργων, πληρωμή ανα 6μηνο.

 

Σε ευχαριστω. Αυριο θα παω στον ΟΑΕΔ οποτε ελπιζω να μην εχω προβλημα(δεν ειχα κανει ποτε εναρξη επαγγελματος). ΠΗγα και στην εφορια που μου σφραγισε μια υπευθυνη δηλωση μου οτι δεν εχω κανει ποτε εναρξη επιτηδευματος αλλα ημουν ανεκαθεν μισθωτος για να την καταθεσω αυριο.

Γνωριζεις σχετικα με τις εισφορες , το ποσο ειναι 310 ευρο χ 12 για ενα χρονο η εχει αυξηθει το ποσο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς αυτό προς στιγμήν δεν έχει αλλάξει. Τώρα βέβαια με τις νέες αυξήσεις που γίνεται και όλος ο ντόρος.....δεν θέλω να σε απογοητεύσω. http://www.tsmede.eu...GR/Default.aspx

 

Δες και εδώ για να είσαι προετοιμασμένος http://www.michanikos.gr/topic/22472-a%cf%85%ce%be%ce%b7%ce%bc%ce%ad%ce%bd%ce%b5%cf%82-%ce%b5%ce%b9%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%ce%b3%ce%b9%ce%b1%cf%84%cf%81%ce%bf%cf%8d%cf%82-%ce%bc%ce%b7%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d%cf%82-%ce%b4%ce%b9%ce%ba/

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δικαιούσαι κανονικά το επίδομα ανεργίας, είμαι ίδια περίπτωση. Βγάλε φωτοτυπίες τα δικαιολογητικά που θα καταθέσεις γιατί θα στις ζητήσουν στον ΟΑΕΔ. Όπως καταλβαίνεις το επίδομα θα πηγαίνει σχεδόν όλο για τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Καλό κουράγιο σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα το επιδομα ανεργιας και την καρτα ανεργιας μαζι. χρειαστηκε απλως να βγαλω φωτοτυπιες και τα βιβλιαρια του τσμεδε μαζι με των παιδιων. μετρησε πολυ και η βεβαιωση που πηγα απο την εφορια οτι δεν εχω κανει εναρξη επαγγελματος. μαλιστα δηλωσα μηχανολογος μηχανικος σαν επαγγελμα και δεν μου ειπαν τιποτα. τωρα μετα τις μειωσεις θα παει σχεδον ολο για τις εισφορες.

ελπιζω να βρεθει κατι σχετικα συντομα.

ευχαριστω παντως για την υποστηριξη και την βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το επίδομα έχει μειωθεί? Με το -22%. Δηλαδή 359 ευρώ!!!. Είχανε πει ότι θα ισχύει από 12 Μαρτίου....άσχετα αν υπογράφθηκε το σχέδιο από την Πέμπτη

Καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.