Μετάβαση στο περιεχόμενο

Buildingcert εκτός λειτουργίας;


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Εγώ έχω 1-2 αιτησεις ακομη σχεδόν έτοιμες, δεν ειναι οτι τα αφησα τελυταια στιγμη απλά δεν εχω οριστικοποιθησει τα ΠΕΑ. Ελπίζω να προλαβουμε.

Link to comment
Share on other sites

ούτε νέα ΠΕΑ αλλά και δεν μπορεί να γίνει λήψη στοιχείων ΠΕΑ από την πλατφόρμα του Εξοικονομώ

  • Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την λήψη του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης. Παρακαλώ ξαναπροσπαθήστε αργότερα. (Μήνυμα σφάλματος : www.buildingcert.gr)
Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2022 at 11:37 ΠΜ, pggiotas said:

Και 10 μήνες να ήταν στις τελευταίες 10 ημέρες θα ζητάνε παράταση ….

Για να μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας 50 ημέρες ήταν υπέρ αρκετές για τα πάντα…..

το πρόγραμμα το περιμέναμε να ανοίξει από τον Αύγουστο …..  Δεν είναι το πρώτο Εξοικονομώ ,πάνω κάτω τα δικαιολογητικά τα γνωρίζαμε …..

οποιος δεν προλάβει έχει και συνέχεια τον Νοέμβριο πάλι …. 

Θα ήταν υπέρ-αρκετές οι 50 μέρες, αν δεν τις είχαν βάλει μαζί με τις προθεσμίες των μεταβιβάσεων και της ΗΤΚ. Προσωπικά τον Δεκέμβρη δε με άφησαν να ασχοληθώ με το Εξοικονομώ ούτε για 1 ώρα. Όλες τις εργάσιμες ώρες (που στις γιορτές μειώθηκαν δραματικά με παιδιά στο σπίτι και Covid) του Δεκέμβρη προσωπικά θυμάμαι να ασχολούμαι με τακτοποιήσεις, βεβαιώσεις, κ.ο.κ.. 

Επίσης, 1-2 πελάτες μου ήρθαν μέσα στον Γενάρη για το πρόγραμμα... με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χαίρομαι που αναφέρεις ότι και λόγω φόρτου εργασίας τον Δεκέμβριο δεν μπορούσες να ασχοληθείς όσο θα ήθελες με το Εξοικονομώ..... Σου εύχομαι πάντα να μην "προλαβαίνεις" λόγω μεγάλου όγκου εργασίας...

Η προσωπική μας όμως αδυναμία να ανταπεξέλθουμε σε κάποια επιπλέον εργασία δεν σημαίνει ότι πρέπει να δίνεται παράταση για να προλάβουμε κι' εμείς.... Ας δουλέψουν και οι συνάδελφοι που δεν έχουν ΗΤΚ ή Βεβαιώσεις....

 Υ.Γ.-1

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις,  και εγώ που δεν προλάβαινα το ίδιο ήθελα να γίνει.....  Σεβαστό και θεμιτό....

Προσωπικά έχω διώξει πάρα πολλούς πελάτες γιατί δεν μπορούσα να τους εξυπηρετήσω.... Σίγουρα με αυτές τις 15 ημέρες θα προλάβω 2-3 ακόμη αιτήσεις..... 

Κάποια στιγμή όμως θα πρέπει η προθεσμίες να αρχίσουν να τηρούνται..... 

Υ.Γ.-2

Συγνώμη για το off topic...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν λειτουργεί.

Για να φτιάξουμε έναν φάκελο για το εξοικονομώ πρέπει να λειτουργούν όλα τα συστήματα:

- buildingcert

- Κτηματολόγιο (για την θέση στον χάρτη)

- taxis (e-paravolo)

- ebanking (για πληρωμή του παραβόλου)

- αμοιβές ΤΕΕ (για κωδικό αμοιβής)

 

Νομίζω είναι ώρα να οριστούν κριτήρια ποιότητας.

Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε τα συστήματα του δημοσίου να έχουν αξιοπιστία τουλάχιστον πέντε εννιάρια

Διαθεσιμότητα 99.999 σημαίνει ότι το σύστημα θα είναι πεσμένο το πολύ 5.26 λεπτά το χρόνο.

https://en.wikipedia.org/wiki/High_availability

Αυτός ο χρόνος επί 10.000 άτομα που ενδέχεται να το χρησιμοποιούν εκείνη την στιγμή είναι σχεδόν 110 χαμένες εργατοημέρες (5,26λεπτά * 10.000 εργαζόμενοι / (60 λεπτά/ώρα * 8 ώρες/μέρα)

 

Αυτή την στιγμή έχουμε

- μια εβδομάδα πεσμένο το σύστημα

- τουλάχιστον 16 ώρες την ημέρα στον υπολογιστή (ποιος πληρώνει υπερωρίες;), μήπως και μπούμε στο σύστημα

- 100.000 τουλάχιστον εργαζόμενοι, ελ. επαγγελματίες και υπάλληλοι (μηχανικοί για εξοικονομώ, λογιστές, συμβολαιογράφοι)

Άρα έχουν χαθεί: 1.600.000 εργατοώρες. Αν το αναγάγουμε σε 8ωρο είναι 200.000 χαμένες εργατοημέρες.

 

Διόρθωση 

Υπολόγισα ανά μέρα. Την εβδομάδα είναι επί 7 

Edited by sdim
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

χμμμ αυτό είναι που λέμε δημιουργική λογιστική........

Εάν έχεις λίγη φαντασία και παίζεις με τα νούμερα τι μπορείς να παρουσιάσεις.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εκδόσει ΠΕΑ αυτές τις μέρες;

Μετά από πολλές προσπάθειες μπαίνω σε μια επιθεώρηση και όταν πηγαίνω να ανεβάσω κάτι ή να την αποθηκεύσω μου εμφανίζει "Service Temporarily Unavailable".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.