Μετάβαση στο περιεχόμενο

Buildingcert εκτός λειτουργίας;


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Πολύ περισσότερο... Προσωπικά πλήρωσα την Δευτέρα γιατί είχα 2 ΠΕΑ γνωστών μου. Αν δεν έχεις κάτι στα υπόψιν που να βγάζεις τουλάχιστον το παράβολο μην το κανεις και περίμενε η να βρεις ΠΕΑ η να αλλάξει το σύστημα (ίσως αρχές νέου έτους)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ε άμα είναι για περισσότερο θα το κάνω αφού συνήθως κάνω ένα δύο ΠΕΑ το μήνα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανακοίνωση Buildingcert:

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Για την προετοιμασία της εφαρμογής του Ν. 4409/2016, απο τα μεσάνυχτα της Πέμπτης 27/10 προς Παρασκευή 28/10 οι διαδικτυακές εφαρμογές του www.buildingcert.gr τέθηκαν εκτός λειτουργίας.

Εκτιμώμενος χρόνος διακοπής 12 - 36 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Γρήγορη ερώτηση για όποιον ξέρει...

Υποβάλλω βεβαίωση ΤΕΕ (αντί για πτυχίο), ταυτότητα και υπεύθυνη δήλωση μόνο;

Γιατί βλέπω πάλι ζητάει παράβολο 50euro. Πάλι θα πληρώσουμε; Πριν 1 μήνα έκανα ανανέωση και έσκασα 100ρικο! :(

Γνωρίζει κανείς μέχρι πότε ισχύουν οι προσωρινοί; (στις μεταβατικές διατάξεις άρθρο 58 λέει ότι κανονικά δεν ισχύουν)...

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

Αφου τα παραπάνω δικαιολογητικά υπάρχουν ως προσωρινοί επιθεωρητές στο σύστημα, θα πρέπει να τα ξαναυποβάλουμε? Επίσης τα 5 ευρώ απο πότε θα τα πληρώνουμε ανα ΠΕΑ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ζητάει να κάνω ανανέωση του ενεργειακού επιθεωρητή? Δεν καταργείται αυτό με την υποχρέωση πληρωμής του ποσού των 5ε? Πως θα πληρώνουμε το 5ευρω και πότε?

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου βγάζει <<

Δεν υπάρχει στο σύστημα πτυχίο σας ανεβασμένο ηλεκτρονικά. Παρακαλούμε πατήστε στην επιλογή 'Αλλαγή Στοιχείων Επιθεωρητή' για να ανεβάσετε σκαναρισμένο πτυχίο και υπεύθυνη δήλωση (μόλις ανεβάσετε τα αρχεία πατήστε 'Καταχώρηση Αλλαγών' για να εισαχθούν στο σύστημα). Ο Α.Μ. ΤΕΕ δεν είναι έγκυρος (είναι κενός, ενώ είστε διπλωματούχος μηχανικός). Εισάγετε τον σωστό πατώντας στην 'Αλλαγή Στοιχείων Επιθεωρητή'.
ΠΡΟΣΟΧΗ! Μπορείτε να κάνετε μέχρι και 2 αλλαγές στον Α.Μ. ΤΕΕ μέσα από το σύστημα. Για επιπλέον αλλαγή θα πρέπει να απευθυνθείτε στο ΣΕΠΔΕΜ.

>>

1. Πρέπει εκτός από αυτά , να κάνω και αναγγελία? οι παλιές αναγγελίες?

2. υπάρχει κάποια προθεσμία, μην μπουμε μία μέρα να κάνουμε ΠΕΑ και δούμε να μάς πετά έξω?

3. Αντί για πτυχίο αρκεί βεβαίωση εγγραφής στο ΤΕΕ, και άς είναι από την χρονιά που πρωτοεγγράφηκα? ή θέλει πρόσφατη?

4. για την υπευθυνη δήλωση, την έχουμε κάπου έτοιμη?

5. θέλει γνήσιο τής υπογραφής έτσι?

6. το μητρώο μου με βγάζει ενήμερο ώς 3.2017 για Κτίρια, και 1.1.2017 για θέρμανση , κλιματισμό. Πρέπει να πληρώσω τα 50άρια και πότε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

 

 

Μετά από σημερινή επικοινωνία μου με το helpdesk του buildingcert όπου ρώτησα περίπου τα ίδια, μπορώ να σου απαντήσω :

1. Δεν κάνεις καμία αναγγελία. Αν είσαι Ε.Ε. από τους παλαιούς, έχεις στείλει την βεβαίωση ταχυδρομικά . Την θέλουν και ηλεκτρονικά. 

2. Δεν υπάρχει προθεσμία, στείλτα όποτε ευκαιρείς.

3. Αρκεί η βεβαίωση του ΤΕΕ. Στείλε την παλαιά.

4. Απλή υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει : "Τα στοιχεία που υποβάλλω είναι αληθή" και να απευθύνεται στο "Σώμα επιθεώρησης, περιβάλλοντος, δόμησης, ενέργειας &     μεταλλείων".

5. Ναι.

6. Δεν νομίζω. Σύμφωνα με τον Ν 4409 θα πληρώνουμε παράβολο σε κάθε ΠΕΑ.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

από τούς παλιούς είμαι.

 

 

Μετά από σημερινή επικοινωνία μου με το helpdesk του buildingcert όπου ρώτησα περίπου τα ίδια, μπορώ να σου απαντήσω :

1. Δεν κάνεις καμία αναγγελία. Αν είσαι Ε.Ε. από τους παλαιούς, έχεις στείλει την βεβαίωση ταχυδρομικά . Την θέλουν και ηλεκτρονικά. 

 

4. Απλή υπεύθυνη δήλωση που να αναφέρει : "Τα στοιχεία που υποβάλλω είναι αληθή" και να απευθύνεται στο "Σώμα επιθεώρησης, περιβάλλοντος, δόμησης, ενέργειας &     μεταλλείων".

 

1. ποια βεβαίωση εννοείς?

4. να γράφει το παρακάτω κειμενάκι  όμως<< ότι δεν συντρέχουν νομικά ή άλλα κωλύματα ή ασυμβίβαστα, ότι δεν είναι Επιθεωρητής Ενέργειας (υπάλληλος των Τμημάτων Επιθεώρησης Ενέργειας Νοτίου και Βορείου Ελλάδος), ότι δεν είναι υπάλληλος στο Δημόσιο ή ευρύτερο δημόσιο τομέα, με σχέση δημοσίου δικαίου ή ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου, ότι αποδέχεται το δικαίωμα για χρήση, στατιστική επεξεργασία και κοινοποίηση στοιχείων σχετικών με τις ενεργειακές επιθεωρήσεις στις οποίες έχει προβεί, με την επιφύλαξη προστασίας των προσωπικών δεδομένων και των εμπορικά ευαίσθητων πληροφοριών, καθώς και ότι είναι αληθή όλα τα στοιχεία που συνοδεύουν την αίτησή  >>?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.