Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΚ ίδρυσης τμημάτων ΜΗ.ΠΕΡ Χανίων και Ξάνθης


Recommended Posts

Σύγχηση δεν υπάρχει φίλε ζαχους, αλλά δυστηχώς στη χώρα που ζούμε αυτή τη στιγμή οι περιβαλλοντολόγοι και οι μηχ περιβάλλοντος κυνηγάνε τις ίδιες θέσεις εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Οι περιβαλλοντολόγοι δεν είναι το πρόβλημά μας, ούτε το πρόβλημά μας είναι οι εννοιολογικές συγχύσεις

 

ίσα ίσα που πλέον θεωρώ ότι οι απόφοιτοι των περιβαλλοντικών σχολών - και μόνο αυτοί - θα πρέπει να ενωθούν και να ιδρύσουν ανεξάρτητο περιβαλλοντικό επιμελητήριο μακριά από ΤΕΕ και λοιπές συντεχνίες, διεκδικώντας το δικαίωμα στην ύπαρξη

 

το απαρχαιωμένο, βασισμένο στην μεταπολιτευτική σαπίλα ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ δε με εκφράζει, δε με στηρίζει, δε με υπερασπίζεται, δεν ασχολείται με το εάν ζω ή εάν πέθανα, το μόνο που τους νοιάζει είναι οι καρέκλες, οι επιτροπές, η διαπλοκή και φυσικά πάνω απ όλα να προστατεύουν τα συντεχνιακά τους συμφέροντα.

 

τώρα που το σκέφτομαι μόνο μία φορά με θυμάται όταν είναι να πληρώσω τη συνδρομή μου (LOL) που έχω να την πληρώσω κάτι χρόνια και ούτε πρόκειται φυσικά ποτέ να πληρώσω τις αλητείες τους

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με tapam77. Στα πρώτα μου βήματα ως ΜΗΧ.ΠΕΡ πίστευα ότι ο καλύτερος δρόμος για να καθιερώσουμε τα δικαιώματά μας ήταν να βασιστούμε στο ΤΕΕ διότι σκοπός του είναι το συμφέρον ΟΛΩΝ των μηχανικών. Χρόνο με το χρόνο όμως κατάλαβα ότι στο ΤΕΕ δεν χωρούν νέες ειδικότητες. Είναι ένα σινάφι που το μόνο που κάνει είναι να αρπάζει κάθε νέο κομμάτι αγοράς που δημιουργείται (είτε είναι περιβάλλον, είτε είναι ενεργειακός σχεδιασμός, είτε διαχείριση υδατικών πόρων) και να το μοιράζει στις 2-3 ειδικότητες που θεωρεί ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα. Κι ότι πέσει από δίπλα το παίρνουν και οι υπόλοιπες "μικρές" ειδικότητες.

Γιαυτό οι δρόμοι μας έχουν τα κακά τους τα χάλια, γιαυτό ο πολεοδομικός σχεδιασμός μας είναι για κλάματα, γιαυτό τα κτίρια των μεγαλουπόλεων είναι εκτρώματα, γιαυτό τα τεχνικά έργα είναι για γέλια, κ.ο.κ. Επειδή το ΤΕΕ έχει υπερφορτώσει όλη τη δουλειά σε 2-3 ειδικότητες για να τις κάνει πλούσιες.

Ο μόνος δρόμος είναι η δημιουργία Περιβαλλοντικού Επιμελητηρίου όπου θα εγγράφονται ΜΗΧ.ΠΕΡ (κι ας μου αφαιρέσουν τον τίτλο του Μηχανικού), Περιβαλλοντολόγοι, Φυσικού Περιβάλλοντος και όποιας ειδικότητας ο ΒΑΣΙΚΟΣ τίτλος σπουδών έχει αποκλειστικά σχέση με το περιβάλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λύση είναι να μπορεί κανείς να εξασκεί αυτό που έχει διδαχθεί, σε προπτυχιακά, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ...Όχι να σχετίζονται τα δικαιώματά μας αποκλειστικά και μόνο από το όνομα του πτυχίου του πρώτου πτυχίου μας. Προσωπικά έχω κάνει ένα μεταπτυχιακό το οποίο επιπλέον πήγα και αναγνώρισα στο ΔΟΑΤΑΠ, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σημαίνει αυτή η αναγνώριση....

 

Από όσα έχω ακούσει το κράτος μου αναγνώρισε τις σπουδές μου και την γνώση μου και μετά μου είπε ότι δεν το ενδιαφέρει τι γνωρίζω αλλά θα υπογράφω συγκεκριμένα προαποφασισμένα πράγματα άσχετα αν τα ξέρω ή όχι. Εντάξυ εγώ όσα δεν γνωρίζω δεν τα υπογράφω, αλλά φτάνει αυτό;

 

Όσο για αυτά που γνωρίζουμε ο καθένας αποδεδειγμένα (πρόγραμμα σπουδών, περιεχόμενο, κλπ) νομίζω συμφωνούμε όλοι. Το ίδιο το ΤΕΕ σε έρευνά του έδειξε ότι ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα των νέων επαγγελματιών είναι η γραφειοκρατεία σχετικά με την έναρξη και τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Σε μία λογική χώρα η εμπειρία που αποκτάς και επιπρόσθετες γνώσεις που αποκομίζεις ουσιαστικά πρέπει να καθορίζουν και τα δικαιώματά σου. Αλλά σε αυτή τη χώρα επικρατεί η λογική της ζούγκλας. Αν θες να ξέρεις ως Μηχανικός Περιβάλλοντος έχω διδαχθεί 12 μαθήματα υδραυλικής και άλλα 8 σε μεταπτυχιακό επίπεδο (20 το σύνολο). Επίσης εργαζόμενος σε εταιρεία έχω εκπονήσει καμιά 15αριά και βάλε υδραυλικές μελέτες. Παρόλα αυτά το Μητρώο Μελετητών συνεχώς μου απορρίπτει τη χορήγηση του Υδραυλικού Πτυχίου και το δίνει σε Πολιτικούς Μηχανικούς Δομοστατικούς και Συγκοινωνιακούς που ζήτημα να έχουν διδαχθεί 2-3 μαθήματα υδραυλικής.

Τις έρευνές του το ΤΕΕ ας τις τοποθετήσει εκεί που ξέρει. Έχει μόνιμες επιτροπές επαγγελματικών δικαιωμάτων εδώ και πολλά χρόνια. Ποιος ο ρόλος τους? Έχουν ασχοληθεί ποτέ με τις υπόλοιπες 8.324 (λέμε τώρα) ειδικότητες μηχανικού που υπάρχουν (από εσωτερικό και εξωτερικό).

Όσο για σένα Γιάννη, μην αγχώνεσαι. Αρχιτέκτονας είσαι. Κατά πάσα πιθανότητα θα μπορέσεις να κάνεις αυτό που θα σου αρέσει χωρίς πρόβλημα είτε σου αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό είτε όχι...

 

 

Συμπλήρωσε επάγγελμα και ειδικότητα στο προφίλ σου.

Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

AlexisPap.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όλα όσα αναφέρθηκαν εδώ αλλά και στο άλλο συναφές θέμα , νομίζω ότι με βάση την υπάρχουσα κατάσταση της χώρας το καλύτερο θα ήταν η σχολή να αλλάξει όπως έγινε με τους μηχανολόγους της Κοζάνης και με τους μηχανικούς παραγωγής και διοίκησης και να γίνει μία από τις βασικές ειδικότητες , με ταυτόχρονη απόλυτη εξασφάλιση των φοιτητών και των αποφοίτων της .

 

Ούτως η άλλως ο πανεπιστημιακός Καλλικράτης θα γίνει τον επόμενο χρόνο , οπότε καλό είναι να προληφθούν τυχόν αρνητικές εξελίξεις .

 

Από εκεί και μετά , είναι αλήθεια ότι οι βασικές ειδικότητες δηλαδή οι πολιτικοί και κατά δεύτερο λόγο οι Μ-Η σαρώνουν τα πάντα . Αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει σύντομα , ενώ στο εξωτερικό δημιουργούνται συνεχώς νέες ειδικότητες μηχανικών , οι οποίες όμως δεν μπορούν να έχουν εφαρμογές στην χώρα μας , προς το παρόν τουλάχιστον .

 

Αρα ας μαζευτούν στις βασικές ειδικότητες , ώστε να σταματήσουν οι σπουδές χωρίς αντίκρυσμα του κόσμου .

Link to comment
Share on other sites

@mkotsi

Με το τελευταίο δεν συμφωνώ. Δηλαδή αν κάνω μεταπτυχιακά σε κατασκευές κτλ. εργαζομαι σε κατασκευαστική, μπορώ αργότερα να υπογράψω και στατικά? Στα υπόλοιπα μαζί σας παιδιά....

Η ειρωνία είναι ότι το αρμόδιο υπουργείο ΥΠΕΚΑ (Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής), αγνοεί τους μηχανικούς περιβάλλοντος και περιβαλλοντολόγους.....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

ikaros με την ίδια λογική, εσύ που έχεις διδαχθεί 3-4 μαθήματα για περιβάλλον σε προπτυχιακό επίπεδο θα έπρεπε ή όχι να μπορείς να υπογράφεις ΜΠΕ για αεροδρόμια, λιμάνια, ξενοδοχεία, λατομεία κτλ; Δε μπορούν να ισχύουν δύο μέτρα δύο σταθμά έτσι δεν είναι; Όχι τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας ολονώνε

Edited by tapam77
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι ιδίως από την στιγμή που υπάρχουν για αυτό τον λόγο συνάδελφοι ειδικοί στο περιβάλλον....Ας γίνει η αρχή από εκεί καμία ειδικότητα για το 27 πλην των μηχανικών περιβάλλοντος. Απαιτήστε το, πως να το κάνουμε είναι λογικότατο.

Link to comment
Share on other sites

και μένα λογικό μου ακούγεται... κάτσε τότε να κάνω ένα τηλέφωνο αύριο στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ να τους κράξω, πιστεύω θα το καταλάβουν και μέχρι τέλους της εβδομάδας θα βγάλουν τη σχετική εγκύκλιο

 

(χωρίς διάθεση ειρωνείας προς εσένα φίλε μου ικαρε.... )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.