Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΦΕΚ ίδρυσης τμημάτων ΜΗ.ΠΕΡ Χανίων και Ξάνθης


Recommended Posts

Με το τελευταίο δεν συμφωνώ. Δηλαδή αν κάνω μεταπτυχιακά σε κατασκευές κτλ. εργαζομαι σε κατασκευαστική, μπορώ αργότερα να υπογράψω και στατικά?

 

Φυσικα! Εκτος και αν υποθεσουμε οτι τα μεταπτυχιακα ειναι κατωτερου επιπεδου απο τα προπτυχιακα μαθηματα

οποτε δεν θα πρεπει να λαμβανονται υπ`οψιν! Απλα το 1934 η εννοια των μεταπτυχιακων στην Ελλαδα ηταν αγνωστη

και φυσικα δεν υπαρχει καμια διαθεση να επαναπροσδιοριστουν κεκτημενα 80 χρονων...

 

Το αυτονοητο ειναι οτι τα μεταπτυχιακα ειναι μερος των σπουδων και πρεπει να λαμβανονται υπ`οψιν στα ΕΔ.

Βεβαια εδω δεν αναγνωριζονται 5ετη διπλωματα, τα μεταπτυχιακα μας μαρανανε...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μιλάς για μια γενική έννοια μηχανικού με τον βασικό τίτλο σπουδών, που θα προσαρμόζεται αργότερα ανάλογα με τις επιπλέον σπουδές (μεταπτυχιακό κτλ..) ή εργασιακή εμπειρία του καθενός... Ετσι θα μπορεί ο καθένας μηχανικός μετά από χρόνια να μετατρέπεται σε λίγο από Πολιτικό, μηχανολόγο, περιβάλλοντος κτλ κτλ...

Κάτι δεν μου κολλάει σε αυτό που λες....

Link to comment
Share on other sites

Ενω με το να διδασκεσαι 60 προπτυχιακα μαθηματα να εχεις ατελειωτα ΕΔ και με το να διδασκεσαι 10+

μαθηματα μεταπτυχιακου επιπεδου να μην μπορεις να υπογραψεις ουτε για τοποθετηση μπιντε ειναι

πληρως "κολλητικο"...?

 

Δεν λεω με το να κανεις ενα μεταπτυχιακο να αποκτας τα πληρη ΕΔ του αντιστοιχουν στο προπτυχιακο

διπλωμα αλα να υπαρχει μια διαβαθμιση.

 

Πχ αν εγω τωρα παω να κανω να κανω μεταπτυχιακες σπουδες στην Ελλαδα πανω στις αντισεισμικες

κατασκευες θα φορτωθω καμια 10αρια προπτυχιακα μαθηματα συν τα μαθηματα του μεταπτυχιακου συν

την διπλωματικη! Μιλαμε δηλαδη για 2 με 3 χρονια φουλ σπουδων πανω στο αντικειμενο! Δεν μπορει να

μην αντιστοιχει σε κανενα επαγγελματικο δικαιωμα!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της εμπειρίας και των μεταπτυχιακών πρέπει να γίνει διάκριση τι μπορεί να δώσει το καθένα. Τα μεταπτυχιακά και λοιπές σπουδές πρέπει να δίνουν προσανατολισμό του αντικειμένου των δικαιωμάτων, ενώ η εμπειρία να προσθέτει εύρος στις μελέτες που κάνει κάποιος, με την εξής σημείωση:

Από το δεδομένο ότι η ενημέρωση της εκπαίδευσης στα νέα δεδομένα είναι πολύ πιο γρήγορη από την ενημέρωση ενός συγκεκριμένου ατόμου, δεν είναι δυνατόν η εμπειρία πχ 10 ετών ή 20 να υποκαταστήσει ένα μεταπτυχιακό που έγινε 10 ή 20 χρόνια αργότερα. Θεωρώ πως ένας επαγγελματίας εμπειρίας μερικών ετών και έχοντας μερικές μελέτες στα πόδια του μπορεί να έχει ότι του χρειάζεται σαν εφόδια για να εκπονήσει τις πιο σύνθετες μελέτες του αντικειμένου του.

Προσωπικά το θεωρητικό μου υπόβαθρο σαν μελετητής μου ήταν αρκετό από την μέρα που αποφοίτησα για να ανταπεξέλθω σε κάθε μελέτη (με λίγο κόπο παραπάνω, δεν έχω προλάβει να κάνω και πολλές ακόμα, νέος είμαι) - εκεί που κόλλαγα μερικές φορές ήταν στο ότι δεν είχα προλάβει να μάθω ΓΟΚ και τι έπρεπε να περιλαμβάνει (ως παρουσίαση) μία μελέτη, που την υποβάλλουμε, τι έκταση πρέπει να έχει σε μερικά σημεία και άλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες Γιάννη. Έτσι είναι. Αλλά για τους Πολιτικούς Μηχανικούς, τους Αρχιτέκτονες και γενικώς τις "μεγάλες ειδικότητες". Εμείς είμαστε τα ΟΡΚ, οι διανοητικά καθυστερημένοι που σπουδάζουμε 5 χρόνια αυτά που ένας Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να μάθει σε ένα μεταπτυχιακό ενός έτους (ή και σε ένα σεμινάριο βρε αδερφέ).

Είμαστε "γατάκια" μπροστά στο μεγαλείο της γνώσης του Πολιτικού Μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.