Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΦΕΚ ίδρυσης τμημάτων ΜΗ.ΠΕΡ Χανίων και Ξάνθης


Recommended Posts

Κοιτώντας τα μαθήματα του τμήματος , διαπίστωσα πόσο λάθος ήταν η ίδρυση σχολών παντού κυρίως επί εποχής Σημίτη . Ετσι μεταπτυχιακά έγιναν προπτυχιακές σπουδές και ανεξάρτητα τμήματα με συρραφή μαθημάτων άλλων ειδικοτήτων χωρίς αρχή και τέλος , γιά να γίνουν κάποιοι καθηγητές και να νοικιάζονται οι γκαρσονιέρες και να δουλεύουν οι καφετέριες . Και βέβαια αφού πέτυχαν τους σκοπούς γιά τους οποίους ιδρύθηκαν , σιγά μην ενδιαφερθούν γιά τα παιδιά που τους πίστεψαν , έχασαν τα χρόνια τους και εγκλωβίστηκαν σε σπουδές χωρίς αντίκρυσμα .

 

Προφανώς αυτά τα τμήματα θα κλείσουν σύντομα , αλλά θα πρέπει να ληφθεί μέριμνα γιά τους αποφοίτους τους .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε χωρίς παρεξήγηση όποιος δεν γνωρίζει κάποια θέματα όπως πχ μηχανική διεργασιών δεν μπορεί κατά την άποψη μου να εκφέρει άποψη για το αντικείμενο της ειδικότητας και το πρόγραμμα σπουδών.

 

Συνάδελφοι δεν αρκεί ένα μάθημα μεταπτυχιακού για να κάνεις σχεδιασμό (design) πχ για εγκατάσταση επεξεργασίας αερίων εκπομπών ή υγρών αποβλήτων χωρίς να έχεις βασικές γνώσεις σε πλήθος μαθημάτων

Εκτός αν θέλουμε να κάνουμε τους "μπακάληδες" αντί για τους επιστήμονες - μηχανικοί και να παραθέτουμε νούμερα από εφαρμογή τύπων χωρίς να γνωρίζουμε από που προέρχονται και τι σημαίνουν. Δεν είναι αυτό όμως ο μηχανικός γι'αυτό και τα προγράμματα σπουδών διεθνώς ΔΕΝ φιτιάχτηκαν τυχαία.

 

Το τι είναι η μηχανική περιβάλλοντος . αν πρέπει να αποτελεί μεταπτυχιακό η προπτυχιακό (όπως αντίστοιχα οι τοπογράφοι, οι ναυπηγοί κλπ ) έχει λυθεί διεθνώς σε όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια. Αλλά βγαίνουμε πάλι εκτός θέματος.

 

Τα τμήματα είναι δύσκολο να κλείσουν αν δεις την αξιολόγηση http://www.enveng.tu...dec_12_2011.pdf

 

σε αντίθεση με άλλα.

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρίνω την ποιότητα των τμημάτων , αλλά αυτή την έννοια του μηχανικού περιβάλλοντος και το πόσο είναι απαιτητό να υπάρχει ξεχωριστή πενταετής σχολή . Επίσης δεν καταλαβαίνω με ποιά έννοια ο περιβαντολλόγος είναι μηχανικός και όχι ας πούμε βιολόγος η γεωπόνος ?

 

Τις μελέτες κατηγορίας 27 τις υπογράφουν όλοι οι μηχανικοί και οι γεωπόνοι και τι νόημα έχει η ύπαρξη ειδικών σπουδών γιά κάτι που υπογράφουν όλοι .

 

Αυτά που γράφω δεν είναι θέσεις , αφού δεν είμαι ειδικός , αλλά περισσότερο απορίες . Τις εκφράζω όμως γιατί πλέον σε διαφοροποίηση από τους υπολοίπους συναδέλφους των κλασσικών ειδικοτήτων , έχω ακούσματα από άλλη ειδικότητα του Γεωπονικού Πανεπιστημίου και μάλιστα από το τμήμα Αξιοποίησης Φυσικών Πόρων και Γεωργικής Μηχανικής στην οποία φοιτά ο γιός μου και όπου η περιβαλλοντική εκπαίδευση είναι πολύ προχωρημένη σε σημείο που θεωρώ ότι κακώς υπογράφουν οι ειδικότητες μηχανικών περιβαντολλογικές μελέτες , εκτός από της ειδικότητας τους .

 

Ολα αυτά βέβαια όπως είπα και πιό πριν είναι σκέψεις και όχι θέσεις και θα ήμουν ευτυχής αν είχα και τις δικές σου απόψεις η άλλων .

 

Γιά την ενημέρωση σου , σου παραθέτω τα προγράμματα σπουδών του ΓΠΑ

http://www.aua.gr/media.php?file=docs/OdhgosSpoudon2010.pdf

 

και το τμήμα Α.Φ.Π. & Γ.Μ.

 

http://afp.aua.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το λογικό δε θα ήταν όταν ιδρύονταν η σχολή και η κάθε σχολή να υπάρχουν εκ των προτέρων συγκεκριμένα νομοθετημένα επαγγελματικά δικαιώματα προκειμένου οι απόφοιτοι απλώς να ασκήσουν την επιστήμη τους;

 

Γιατί θα πρέπει ΑΝΤΙ να ασκείς την επιστήμη σου, να πρέπει "να αγωνιστείς για να πάρεις τα δικαιώματα" όπως μας είπε μια βλαμμένη βολεμένη του ΤΕΕ στη γιορτούλα για τα 10 χρόνια μηχ περ; Στην ίδια γιορτή που ο ίδιος ανεκδιήγητος καθηγητίσκος που ίδρυσε τη σχολή παραδέχτηκε ότι "το πείραμα μάλλον απέτυχε;"

 

Δε θα έπρεπε να δουν ΠΡΙΝ εγκρίνουν την ίδρυση της σχολής ότι το αντικείμενο καλύπτεται σε ένα μεγάλο βαθμό από ειδικότητες που ανήκουν στις σκληρές συντεχνίες και ως εκ τούτου οι απόφοιτοι θα βλέπαν το Χριστό φαντάρο;

 

Γιατί να μην ασκώ την επιστήμη μου και αντ΄ αυτού να στρέφομαι διαρκώς εναντίον συναδέλφων και να νιώθω ότι κατακρεουργούμαι;

 

Όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό ένα 17χρονο παιδαρέλι ήμουνα κοίταγα γκομενάκια, γιατί έπρεπε να γνωρίζω ότι π.χ. όταν αποφοιτήσω θα είμαι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ειδικότητα μηχανικού στην Ελλάδα που θα έπαιρνα ΜΟΝΟΝ μελετητικό 27, το πτυχίο "πόρνη" που το παίρνουν όλοι;

 

Γιατί σε αυτή τη χώρα μας στρέφουν με τέτοιο χυδαίο τρόπο τον έναν έναντι του άλλου αντί να συνεργαζόμαστε για να προωθήσουμε την επιστήμη μας και την ευημερία της κοινωνίας;

 

Γιατί με βάλανε στη διαδικασία να πρέπει να αγωνίζομαι για αυτονόητα αφού ολοκληρώσω τις σπουδές μου;

 

Τέλος είμαι της άποψης ότι προϋπόθεση για να πεις την άποψή σου δεν είναι το να γνωρίζεις κάποιο επιστημονικό πεδίο αλλά να έχεις γνωρίσει τη ζούγκλα της αγοράς και την απόγνωση στην οποία έχουν περιέλθει οι απόφοιτοι-ζόμπι του τμήματος αυτού.

 

Φυσικά σε ακαδημαϊκό επίπεδο μπορούμε να λέμε θεωρίες όλη μέρα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επειδή όλοι ξέρουμε το ξεφτιλίκι της χώρας μας για τα επ. δικαιώματα, λέω να αφήσουμε το στεγνό αυτό διάλογο και να το κινήσουμε σε μία άλλη κατέυθυνση. Θεωρώ το μεγαλύτερο πρόβλημα των ΜΗΠΕΡ ότι η δουλειά τους ουσιαστικά ξεκινάει και τελειώνει σε μία περιβαλλοντική μελέτη. Γίνετε όπως γίνετε (copy paste) και τέλος. Εκεί τελειώνει ο ΜΗΠΕΡ σήμερα. Είναι αυτό το σωστό;

 

Εγώ θα έλεγα το εξής. Να καταργηθούν οι περιβαλλοντικές μελέτες πλην ελαχίστων εξαιρέσεων. Δεν χρειάζεται το copy paste. Θέλεις κύριε μου να ανοίξεις βιομηχανία στο τάδε μέρος; Άνοιξε. Να ξέρεις όμως σε Χ μήνες και κάθε Υ μήνες από εκεί κ πέρα θα σε ελέγχω και θα σε σκίσω άμα δω ίχνος μόλυνσης ή αρνητικής επίδρασης στο περιβάλλον. Να δεις εκεί πως οι κάθε εργοστάσιο θα έχει κ από ένα ΜΗΠΕΡ να ελέγχει την βιομηχανία σε τακτά χρονικά διαστήματα. Και όχι φυσικά πολιτικό/.../ηλεκτρολόγο μηχανικό γιατί άμα κάνουν λάθος λόγο ασχετοσύνης, η χοντρή καμπάνα θα πέσει ούτως ή άλλως και δε θα λυπηθεί κανένας αυτόν που πρόσλαβε τον άσχετο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

stayros εισ ωραίος φίλε μου πολύ λογικό αυτό που λες συμφωνούμε απόλυτα

 

http://www.michanikos.gr/topic/22053-%ce%86%ce%bd%cf%84%ce%b5-%ce%bd%ce%b1-%ce%b4%ce%bf%cf%8d%ce%bc%ce%b5/page__view__findpost__p__323841

 

Το μόνο πρόβλημα με αυτό είναι ότι είναι εξαιρετικά λογικό για να εφαρμοστεί στη χώρα μας. Εδώ οι γραφειάδες των υπουργείων ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ότι οι υπάλληλοι απ τα γραφεία τους και κοιτώντας υποτιθέμενες μελέτες θα αντιμετωπίσουν ένα ουσιώδες πρόβλημα πεδίου όπως είναι η ρύπανση. Ρε τι τραβάμε μ αυτό το κράτος θ αρρωστήσουμε απ την παράνοια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το post σου και όντως συμφωνούμε απόλυτα. Αυτό το μελετητοκεντρικό σύστημα γενικά έχει φάει εν γένει τους μηχανικούς στην Ελλάδα σήμερα. Σε όλα τα πολιτισμένα κράτη υπάρχει αυστηρός έλεγχος, στην Ουγκάντα της Ευρώπης κοιτάμε αν έχεις χαρτιά με πολλές σφραγίδες. Προχθές είδα ΦΒ 20kW σύστημα. Σε DC πίνακες έβαλαν NEOZED ασφάλειες και για γενικό πίνακα μόνο μία τετραπολική μικροαυτόματη ασφάλεια οικιακής χρήσης (-Κανένα αντικεραυνικό δε βάζεις; -Αλλοιώνει τη γυφτιά ρε φίλε)...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς οπως τα έγραψε ο stayros είναι.

 

Ο περιβαλλοντικός έλεγχος και οι πράσινες θέσεις εργασίας είναι δύο μεταβλητές στην ίδια συνάρτηση. Απ τη στιγμή που η ρύπανση πρακτικά (και όχι νομοθετικά) δεν ποινικοποιείται στη χώρα μας η παραγωγή θα συνεχίζει να λειτουργεί με τις παραδοσιακές ρυπογόνες μεθόδους χωρίς την ανάγκη για τέτοιες ειδικότητες.

 

Όσο είμουν Αγγλία μου έκανε εντύπωση το πόσο περιζήτητες είναι οι πράσινες ειδικότητες. Αλλά αργότερα κατάλαβα γιατί. Η environmental agency στη κυριολεξία τους έχει σκίσει. Ερχόντουσαν άνθρωποι από τη βιομηχανία να μας κάνουν μαθήματα και η πιο συνιθησμένη φράση που χρησιμοποιούσαν ήταν "the environmental agency".

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κράτος θέλουμε να προστατέψει το περιβάλλον και να αποκαταστήσει τα επαγγελματικά μας δικαιώματα; Το κράτος που έχει βάλει οικονομολόγο για υπουργό Περιβάλλοντος; Αυτόν που κατήργησε την αρχή του "ο ρυπαίνων πληρώνει" και την μετέτρεψε σε "ο πληρώνων ρυπαίνει"....

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω υπάρχει μια σύγχυση στους περισσότερους συναδέλφους και από εκεί πηγάζουν πολλές λάθος αναφορές.

Δεν μπορούν να διαχωρίσουν τον Περιβαλλοντολόγο από τον Μηχανικό Περιβάλλοντος

 

 

Το γεγονός αυτό μου προκαλεί ιδιαίτερη εντύπωση σε φόρουμ μηχανικών, ειδικά αφού πολλοί συνάδελφοι είναι από "αδερφές" σχολές όπως οι πολιτικοί μηχανικοί και κάποιοι έχουν πάρει κάποια μαθήματα περιβαλλοντικής μηχανικής (έστω βασικά πράγματα)

 

Δεν είδα αντίστοιχα κάποιους να μπερδεύουν τον χημικό μηχανικό που σχεδιάζει διεργασίες με τον επιστήμονα χημικό που κάνει μάθημα στα παιδιά μας στο σχολείο

 

Τμήμα Περιβαλλοντολόγων υπάρχει στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια από το πανεπιστήμιο Αιγαίου http://www.env.aegea...department.html

 

Το τι είναι Μηχανική Περιβάλλοντος έχω γράψει αρκετές φορές στο φόρουμ μπορείτε να διαβάσετε το

http://www.michaniko...dpost__p__62023

Edited by ZaXoYs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.