Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονωση ταρατσας σπιτιου


Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου.Ειμαι απο το Βολο και επειδη το σπιτι μου το χειμωνα κρυωνει πολυ γρηγορα και το καλοκαιρι ζεστενεται πολυ (35-38 εσωτερικα) θα ηθελα να μονωσω την ταρατσα μου.

Το σπιτι ειναι 8ετων διπλοκατοικια ,εγω μενω στον επανω οροφο, και η ταρατσα ειναι 160τμ με προοπτικη για ακομα ενα σπιτι.

Μπορειται να μου πειτε με ποιους μεθοδους μπορω εγω μονος μου μιας και ξερω πεντε πραγματα να μονωσω την ταρατσα με μικρο κοστος???

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ειναι 8ετων ...

Άρα έχει μόνωση.

 

Εσύ θέλεις να προσθέσεις επιπλέον μόνωση

πάνω από την υπάρχουσα?

Μπορείς να τοποθετήσεις και στην οροφή, εσωτερικά, και να την κρύψεις με ψευδοροφή.

Αν βάλεις πάνω από το τελικό δάπεδο της ταράτσας επιπλέον μόνωση

θα χρειαστεί να προσθέσεις και δεύτερη στρώση πλακιδίων ή βιομηχανικού ή μωσαικού (επιπλέον από αυτό που έχει τώρα η ταράτσα σου).

 

Η υπάρχουσα μόνωση τι χαρακτηριστικά έχει

και είναι ανεπαρκής? Μήπως δεν φταίει μόνο η μόνωση δώματος?

 

Φύτευση σκέφτηκες?

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Από την περιγραφή πιθανολογώ ότι δεν υπάρχει καθόλου μόνωση, περιμένοντας το νέο όροφο.

Αν είναι έτσι, προτείνω :

1. εύκολα αφαιρούμενη πλήρη υγρομόνωση και θερμομόνωση,

2. τα πέντε πράγματα που γνωρίζετε να μην επεκταθούν στην υγρομόνωση γιατί θα χάσετε χρήματα (δύσκολα να τα ξαναβρείτε στις μέρες μας).

Επιβεβαιώστε την αρχική μου υπόθεση ...

 

*Στο 1. δεν αναφέρεται πουθενά η λέξη "φτηνή"...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

το φθηνό τις περισσότερες φορές μας βγαίνει πιο ακριβό.

αν η προοπτική για προσθήκη καθ'ύψος δεν είναι πιθανή μέσα στην επόμενη πενταετία,

'επενδύστε' στις λύσεις που προτείνουν παραπάνω οι συνάδελφοι.

 

*η μελλοντική κατοικία λογικά δε θα καλύπτει και τα 160τ.μ. μιλώντας

με κάποιο μηχανικό μπορείτε να βρείτε που και πόσο θα μείνει αδόμητο

και εκεί να κάνετε ουσιαστική παρέμβαση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου πρωτον ευχαριστω για τις πληροφοριες σας.

Πως μπορω να δω τι μονωση εχει το σπιτι και σε ποια σημεια μιας και το σπιτι οταν μπηκα μεσα ηταν ετοιμο και δεν ημουν στην κατασκευη???

Η ταρατσα αυτην την στιγμη εχει αναμονες, σιδερα, απο τις κολονες για προοπτικη.

Η ταρατσα δεν εχει καποια καληψη.Ειναι το μπετο που ειχαν ριξει την πλακα.Λετε απο εκει να εχω απωλειες???

Τι μπορω να χρεισιμοποιησω.Δεν εχω σκοπο για τα επομενα 10 χρονια να χτισω.

Πειτε μου γνωμες σχετικα οικονομικες και περιπου ενα κοστος.

Καποιος φιλος ειπε για φυτευση.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να τοποθετησω τα μπλε φενιζολ(δεν ξερω πως τα ονομαζουν)στην επιφανεια της σκεπης και απο πανω να τα καλιπσω με λασπη.

Θα γινει δουλεια ή οχι???

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

όταν λές λάσπη, φαντάζομαι εννοείς το τσιμέντο, και όχι στην κυριολεξία λάσπη.

εν μέρη ναι.αλλά είπαμε πως το οικονομικό ΠΟΛΛΕΣ φορές κοστίζει παραπάνω.

αν λογου χάρη περάσουν νερά(που θα περάσουν) κάτω από το φελιζόλ θα αντιμετωπίσεις προβλήματα υγρασίας

και καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό.

η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να καλέσεις 2-3 συνεργεία της πόλης σου, που ασχολούνται

με αυτές τις εργασίες και να σου προτείνουν αυτοί, λύσεις και κόστος.

οι λύσεις είναι λίγο-πολύ αυτές που προαναφέρθηκαν. το κόστος όμως διαφέρει από πόλη σε πόλη

και σήμερον ημέρα και από συνεργείο σε συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

το μονο πραγμα που δεν θα τσιγκουνευτω ειναι η μονωση.Αν ειναι να γινει μονωση ας γινει κανονικη οχι λασπες και αηδιες τωρα αν το οικονομικο ειναι ενα θεμα αναλογισου ποσο καις σε πετρελαιο η γενικα το κοστος για θερμανση ψυξη και βαλτα κατω και θα δεις οτι μεσα σε λιγα χρονια θα εχεις αποσβεση χωρια με τις υγρασιες που θα σου δημιουργει λογω συσσωρευσης των υδατων και διαφορας θερμοκρασιων Βεβαια θα μου πεις αν κτισει ο πανω παν τα λεφτα θα χεις δικιο!.40-45 ευρω το τ.μ. παιζουν οι τιμες εδω που ειμαι εγω(μιλαω για σωστη δουλεια). αποφαση δικη σου παντα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έκανα και εγώ θερμομόνωση ταράτσας σε 163 τετράγωνα ταράτσας..

Τελικά πήγα σε ένα ειδικευμένο συνεργείο ανάμεσα στα 4 που υπάρχουν στην περιοχή μου

Η μόνωση ειχε φράγμα υδρατμών, εξηλασμενη πολυστερίνη 6cm της fibran, αφρομπετόν για τις ρύσεις (περίπου 6 τόνοι), απαλειφόμενα ασφαλτικά βερνίκια και στο τελείωμα ασφαλτοπανο ανοικτού χρώματος.

Η διαφορά τον χειμώνα είναι απίστευτη…. Το σπίτι απλά και μόνο από την ταράτσα είναι ασύγκριτα πιο ζεστό..

Το κόστος τελική τιμή με φπα 49 ευρώ το τετραγωνικό

Αλά εσύ βέβαια σκέπτεσαι στο μέλλον να κτίσεις….

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.