Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάσταση εγγράφων συμφωνιών 3μήνου - απαιτείται ή όχι;


sarcs

Recommended Posts

Αμάν πια! Ούτε συμφωνητικά καταθέτω, ούτε λίστες πηγαίνω, ούτε στο ΤΕΕ ανεβάζω. Φτάνει πια με αυτή την κοροϊδία. Κόβω αποδείξεις για τα πάντα και υποβάλλω εμπρόθεσμα δήλωση ΦΠΑ. Τι συμφωνητικά και ιστορίες.. Πήγα μια φορά πέρισυ και ολόκληρη τη λίστα την καταχώρησε η υπάλληλος στο πρώτο ΑΦΜ. Έμεινα κόκκαλο. Ότι είναι να δηλώσω το δηλώνω με την περιοδική ΦΠΑ. Τι να πω... μόνο αυτό:

Ε Λ Ε Ο Σ!

Ας πιάσουν πρώτα τους μεγαλο-απατεώνες και μετά να έρθουν  να μου πουν. Αλλά δε δαγκώνεις το χέρι που σε ταΐζει :wink:

Συγνώμη για το ύφος, δε θέλω να προσβάλλω κανένα αλλά συγχίστηκα μόλις διάβασα 35 πόστ σε 9 ώρες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

και τι? να πάω να πληρώσω 100Ε για ένα πεα των 55Ε+ΦΠΑ?

 

Συνάδελφε με το συμπάθειο....

 

Και δεν πήγες να καταθέσεις σήμερα τα συμφωνητικά και.... κάνεις δημόσια διαφήμηση για το κόστος ΠΕΑ !!! :confused: :confused: :confused:

 

Εδω μέσα στο forum, έχουμε αναλώσει εκατοντάδες σελίδες για το πόσο πρέπει να αμοίβεται η δουλειά μας και ειδικά για τα ΠΕΑ... και συ πας και γράφεις ΠΕΑ με 55Ε + ΦΠΑ ?

 

Είχες ανάγκη απο 55Ε ?

 

Εγω έχω απλήρωτους 2 λογαριασμούς ΔΕΗ απο 250 έκαστος και 1 του τηλ.... και έχω απορρίψει καμμιά 30ριά ΠΕΑ γιατί είχαν βρεί άλλους με μισή τιμή απο μένα στην ελάχιστη (πρώην) νόμιμη, αλλά δεν δέχτηκα αυτές τις εξευτιλιστικές αμοιβές ΛΟΥΣΤΡΟΥ !!!!!

 

Και άμα ήταν το πρόβλημα σου τα 55 Ε, γατί δεν το έγραφες στο forum να σου δώσουμε απο μισό ευρώ 100-120 άτομα να μαζέψεις ??????

 

Kάνε ΠΕΑ και με 5 -10Ε + ΦΠΑ, δεν στο απαγορεύει κανείς... αλλά μην το ανεβάζεις σε δημόσιο forum, κράτο για πάρτη σου...

 

Τι να πω... για μένα επιοικός είσαι τελειως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ !!!!! :confused: :confused: :confused:

 

Εντελώς συναδελφικά....

 

 

Δουλειά δεν είχε ο διάολος, γ@μούσε τα παιδιά του...

Ας διασταυρώσουν πρώτα τα στοιχεία που ήδη έχουν...αλλά οι σκλάβοι πρέπει να είναι πάντα απασχολημένοι για να μη βρουν χρόνο να λύσουν τα δεσμά τους....

 

Συνάδελφε ... +1

 

Σοφές κουβέντελες λές και συμφωνώ απόλυτα.....

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε, μάλλον δεν με έχεις ξαναπαρακολουθήσει. Αποκλείεται να έχεις κάνει πιό πολλά  ΠΕΑ κοντά στίς νόμιμες από μένα. Και αυτό όχι γιατί είμαι ακριβός, απλά γιατί σέβομαι την δουλειά που απαιτεί ένα σωστό ΠΕΑ , και πιστεψέ με δεν έχω κάνει κανένα μαιμου και ΚΑΝΕΝΑ χωρίς φύλλο συντήρησης. Για αυτό και έχω χάσει πολλά. 

Δεν κατάλαβα, αν εσύ κάνεις και  ένα σε <<αδελφό>> και μάλιστα για 50,05τ.μ δυστυχώς, πόσα θα του πάρεις ? 

 

Λυπάμαι για την εκφρασή σου 

<<Kάνε ΠΕΑ και με 5 -10Ε + ΦΠΑ, δεν στο απαγορεύει κανείς... αλλά μην το ανεβάζεις σε δημόσιο forum, κράτο για πάρτη σου...

Τι να πω... για μένα επιοικός είσαι τελειως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ !!!!!  :confused:  :confused:  :confused:>>

 

 

 Θα προτιμούσα να ρωτούσες

<<ρε συνάδελφε, τί ήταν αυτό και πήρες 55+ΦΠΑ?..>>

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΑ?!! δεν με εχεις ξαναπαρακολουθησει, και λυπάμαι να εκφέρεις γνώμη χωρίς να ξέρεις.

εγώ τώρα δεν πρέπει να πώ

<<για μένα επιοικός είσαι τελειως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ !!!!!   :confused:   :confused:   :confused:>>

αλλά δεν πειράζει, ας είσαι καλά που έκρινες.

Edited by katrmp
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πείτε μου σας παρακαλώ, βάσει ποιας νομοθεσίας είμαστε υποχρεωμένοι για τις τριμηνιαίες καταστάσεις; δυστυχώς είχα μείνει στο οτι πήρε αναστολή η ετήσια συγκενρωτική, δεν ήξερα τίποτα για την τριμηνιαία υποχρέωση.

 

Μπορούμε να βρούμε πουθενα το υπόδειγμα της λίστας που υποβάλουμε;

 

Μέχρι πότε ήταν η υποχρέωση εμπρόθεσμης υποβολής;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί θα τους προσφέρει, να τους πάω μια λίστα με συμφωνητικά α΄ τριμήνου, για τα οποία μάλιστα, σε κάποια εξ αυτών, ακόμα δεν έχω πληρωθεί. Όταν πληρώνομαι, κόβω απόδειξη, πληρώνω ΦΕΜ, κρατήσεις, και αποδίδω το ΦΠΑ. Ποια η σκοπιμότητα, λοιπόν; Μας υποχρεώνουν σε περιττές ενέργειες, και από τα τυχόν λάθη μας ή τις ασυνέπειες μας σε περιττές ενέργειες, βαράνε πρόστιμα.

 

Μάλλον απάντησα μόνος μου, για την σκοπιμότητα αυτών των "φορολογικών υποχρεώσεων"...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

@ipon Δες #238 στο ίδιο θέμα. Καταληκτική ημερομηνία ήταν: 22/4/14, κανονικά ήταν 20/4/14 αλλά ένεκα αργίας μετατέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω καταθέσει ποτέ κατάσταση συμφωνητικών στη ΔΟΥ.

Κάνω συμφωνητικό με τους πελάτες (4178/ΠΕΑ) και τα ανεβάζω στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Ρώτησα και τον λογιστή μου και μου είπε δεν απαιτείται, τώρα τι να πω δεν ξέρω...

Ούτως ή άλλως σήμερα που το είδα εκπρόθεσμος είμαι ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

@ipon Δες #238 στο ίδιο θέμα. Καταληκτική ημερομηνία ήταν: 22/4/14, κανονικά ήταν 20/4/14 αλλά ένεκα αργίας μετατέθηκε.

 

Antiermitianos σε ευχαριστώ.

 

δηλαδή, αν θέλω να είμαι νομοταγής, πρέπει να πάω στην εφορία την λίστα μου, βάσει ενός νόμου του 1990, και να πληρώσω πρόστιμο. Μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.