Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ένταξη κλάδου υγείας ΕΤΑΑ στον ΕΟΠΥΥ από 1/6/2012


Κωστής.

Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να σας υπενθυμίσω δύο πράγματα:

1) ο κλάδος υγείας (ΚΥΤ) του κάθε ταμείου δεν έχει σχέση με το κλάδο συντάξεων ειδικούς λογαριασμούς κλπ του κάθε ταμείου,

2) στον ΕΟΠΥΥ εντάσσονται μόνο οι κλάδοι υγείας των ταμείων κι όχι όλο το ταμείο.

 

Προσωπικά αν και τα ποσοστά συμμετοχής των ασφαλισμένων στο ΕΤΑΑ τμήμα ΤΥΜΕΔΕ (έτσι λέγετε το ΤΣΜΕΔΕ πλέον όσον αφορά την υγεία)

είναι υψηλότερο από αυτό του ΕΟΠΥΥ, προτιμώ να είμαι ασφαλισμένος στο ΕΤΑΑ κι όχι στον ΕΟΠΥΥ.

Παρά ταύτα είμαι υπέρμαχος του ενός ασφαλιστικού φορέα όσον αφορά το κλάδο υγείας,

αρκεί να είναι ενοποιημένα όλα κι όχι τα μισά, κι αναφέρομαι στις μηνιαίες ασφαλιστικές εισφορές

που αφορούν τον κλάδο υγείας, καθώς και τη δυνατότητα προσωρινής διακοπής με ανάλογη μείωση των εισφορών.

Αν πιστεύουν ότι αυτό δε γίνεται με τους μηχανικούς, τότε ας καταλάβουν τη διαφορετικότητα του κλάδου μας

κι ας μας αφήσουν ήσυχους να γυρίσουμε στο καθεστώς προ 1993 που το κάθε ταμείο

αυτοδιαχειριζόταν τους πόρους του και δεν υπήρχε ο αναγκαστικός δανεισμός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχομαι αυτά που διαβάζω περί μη ένταξης στον εοπυυ να είναι αλήθεια.

 

Στα πρόθυρα της κατάρρευσης ο ΕΟΠΥΥ

Οι υποχρεώσεις του υπερβαίνουν το 1,5 δισ. ευρώ ενώ διαθέτει πέντε εκατ. ευρώ

 

Πέντε εκατομμύρια ευρώ είχε την Τρίτη, στο ταμείο του ο Ενιαίος Οργανισμός Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ), όταν οι ανεξόφλητες υποχρεώσεις του προς γιατρούς, φαρμακοποιούς, φαρμακευτικές εταιρείες και ιδιωτικές κλινικές υπερβαίνουν το 1,5 δισ. ευρώ.

http://www.tovima.gr...cle/?aid=459960

 

Το πιο σημαντικό όμως, όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω είναι να ΜΗΝ ΞΑΝΑΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, διότι αυτοί έχουν δεσμευθεί ότι θα μας εντάξουν όλους στον εοπυυ.

Δηλαδή θέλουν να μας εντάξουν στον εοπυυ, να μας φάνε ό,τι αποθεματικό μας απέμεινε και μετά πάπαλα οι όποιες παροχές υγείας.

Edited by pablo1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι αν ετίθετο πλέον θέμα ένταξης στον ΕΟΠΥΥ μέχρι τώρα θα το ξέραμε γιατί θα είχε ανακοινωθεί. Το βλέπω δύσκολο ξαφνικά μεθαύριο να συμβεί κάτι τέτοιο. Αν δε, καταρρεύσει ο ΕΟΠΥΥ όπως φαίνεται δεν υπάρχει καν θέμα... Θα επανέλθουν όλα τα ταμεία στην προτέρα κατάσταση (όσο καλή η κακή είναι αυτή).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπαίνουμε ή δεν μπαίνουμε? Μια κοπέλα συνάδερφος μου είπε πως ρώτησε το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ και της είπαν πως μπαίνουμε. Εγώ από την άλλη ξέρω πως δεν μπαίνουμε φέτος. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλαβα σήμερα την ακόλουθη ενημέρωση :

 

ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΙΟΙΚΟΥΣΑΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΤΕΕ

Εκτός ΕΟΠΠΥ ο Κλάδος Υγείας του ΤΣΜΕΔΕ

 

Σε απόφαση να μην ενταχθεί ο Κλάδος Υγείας του ΤΣΜΕΔΕ στον ΕΟΠΥΥ προχώρησε η Διοικούσα Επιτροπή ΤΕΕ και ταυτόχρονα να αναληφθούν πρωτοβουλίες με στόχο την παροχή αναβαθμισμένων ιατροφαρμακευτικών παροχών και υπηρεσιών υγείας στους ασφαλισμένους του Ταμείου.

 

Ειδικότερα ανακοινώθηκε ότι: Η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ αποφασίζει τη μη ένταξη του ΚΥΤ στον ΕΟΠΥΥ σύμφωνα με το άρθρο 44, παρ. 14 του νόμου 4075 / 2012, ώστε να ακολουθηθούν οι προβλεπόμενες από το νόμο διαδικασίες για να διαπιστωθεί η βιωσιμότητα και η δυνατότητα μετατροπής του σε Ν.Π.Ι.Δ. μέχρι 31.12.2012. Πρόσθετα η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ αναλαμβάνει πρωτοβουλία για την ενοποίηση όλων των κλάδων υγείας των Τομέων που συνθέτουν το ΕΤΑΑ, σε συνδυασμό με την εκπόνηση αντίστοιχης αναλογιστικής μελέτης που θα αποδεικνύει τη βιωσιμότητά του, και θα λαμβάνει ως δεδομένο το ενιαίο των εισφορών και των παροχών όλων των μελών του Ταμείου. Τέλος, η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ επισημαίνει για άλλη μία φορά στην ηγεσία του Υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Ασφάλισης το πάγιο αίτημά της για την άμεση λειτουργία του Κλάδου Ειδικών Παροχών του ΤΣΜΕΔΕ, σύμφωνα με τον κανονισμό και την αναλογιστική μελέτη, που έχει υποβάλει από τον Φεβρουάριο του 2012 στον τότε αρμόδιο υπουργό κ. Κουτρουμάνη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση του ΤΕΕ δεν υπερισχύει του νόμου του κράτους (το ΦΕΚ υπάρχει στο πρώτο post).

 

Για τα μάτια του κόσμου είναι αυτή η απόφαση του ΤΕΕ, θα μας τον φάνε τον κλάδο υγείας!

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από απόφαση του Δ.Σ. του ΕΤΑΑ το ταμείο δεν εντάσσεται στον Ε.Ο.Π.Y.Υ.

Νεότερη ενημέρωση 01/06/2012

O ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΥ

ΦΑΝΗΣ ΡΗΓΑΤΟΣ

 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύσει και μετά τις εκλογές αυτή η απόφαση, προς το παρόν βλέπω πολλά που γίνονται για να σώσουν τους ψήφους (π.χ. αναβολή της υποβολής φορολογικών δηλώσεων).

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύσει και μετά τις εκλογές αυτή η απόφαση, προς το παρόν βλέπω πολλά που γίνονται για να σώσουν τους ψήφους (π.χ. αναβολή της υποβολής φορολογικών δηλώσεων).

 

Τι σχέση έχουν οι εκλογές με αυτό το θέμα; Ο νόμος τελικά παρέχει τη δυνατότητα να εξαιρεθούν κάποια ταμεία και το ΕΤΑΑ έπραξε το αυτονόητο. Αν ήθελαν ας έκαναν διαφορετικά. Θα παίρναμε κι εμείς τα μέτρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.