Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

καλημερα

 

Μου δημιουργηθηκε το εξης προβλημα..Εχω  μια περιπτωση 2οροφης οικοδομης με 3 διαμερισματα (ισογειο,1ος,2ος). Τα διαμερισματα του 1ου και 2ου ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη ο οποιος πηρε την προεγκριση για το εξοικονομω. Στο Ε9 ομως φαινεται σαν διαμερισμα 2ου οροφου με τα συνολικα τετραγωνικα και των 2 οροφων (κάτι σαν μεζονετα). Στο κτηματολογιο ομως φαινονται σαν 2 ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες στο ονομα του με διαφορετικο ΚΑΕΚ. Προφανως πρεπει να κανω 2 ΠΕΑ..(?). Στην περίπτωση όμως αυτη δε θα πρεπε να γινουν και 2 αιτησεις στην τραπεζα για το προγραμμα? Ή μηπως αφου στο Ε9 το χουν ολο μαζι θα κανω ενα ΠΕΑ?

Ευχαριστω, ελπιζω να μη σας μπερδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Δύο διακριτές αιτήσεις - Δύο ξεχωριστά ΠΕΑ - Τροποποίση Ε9

Η καταληκτική ημερομηνία για δηλώσεις Ε9 για το τρέχον έτος(μέχρι αυτή τη στιγμή) είναι  30 Μαΐου.

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω και διευκρινιση ακομα..

 

Στο Ε9 ετσι οπως δηλωνεται αθροιζονται τα δυο διαμερισματα και δηλωνονται και σαν βοηθητικοι χωροι το κλιμακοστασιο και μια αποθηκη..

Στο κτηματολογιο που φαινονται δυο διαφορετικες ορ. ιδιοκτησιες, για καθε μια περιλαμβανει ΚΑΙ το κλιμακοστασιο στα τετραγωνικα.

 

Να διευκρινησω επισης οτι το κλιμακοστασιο εχει χρηση αποκλειστικα απο τον ιδιο..

 

Δλδ δεδομενου οτι οι δυο οριζ. ιδιοκτησιες αναφερονανται σε ΟΛΑ τα τετραγωνικα του καθε οροφου, μηπως μπορει να βγει ενα ΠΕΑ που θα περιλαμβανει και το κλιμακοστασιο. ¨Η στην περιπτωση που θα πρεπει να γινουν 2 ΠΕΑ τοτε τι γινεται με το κλιμακοστασιο?

Link to comment
Share on other sites

Το Κτημ/γιο παίρνει τα στοιχεία από τη σύσταση οριζόντιας, και προφανώς στα μ² κάθε διαμερίσματος εμπεριέχεται και η αναλογούσα επιφάνεια κ.χ. 

Το ΠΕΑ αναφέρεται σε αποκλειστική επιφάνεια διαμερίσματος.  

2 ΠΕΑ θα εκδόσεις (= 2 υπαγωγές στο πρόγραμμα), το δε κλιμ/σιο είναι μθχ, και θα περιγραφεί σύμφωνα με τις ΤΟΤΕΕ. (= διαμέρισμα σε επαφή με μθχ) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην περίπτωση Πεα για το προγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον,πολυκατοικίας 3οροφης με υπόγειες αποθήκες και κατάστημα στο μεγαλύτερο μέρος του ισογείου (δε μπορει να επιδοτηθεί) το θεωρούμε σαν πολυκατοικία ή μέρος πολυκατοικίας και δεν υπολογίζω το κατάστημα;με τις αποθήκες που βρίσκονται μόνο κατω απο το κατάστημα και υπάρχουν στο ε9 ασχολούμαι; Σε άλλη περίπτωση εξοικονόμησης,2 οροφή μεζονέτα με υπόγειο που εχει στον πρώτο όροφο άλλη μικρή νόμιμη ιδιοκτησία(γκαρσονιέρα) θεωρώ οτι εχω μέρος πολυκατοικίας;θέλω να καταλήξω...η γκαρσονιέρα με σώζει απο το να υπολογισω το υπόγειο ως μη θ.χ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποια απο τις συνεργαζομενες τραπεζες συμφερει να επιλεξουμε? Ή ειναι θεμα σε ποιον υπαλληλο τυχαινουμε ασχετα απο την τραπεζα?

Εγω καταλαβαινω οτι καλο ειναι να αποφευγουμε τη Eurobank αφου εχουν αναφερθει τα περισσοτερα προβληματα.

Για την Εθνικη ισχυει οτι γενικα προχωρα πιο γρηγορα τη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

το γρηγορα δεν υπαρχει σε καμια τραπεζα πλεον. ακομα και για εθνικη. μονο να βρεις κανα υπαλληλο που μπορεις να συνεννοηθεις. αυτο μετραει

Link to comment
Share on other sites

το γρηγορα δεν υπαρχει σε καμια τραπεζα πλεον. ακομα και για εθνικη. μονο να βρεις κανα υπαλληλο που μπορεις να συνεννοηθεις. αυτο μετραει

 

Καταλαβα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν καταργήθηκε το 2100 τιμή ζώνης για το εξοικονομώ κατ'οίκον? Έτσι ακούγεται τουλάχιστον αλλά δεν το έχω διαβάσει κάπου επίσημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.