Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

1. εαν αλλαξε το εμβαδον καλο θα ητανε να ξανακανεις, εφοσον ενταχθεις στο προγραμμα τοτε επιδοτουνται πληρως τα 2 πεα που χρειαζονται

2.3. συμφωνια με πελατη και προβλεπονται 250ε σαν συμβουλος, επισης πληρωνεσαι τα πεα..

4. μπορει εφοσον πληρει τα υπολοιπα κριτιρια

 

συμβουλεψου και αλλους συναδελφους γιατι το προγραμμα ειναι πολυ μπερδεμενο...

γενικοτερα η γραφειοκρατεια ειναι μεγαλη και οι πελατες δεν μπορουν να το καταλαβουν, οι τραπεζες δεν δινουν τα χρηματα και τελικα βρισκεσαι να τρεχεις πανω κατω για παρα πολυ λιγα χρηματα χωρις κανενα αποτελεσμα..

Edited by apostolosg
Link to comment
Share on other sites

το εμβαδον δεν αλλάζει , ο ιδιοκτήτης ο πρώην το τακτοποιησε με τον 4014 , εγώ έβγαλα πεα πρίν 1 μήνα και ο νέος θέλει να το εντάξει στο εξοικονομώ.1. Το πρώτο πεα επιτρ'επεται να βγεί πάλι για την ίδια ιδιοκτησία ή σαν πρώτο πεα είναι αυτό που έβγαλα στον πρώτο ιδιοκτήτη?

2. γενικά όταν βγάζεις ένα πεα μπορείς να ξαναβγάλεις άλλο για μιά ιδιοτησία αν δεν έχει αλλάξει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πρός του συναδέλφους μηχ/μηχ.

 

Σκεφτόμαστε στο πατρικό να κάνουμε κάποιες βελτιώσεις με το άνωθεν πρόγραμμα. Θα ήθελα να μου παρουσιάσετε τα βήματα, και διάφορες λεπτομέρειες που σας έχουν τύχει.

 

Αρχικά, επισκέφθομαι μηχ/μηχ για το ΠΕΑ.

Επειτα πηγαίνω στη τράπεζα για προέγκριση (να προτιμήσω Εθνική;).

Με τη βοήθεια του μηχ. επιλέγουμε τους τομείς παρέμβασης.

Μαζεύω προσφορές για το φάκελο

Απο κεί και έπειτα δε γνωρίζω πως πηγαίνει...Με την εκταμίευση τι γίνεται; πληρώνω τα ΠΕΑ πρίν απ'ολα εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το εχω προσφατο το εξοικονομω...

καλο θα ητανε να εκδοθει νεο ΠΕΑ μιας και αυτο που θα ενταχθει ως 1ο ΠΕΑ στο προγραμμα θα πρεπει να εχει και 1 σεναριο αναβαθμισης με ολες τις παρεμβασεις, υπολογιζοντας την εξοικονομηση ενεργειας, στοχο που θα πρεπει να υλοποιησεις μετα τις παρεμβασεις...

Προφανως και εκδιδοντας το 1ο ΠΕΑ σου δεν εβαλες τις παρεμβασεις που θελεις να κανεις τωρα

Συν τοις αλλοις, το ΠΕΑ που εχεις ηδη βγαλει στο πληρωσε ο τοτε ιδιοκτητης, οχι ο τωρα ιδιοκτητης, αφου αλλαξε ιδιοκτησιακο καθεστως το ακινητο πλεον...

Εσυ πληρωνεσαι τα 2 ΠΕΑ τα οποια επιδοτουνται στο 100% της αξιας τους (νομιζω ΜΗ συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ αλλα δεν ειμαι σιγουρος), τα οποια εγω προσωπικα τα πληρωνομαι κατα την καταθεση του καθε φακελου, ενα πριν και ενα μετα τις παρεμβασεις δηλαδη

Μου εχουνε ζητησει να με πληρωσουν στο τελος αλλα φυσικα αρνηθηκα γιατι δε διασφαλιζομαι απο πουθενα

Ολοι οι προμηθευτες πληρωνονται κατευθειαν απο την τραπεζα με καταθεση σε τραπεζικους λογαριασμους τους, ενω για το Μηχανικο δεν προβλεπεται τιποτα

Αν θελεις να μην ασχοληθεις με τιποτα περισσοτερο απο τα ΠΕΑ, κατι που σου συνιστω ανεπιφυλαχτα, τοτε πληρωνεσαι ΜΟΝΟ αυτα

Αν θελεις να τρεξεις και για προσφορες και συμπληρωση γενικα του φακελου, τοτε δυνασαι να ζητησεις αλλα 250€+ΦΠΑ εξτρα ως αμοιβη τεχνικου συμβουλου για το προγραμμα, τα οποια τα παιρνεις κι αυτα με την πρωτη καταθεση του φακελου...

 

Αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα ανακατευτει καθολου με τις εργασίες. Δηλαδη θα κανει την "προταση" μεσω του ΠΕΑ και μετα θα καταθεσει τον φακελο του πελατη (με τις ιδιες τπροτασεις) και αυτο ηταν ολο. Τα συνεργεια τα βρισκει ο πελατης? (με επιπλεον αμοιβη και ο μηχανικος). Και μετα τα συνεργεια κανονιζουν με τον πελατη και ο μηχανικος δεν ξαναασχολειται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο 1ο ΠΕΑ για το πρόγραμμα "εξοικονομώ κατ' οίκον" τα τρία σενάρια πρεπει να ειναι αυτα που θα υλοποιηθούν ή ενδεικτικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.