Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

Συνάδελφοι αρκετά συχνά μου φέρνουν τιμολόγια εγκαταστάτες συστημάτων θέρμανσης όπου βάζουν μέσα και τα καλοριφέρ.

 

Στο site του εξ' οικονομώ έχω διαβάσει ότι αυτά δεν επιδοτούνται. Το ίδιο γράφει και στην επιστολή προς τον πολίτη που έρχεται σρον ωφελούμενο μετά την υπαγωγή στο πρόγραμμα.

 

 

Κάθε φορά λέω στους πελάτες μου ότι δεν μπορώ να καταχωρίσω τα καλοριφέρ στις επιλέξιμες δαπάνες βάσει των οδηγιών του προγράμματος, εκτός κι αν ακυρωθούν τα υπάρχοντα τιμολόγια και μου φέρουν άλλα.

 

Ο προβληματισμός μου είναι ότι σχεδόν όλοι οι εγκαταστάτες μου λένε ότι έχουν κάνει κι άλλα εξ' οικονομώ και κάθε φορά τα βάζανε. Κι ότι είμαι ο 1ος μηχανικός που τους το λέει.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τα ελέγχει κανείς? Τι σόι συνάδελφοι είναι αυτοί που τα καταχωρούν? Γιατί έγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι φαίνομαι μ^&%^&ς κάθε φορά και ο πελάτης δυσανασχετεί γιατί είμαι τόσο ψύρας και γιατί τον καθυστερώ..

 

Τελικά είναι επιλέξιμες δαπάνες ή όχι τα σώματα θέμανσης? Υπάρχει κάτι καινούριο που δεν ξέρω?

Link to comment
Share on other sites

Ρητά αναφέρει ότι δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη τα σώματα.

Ποτέ δεν μου ήρθε παραστατικό που να έχει σώματα, οπότε δεν ξέρω να σου πω πως το αντιμετωπίζουν οι τράπεζες και το υπουργείο.

Όταν μου λένε πως θα βάλουν σώματα, ενημερώνω επιτόπου ιδιοκτήτη και προμηθευτή πως αυτά δεν θα περάσουν, οπότε πράττουν ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , στο δεύτερο ΠΕΑ όταν πάς και βλέπεις ότι έγιναν σωστά οι αλλαγές

α. στην εξωτερική διάσταση του τοίχου , ξαναμετράς και προσθέτεις στο xml τα τετραγωνικά τα νέα που είναι λίγο μεγαλύτερα?

β το ίδιο και στο ύψος μονοκατοικίας αν είχες θερμομο΄νωση στην ταράτασα?

γ. άρα αν στο β ναί αλλάζεις και τον όγκο?

δ. πειράζεις τα τ.μ?

ε. ή τα αφήνεις όλα όπως στο α xml απλά περνάς την αλλαγή του U?

st. τα κουφώματα τα ξαναμετράς?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο για το εξοικονομώ.

Στο 4030 λέει ότι θέλει 48ωρη ενημέρωση για εργασίες για το εξοικονομώ. Στην περιοχή μου για να πάρω 48ρη πρέπει να περάσω ΣΑ και αρχαιολογία. Επίσης αν θέλω σκαλωσιές πάει με μικρής κλίμακας (εννοιείται πάλι εγκρίσεις).

Επιδοτούνται αυτά μέσα στην αμοιβή συμβούλου ή να κάνω τον Κινέζο και να αγνοήσω την 48ωρη ή την μικρή κλίμακα;

 

Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι εάν δεν αλλάζει το διάγραμμα δόμησης και οι όψεις, δεν θέλει εγκρίσεις. Το να βάλω μονώσεις ή να αλλάξω κουφώματα στο ίδιο άνοιγμα και χρώμα θεωρείται αλλαγή όψης;

 

Σε περίπτωση προσθήκης ηλιακού σε υφιστάμενα κτίσματα, ξέρω ότι δεν θέλει άδεια από ΥΑ 16094/2008 ΦΕΚ 917Β'. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα.

 

Γενικά έχει πάει κανείς στην ΥΔΟΜ ποτέ για το εξοικονομώ; Επίσης για τις ίδιες εργασίες αν πάνε με εξοικονομώ πάνε με 48ωρη, αν πάνε χωρίς εξοικονομώ (πχ πάνω από 2100€ ΤΖ) θέλουν μικρή κλίμακα.

Είχαμε στήλει ερώτημα από την ΥΔΟΜ σχετικό προς τα πάνω, αλλά δεν έχουμε λάβει απάντηση.

 

Την αστυνομία την ενημερώνουμε για τις εργασίες;

 

Τα βρήκα τα διαγραμμισμένα τελικά. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν επιδοτούνται αμοιβή επίβλεψης και ασφάλεια έργου, όταν αυτά απαιτούνται. Σαφώς οι πελάτες όσο και να το έχουν ψάξει θα ξέρουν ότι όλες οι αμοιβές μας επιδοτούνται, και ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο εκτός από 2 ΠΕΑ και ο σύμβουλος έργου. Πώς να τους το περάσω....1-2 που είναι τελος πάντων ή όσοι ρωτάνε.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή συμβούλου είναι άσχετη με την όποια έκδοση αδειών. Αφορά μόνο στην παροχή συμβουλών στα πλαίσια του "εξοικονομώ".

Αν δεν σε "καρφώσει" κάποιος γείτονας, κάνε τον "κινέζο", διότι δεν γλυτώνεις τη μικρής κλίμακας (εκτός κι αν θέλεις πρόσθετη αμοιβή ;)) .

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω , στο δεύτερο ΠΕΑ όταν πάς και βλέπεις ότι έγιναν σωστά οι αλλαγές

α. στην εξωτερική διάσταση του τοίχου , ξαναμετράς και προσθέτεις στο xml τα τετραγωνικά τα νέα που είναι λίγο μεγαλύτερα?

β το ίδιο και στο ύψος μονοκατοικίας αν είχες θερμομο΄νωση στην ταράτασα?

γ. άρα αν στο β ναί αλλάζεις και τον όγκο?

δ. πειράζεις τα τ.μ?

ε. ή τα αφήνεις όλα όπως στο α xml απλά περνάς την αλλαγή του U?

st. τα κουφώματα τα ξαναμετράς?

όχι σε όλα, πλην του ε.

Link to comment
Share on other sites

 

Πώς να τους το περάσω....1-2 που είναι τελος πάντων ή όσοι ρωτάνε.

Αν πάρεις αμοιβή για επίβλεψη, μετά δεν μπορείς να κάνεις 2ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι τελικά μπορεί να επιδοτηθεί μόνο ένα διαμέρισμα και όχι ολόκληρη πολυκατοικία ναι? η όχι? συγνώμη αν ρωτάω κάτι που είναι προφανές διότι στον οδηγό μιλάει για όλη τη πολυκατοικία μήπως όμως αυτό αλλάζει με το εξοικονομώ ΙΙ?

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ξέρει κάτι σχετικά

Φυσικά και μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα ένα ''μεμονωμένο διαμέρισμα''.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε panagiwthsb καλως ήλθες στο forum.

 

Σωστή η απάντησή σου, αλλά 2 χρόνια μετά την ερώτηση δεν νομίζω ότι είναι και πολύ χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αρκετά συχνά μου φέρνουν τιμολόγια εγκαταστάτες συστημάτων θέρμανσης όπου βάζουν μέσα και τα καλοριφέρ.

 

Στο site του εξ' οικονομώ έχω διαβάσει ότι αυτά δεν επιδοτούνται. Το ίδιο γράφει και στην επιστολή προς τον πολίτη που έρχεται σρον ωφελούμενο μετά την υπαγωγή στο πρόγραμμα.

 

 

Κάθε φορά λέω στους πελάτες μου ότι δεν μπορώ να καταχωρίσω τα καλοριφέρ στις επιλέξιμες δαπάνες βάσει των οδηγιών του προγράμματος, εκτός κι αν ακυρωθούν τα υπάρχοντα τιμολόγια και μου φέρουν άλλα.

 

Ο προβληματισμός μου είναι ότι σχεδόν όλοι οι εγκαταστάτες μου λένε ότι έχουν κάνει κι άλλα εξ' οικονομώ και κάθε φορά τα βάζανε. Κι ότι είμαι ο 1ος μηχανικός που τους το λέει.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τα ελέγχει κανείς? Τι σόι συνάδελφοι είναι αυτοί που τα καταχωρούν? Γιατί έγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι φαίνομαι μ^&%^&ς κάθε φορά και ο πελάτης δυσανασχετεί γιατί είμαι τόσο ψύρας και γιατί τον καθυστερώ..

 

Τελικά είναι επιλέξιμες δαπάνες ή όχι τα σώματα θέμανσης? Υπάρχει κάτι καινούριο που δεν ξέρω?

Να μην αισθάνεσαι καθόλου μ...ας!Δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη τα σώματα τελεία και παύλα.Τώρα για το ότι ο κάθε εγκαταστάτης λέει το κοντό του και το μακρύ του στον πελάτη σου δεν ευθύνεσαι εσύ.Στην τελική το πρόγραμμα διατηρεί το δικαίωμα να πετάξει εκτός μη επιλέξιμες δαπάνες.Ο ''χαμένος'' ποιος είναι?Ο πελάτης σου ,εάν ακούσει τον κάθε εγκαταστάτη ο οποίος θα έχει κόψει ένα ωραιότατο παραστατικό που θα περιλαμβάνει και μη επιλέξιμη δαπάνη αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ένα ισχυρότατο αποδεικτικό οφειλής το οποίο θα κληθεί ο πελάτης σου να του καταβάλλει εξ'ολοκλήρου από την τσέπη του. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.