Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ'οίκον"


Recommended Posts

Συνάδελφε panagiwthsb καλως ήλθες στο forum.

 

Σωστή η απάντησή σου, αλλά 2 χρόνια μετά την ερώτηση δεν νομίζω ότι είναι και πολύ χρήσιμη.

Έχεις δίκιο,αλλά δεν πρόσεξα την ημερομηνία της αρχικής καταχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Την υπεύθυνη δήλωση σύμβουλου έργου πότε πρέπει να την καταθέσουμε? Στην αρχή της διαδικασίας, αφού εγκριθεί ή πριν την πληρωμή?

Link to comment
Share on other sites

Εάν εννοείς την γνωστοποίηση του τραπεζικού λογαριασμού, τότε με την αίτηση για τελική εκταμίευση.

Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή συμβούλου είναι άσχετη με την όποια έκδοση αδειών. Αφορά μόνο στην παροχή συμβουλών στα πλαίσια του "εξοικονομώ".

Αν δεν σε "καρφώσει" κάποιος γείτονας, κάνε τον "κινέζο", διότι δεν γλυτώνεις τη μικρής κλίμακας (εκτός κι αν θέλεις πρόσθετη αμοιβή ;)) .

Κατ' αυτό αν υπάρχουν αυθαιρεσίες τυπικά δεν μπαίνει στο εξοικονομώ. Και αν γίνει καρφωτή μπορεί να έχουμε και δράμματα. 

 

Αν πάρεις αμοιβή για επίβλεψη, μετά δεν μπορείς να κάνεις 2ο ΠΕΑ.

Στο δικό μου που κάνω έτσι κι αλλιώς το ξεκίνησα με συνάδελφο αφού δεν ήμουν ακόμα επιθεωρητής. Θέλουν να μας πουν ότι το εξοικονομώ θέλει 2 μηχναικούς; Ενδιαφέρον.....

Από την άλλη σκέφτομαι ότι η επίβλεψη δεν απαγορεύει να κάνω το 2ο ΠΕΑ πριν από αυτή και δεν χρειάζομαι την επίβλεψη για να κάνω τις μετρήσεις του ΠΕΑ. Σωστά; 

 

Πιο πολύ θεωρητική είναι η συζήτηση, γιατί δεν ξέρω τι αμοιβή θα πρέπει να ζητήσω ξαφνικά σε αυτούς τους καιρούς από τον κάθε ιδιοκτήτη. Επίσης εκεί που πάω να κάνω το 2ο ΠΕΑ δεν βλάπτει να ρίξω και μια ματιά να δω (για την ΥΔΟΜ) ότι έγιναν οι επεμβάσεις που προβλέπονταν.

 

Αν δεν κάνει ότι του κατέβει ο ιδιοκτήτης ο έλεγχος για το 2ο ΠΕΑ ουσιαστικά ταυτίζεται με τον έλεγχο επίβλεψης.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
Link to comment
Share on other sites

Επίβλεψη σημαίνει ότι είσαι παρών στην κατασκευή και επιβλέπεις τα συνεργεία, ελέγχεις υλικά κλπ.

 

2ο ΠΕΑ γίνεται μετά τις εργασίες, όταν όλα έχουν τελειώσει.

 

Άρα επίβλεψη, αν θέλεις να κάνεις το 2ο ΠΕΑ, μπορείς να κάνεις μόνο άτυπα - φιλικά.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι,

σχετικα με ενα εργο που προκειται να ενταχθει στο εξοικονομώ, μου προτειναν να μπω τεχνικος συμβουλος, μιας και δεν ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης.

Με ρωτουν ωστοσο οι ιδιοκτητες σχετικα με τις αμοιβες - τη δικη μου και του επιθεωρητη- το εξης :

Aπο το προγραμμα επιδοτούνται το 70%. Αυτο το ποσό μπορούν να το διαχειριστούν όπως επιθυμουν ή προβλέπεται ουτως η αλλως εκταμιευση της νομιμης αμοιβη για τον επιθεωρητη και των 250 ευρω για τον συμβουλο? Υποθετω οτι σκεφτονται οτι τα 250 ευρω του συμβουλου μπορούν να τα γλιτωσουν και να τα χρησιμοποιησουν για τα ενεργειακα αλουμινια π.χ. Ομοιως , εχω την ίδια απορια και με τον επιθεωρητη, μπορούν και εχει νοημα να κάνουν παζάρι για την αμοιβή του? 

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χρειάζεται παζάρι. Αυτά τα ποσά (οι πρώην νόμιμες αμοιβές ) είναι για τον επιθεωρητή,καθώς και του συμβούλου, είναι επιδοτούμενα από το ΕΣΠΑ εκτός του ποσού για τίς ενεργειακές αναβαθμίσεις και δεν επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης καθόλου από αυτές τίς αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.