Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιθανές αστοχίες σε λιθοδομή


STAVION

Recommended Posts

Τα φώτα σας:

Πρόκειται να κτίσω 3 μικρές κατοικίες με φέροντα οργανισμό από οπλ. σκυρόδεμα και τοίχους πλήρωσης από λιθοδομή 50 -55 εκ. Ο φέροντας οργανισμός θα επενδυθεί εξωτερικά με λίθους έως 25 εκ. ώστε από έξω να μην είναι εμφανής. Θα γίνει αρμολόι που θα σκεπάσει αρμούς και μικρούς λίθους και θα εξέχει προς τα έξω καλύπτοντας και τμήμα των μεγαλύτερων λίθων (περιμετρικά στο κεφάλι). Το επιθυμητό αποτέλεσμα, ορατό από μέσα και απέξω, είναι αυτό των επισυναπτόμενων φωτό.

Ως γωνιόλιθους (αγκωνάρια) σε γωνιές και ειδικά στους λαμπάδες ανοιγμάτων όπου θέλω να δημιουργήσω και φάλτσο προς τα μέσα (βλ. κάτοψη) σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τσιμεντόλιθους μασίφ από γαρμπιλομπετόν που θα καλουπωθούν επιτόπου στο έργο (στο δάπεδο) για ταχύτητα και αρτιότερο αποτέλεσμα. Για να προσομοιάζουν οι τσιμεντόλιθοι με φυσικούς λίθους, θα στρώσω μέσα στο καλούπι ψιλόκοκκο αδρανές (ρυζάκι) ώστε να βγει αδρή η επιφάνεια που θα φαίνεται.

Ως πρέκια σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω έτοιμα γρανιτένια.

Στις ποδιές των περισσότερων παραθύρων, θέλω να δημιουργήσω εσοχή 20 εκ. όπου θα τοποθετηθούν θερμοπομποί και κλιματιστικά ώστε να μην εξέχουν μες στο χώρο. Εκεί ο εξωτερικός τοίχος θα είναι μόλις 30 εκ. άρα δεν θα μπορούσε να είναι λίθινος και σκέφτομαι να χτίσω διπλό δρομικό με θερμομόνωση.

Τελικά είναι μια μικτή κατασκευή.

 

Διάβασα από ΠΕΤΕΠ 03.02.01.00 (Προσωρινές Εθνικές Τεχνικές Προδιαγραφές) του ΙΟΚ (Ινστιτούτο Οικονομίας Κατασκευών)

 

σελ 8 ότι : Για κάθε τοίχο από λιθοδοµή θα επιλέγεται και θα χρησιµοποιείται ενιαίος τύπος κονιάµατος γενικής χρήσης από .... Μ1 έως Μ5 για αντοχή σε θλίψη από 1 έως 5 N/mm2 κλπ.

 

σελ. 10 ότι : Τα κονιάµατα που θα χρησιµοποιηθούν για το κτίσιµο πρέπει να έχουν αντοχή µικρότερη από τους λίθους για να µην προκαλούνται ρηγµατώσεις και άλλες βλάβες (π.χ. αποφλοιώσεις) κοντά στους αρµούς, να αφήνουν να εκτονώνεται η υγρασία που έχει τυχόν σωρευθεί στον τοίχο.

 

και τέλος σελ. 14 ότι : κατά το αρµολόγηµα … οι αρµοί γεµίζονται µε πίεση µε κονίαµα που η σύνθεσή του είναι παρόµοια µε εκείνη του κονιάµατος που χρησιµοποιήθηκε στο κτίσιµο. (Ισχυρότερα κονιάµατα ενέχουν τον κίνδυνο εγκλωβισµού υγρασίας, αποκόλλησης και ρηγµάτωσης από συρρίκνωση κατά την πήξη καθώς επίσης και αποφλοίωσης των λίθων από διαστολές λόγω πρόσληψης υγρασίας ή συρρίκνωσης του κονιάµατος δόµησης από φορτία.)

 

Πώς θα μάθω την αντοχή των λίθων (ίσως γρανιτικής σύστασης) που θα χρησιμοποιήσω σε N/mm2 για να μπορέσω να επιλέξω τον τύπο του κονιάµατος ?

Μπορεί η κατασκευή να βαφτεί με στεγανοποιητικό χρώμα (ελαστομερές ταρατσών ή ακρυλικό) ώστε να παραλάβει κάθε μικροτριχοειδή ρωγμή και να φράξει την είσοδο του νερού? Υπάρχουν θέματα έλλειψης διαπνοής και συμπύκνωσης υδρατμών?

Στο κονίαμα προτείνετε θερμομονωτικά πρόσμικτα?

Μπορείτε να προβλέψετε σημεία που ενέχουν κινδύνους αστοχίας και τρόπο αντιμετώπισης ?

(Σε αυτή τη φάση κατασκευής έχω ολοκληρώσει τον ΦΟ και τις κατακόρυφες στήλες και προεγκαταστάσεις υδραυλικού, ηλεκτρολόγου και ψυκτικού που θα ενσωματωθούν στο πάχος του τοίχου.)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.

ΚΑΤΟΨΗ.PDF

post-17575-0-63628700-1330886879_thumb.jpg

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

- Οι ΠΕΤΕΠ δεν είναι πάντα αξιόπιστος οδηγός...

- Ο γρανίτης έχει τεράστια αντοχή, είναι αδύνατο να φτιάξεις σε μπετονιέρα με συμβατικές μεθόδους κονίαμα ισχυρότερο από τον λίθο.

- Κι αν φτιάξεις ισχυρότερο, τί έγινε; γιατί τόση φασαρία; τοιχοπλήρωση δεν είναι; όταν χτίζεις τούβλα, μεριμνάς να είναι το κονίαμα ασθενέστερο από τα τούβλα;

- Η (σωστά) αρμολογημένη επιφάνεια λιθοδομής είναι επαρκώς υδατοστεγανή για να αντεπεξέλθει στο νερό της βροχής. Μπορεί να βελτιωθεί περαιτέρω με σιλοξανικό εμποτισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για γρανίτη δεν θα υπάρξει κανένα θέμα. Για άλλους λίθους όμως του ελληνικού χώρου μπορεί.

Υπάρχουν και χρησιμοποιούνται λίθοι σε ορεινές περιοχές που η αντοχή τους είναι κατώτερη από αυτή ένος τσιμεντο(ασβεστο)κονιάματος.

Όταν μάλιστα λείψει το (ασβεστο) τότε και πολλά τούβλα χαμηλής αντοχής έχουν πρόβλημα με την υγρασία-πάγο.

Σε προβληματικές περιοχές και καταστάσεις δεν συνιστάται η εξοχή του κονιάματος από την επιφάνεια των λίθων (συγκέντρωση νερού και αύξηση διατομής αρμού), αντίθετα προτείνεται η ελαφρά εσοχή.

Ο αποτελεσματικός εμποτισμός με σιλοξάνια απαιτεί τακτική συντήρηση (2 έως 4 χρόνια).

Επειδή μάλλον είναι διώροφα(?) τι έχεις σκεφτεί για την εμπλοκή της λιθοπλήρωσης στις στάθμες των πλακών ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον είναι διώροφα(?) τι έχεις σκεφτεί για την εμπλοκή της λιθοπλήρωσης στις στάθμες των πλακών ;

 

Επισυνάπτω τομή.

Οπου είναι λιθοδομή πάνω κάτω, η λιθοδομή δαγκώνει την πλάκα.

Οπου είναι λιθοδομή κάτω και άνοιγμα απο πάνω, το στηθαίο θα πατήσει με σενάζ πάνω στη λιθοδομή που εξέχει.

 

Τελικά με τη στεγανοποίηση της όλης τοιχοποίας οι γνώμες διχάζονται?

ΤΟΜΕΣ.PDF

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

...

Oπου είναι λιθοδομή πάνω κάτω, η λιθοδομή δαγκώνει την πλάκα.

Οπου είναι λιθοδομή κάτω και άνοιγμα απο πάνω, το στηθαίο θα πατήσει με σενάζ πάνω στη λιθοδομή που εξέχει.

...

Για την αγύρωση τόσο μεγάλης μάζας δεν είναι ότι καλύτερο...

Αποτελεσματικότερη θα ήταν μια προεξοχή της πλάκας κατάλληλα οπλισμένη σαν πρόβολος...

Βέβαια, έχεις πρόβλημα με θερμογέφυρες, αλλά και πάλι δεν είναι το μείζον λόγω του ότι το σύνολο της τοιχοποιίας θα σε οδηγήσει σε ανεπάρκεια στοιχείων κατά ΚΕΝΑΚ...

Γενικά, αντιμετωπίζεις το γενικό πρόβλημα της ασυμβατότητας (εμφανών) στοιχείων λιθοδομής με σκελετό Ο.Σ. που περιπλέκεται όταν πρέπει να ικανοποιήσεις τους περιορισμούς του ΚΕΝΑΚ. Υπάρχει σχετική συζήτηση στο φόρουμ για το θέμα αυτό και δεν φαίνεται να λύνεται με ικανοποιητικό τρόπο.

Για τη στεγανοποίηση της όλης τοιχοποίας, επίσης τα πράγματα δυσκολεύουν σε εντελώς απροστάτευτες επιφάνειες λιθοδομής όπως η περίπτωσή σου...

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, ούτε να είμαι δογματικός, οπότε ας ακούσουμε και άλλες απόψεις (είναι όντως από τα δυσκολότερα θέματα)...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως έχω άδεια προ ΚΕΝΑΚ με κανονισμό θερμομόνωσης. Οπότε δεν με προβληματίζει τόσο το θέμα θερμογέφυρα.

Η λιθοδομή μου δεν θα είναι εντελώς απροστάτευτη όπως είπα, θα αρμολογίσω "πλούσια" ας μου επιτραπεί η έκφραση και θα βάψω.

Θα ανεβάσω και άλλες φωτό αντιπροσωπευτικές για το πώς θέλω να δείχνει το τελικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανενα θεμα με την υδατοπερατοτητα..

Οπως ειπε και ο Αλεξης μπορεις να κανεις και εμποτισμο σιλοξανης ή ακομα καλυτερα, σιλανης.

Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις και προσμικτο SBR εντος του κονιαματος αρμολογηματος...

Link to comment
Share on other sites

terry

 

εδώ http://monosimacon.b...og-post_30.html

λέει: Η χρήση των λάτεξ (SBR κλπ.) βελτιώνει μεν τις μηχανικές αντοχές και μειώνει την υδαταπορρόφηση, μπορεί να πλήξει όμως ανεπανόρθωτα την

ατμοδιαπερατότητα του κονιάματος.

 

Για αυτό έχω ζαυλακώσει..

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ανησυχει όταν ρωτάω Υπάρχουν θέματα έλλειψης διαπνοής και συμπύκνωσης υδρατμών? νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.