Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πηγάδι


Liselef

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω πού μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται με τα πηγάδια. Τι πρέπει να κοιτάξω?

 

Έχω μία περίπτωση που εξετάζω με εγκεκριμένη μελέτη (δεν έχει ξεκινήσει η κατασκευή) σε οικόπεδο εντός οικισμού σε επαρχία, όπου πάνω από το εν λόγω πηγάδι βγαίνει θέση στάθμευσης!!!! :shock: Δεν ξέρω βέβαια αν υπήρχαν όλες οι πληροφορίες ή αν γνώριζαν την ύπαρξή του.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι, ευπρόσδεκτος.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

φιλε δεν μας λες το ανοιγμα του πηγαδιου αν παντως ειναι μικρο μπορεις να ριξεις μια μεταλλικη πλακα παχους αναλογα τωρα δος μας και αλλες πλιροφοριες αν μπορεις παντως μην το μπαζωσεις

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καντε μια εξετασουλα να δειτε την ποιοτητα του νερου, εγω είχα κάποτε κάνει παπάδες για να κρατήσω ένα πηγάδι (άλλαγη σχεδίων, αντλίες κλπ) και τελικά το νερό ήταν ακατάλληλο ακόμη και για πότισμα.

 

κατά τα άλλα, αν όντως υπάρχει λογική να κρατηθεί, υπάρχουν δέκα τρόποι. ξεκινάς με το ύψος του υδροφόρου ορίζοντα και πες μας να σου πούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

καλημερα,

εχω ενα πηγαδι διαμετρου 3,50μ και βαθους 12,50μ., θα ηθελα να ρωτησω ποσο αποσταση πρεπει να εχει η οικοδομη απο το πηγαδι?

Link to comment
Share on other sites

Για αποστάσεις δεν γνωρίζω, νομίζω όμως ότι πέραν των αποστάσεων ... είτε είναι στεγανό (γεγονός που δεν ξέρεις μέχρι πότε θα είναι) είτε όχι είναι σκόπιμο να βρεις την διεύθυνση ροής του υπόγειου νερού που πάει προς το πηγάδι ....  για ευνόητους λόγους.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.