Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τακτοποίηση Τροχοβίλας


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

έχω μια υπόθεση μιας τροχοβίλας 35τμ σε μη άρτιοαγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, η οποία επικάθεται σε ρόδες.

 

Το πρόστιμο υπολογίζεται κανονικά σαν να ήταν σπίτι?

Στα δικαιολογητικά συμπεριλαμβάνονται εκτός από αρχιτεκτονικά και ηλεκτρολογικά σχέδια, και δελτίο ελέγχου

δομικής τρωτότητας?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν δεν έχει άδεια κυκλοφορίας θεωρώ πως πρέπει να το δηλώσεις με τον 4014 ανάλογα με την χρήση του και με ότι ορίζεται στη β' φάση του νόμου από δικαιολογητικά..

Link to comment
Share on other sites

και υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο ακόμα και τις ρόδες να βγάλει να εμπίπτει στις διατάξεις περί πρόχειρων κατασκευών του άρθρου 24 λόγω μη σταθερής σύνδεσης του κτίσματος με το έδαφος. Επισης, κριτήριο υπαγωγής είναι ο φέρων οργανισμός να έχει περατωθεί κατά την 28-7-2011. Στη περίπτωση της τροχοβίλας ποιός θα είναι ο φέρων οργανισμός; Τι θα αναγράψει ο μηχανικός στην τεχνική του έκθεση μετά; Θα υπάρχουν φωτογραφίες κλπ. Προκύπτουν ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.. εχω κ εγω μια περιπτωση τροχοβιλας προς τακτοποιηση η οποια ομως εχει καθαρο υψος 2,30μ ? το δηλωνω σαν κυριο σωρο ή σαν βοηθητικο? κ αν το δηλωσω σαν βοηθητικο που ετσι εχω αποφασισει να το δηλωσω θα μπορεσω να συνδεθω με τη ΔΕΗ ή θα μου πουν ειναι ΒΧ κ δεν μπορουμε να σου δωσουμε ρευμα ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, τα θέματα που θα προκύψουν με το να δηλώσουμε κάτι κινούμενο ως σταθερή κατασκευή, είναι πολλά και τα αρχικά είναι αυτά που είπε ο Pavlos33.

 

@ giwrgos1919

 

Σήμερα που μίλησα με ΔΕΗ μου είπε ότι δεν έχουν θέμα με ΚΧ ή ΒΧ, αλλά εάν δουν (τους πας σχέδια και φωτό) ότι πρόκειται για ... κινούμενο σπίτι, τότε δεν ξέρω εάν το θεωρήσουν ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Μανωλη ....... ενταξει εχω κ εγω αυτες τις αποριες με τον παυλο αλλα θα τα δηλωσω οπως ειπα κ πιο πανω ως βοηθητικο χωρο και πιστευω κ στη συνεχεια να μπορεσω να συνδεθω με τη ΔΕΗ κανονικα να μην εχω καποιο προβλημα....

Παιδια ο νομος εχει πολλα τρωτα σημεια ..... κ δεν πιστευω αν θα διευκρινηστουν ποτε ειναι τοσες πολλες οι περιπτωσεις που ειναι σχεδον αδυνατον να δωσουν για ολα απαντησεις... ειδωμεν.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας κανει μια βαση απο μπετο στα γρηγορα η τουλαχιστον μπορει να στηριξει με μια γερη μεταλλικη κατασκευη την τροχοβιλλα και εν συνεχεια να κανει μια περιτοιχηση γυρω γυρω για να ειστε οκ

 

Προσωπικα δε θα το δηλωνα ως βοηθητικο χωρο γιατι εχει χρηση κυριου χωρου ασχετως αν για 10 cm ειναι κατω απο το ελαχιστο ελευθερο υψος για κυριους χωρους

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συνάδελφοι, αν όντως δεν έχει άδεια κυκλοφορίας και ρυμούλκησης πως μπορούμε να το δηλώσουμε στον 4014 (υπάρχει εδαφόπλακα τύπου κάτω). ένα παράδειγμα υπολογισμού;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει για τροχοβίλα καταλαβαίνω τον προβληματισμό. Είναι μόνιμο; Είναι κινητό: Έχει σταθερή σύνδεση με το έδαφος;

Αλλά ο άλλος έχει τροχόσπιτο και μου ζήτησε να το τακτοποιήσω!!!

Έλεος δηλαδή....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.