Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινό κτίριο σε δύο οικόπεδα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, τις απόψεις σας...

 

Υπάρχει κοινό, αυθαίρετο κτίσμα, συζύγων, σε εκτός σχεδίου περιοχή, το οποίο μετά τον έλεγχο των τίτλων προκύπτει ότι βρίσκεται σε δύο ανεξάρτητα αγροτεμάχια.

Πως πιστεύετε πως πρέπει να δηλωθεί;

Δύο ανεξάρτητες δηλώσεις;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ σε διανομή πρόσφατη μάλιστα του 2001 εντός οικ<2000

Έχω κτίσμα που το μισό βρίσκεται σε ξένο οικόπεδο και το άλλο μισό στο δικό του

Και εγώ δεν ξέρω πως να το τακτοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως πρέπει να γίνουν 2 δηλώσεις αλλά προκύπτουν πολλά κ διάφορα θέματα με τις κτιριοδομικές έννοιες κ με τον υπολογισμό των προστίμων... :shock: :confused:

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

...σε ρωτησα, γιατι αν ανηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη....θα μπορουσες να ισχυρισθεις συνενωση των γηπεδων σε ενα. "τοις Πραγμασι"...

εδω εχεις δ υ ο ιδιοκτητες και το κτισμα παταει σε δυο γηπεδα...

[και μαλλον ουτε μεσοτοιχια ουτε τιποτε αλλο υπαρχει....]

 

μια και ειναι συζυγοι

δες αν καθενας μπορει να τακτοποιησει το δικο του "τμημα"

 

αλλο καλυτερο δεν εχω...

[...εκεινο το

πρασινο που εβαλες......τι ακριβως σημαινει?...]

Link to comment
Share on other sites

πως θα μπορούσα να ισχυριστώ συνένωση, αφού δεν υπάρχει? :confused:

Είναι δύο διαφορετικές συμβολαιογραφικές πράξεις και είναι δύο φυσικά πρόσωπα.

Τι μεσοτοιχία? ... το υπνοδωμάτιο κόβεται στα δύο, 20εκ από την κουζίνα ανήκουν στον έναν από τους δύο, ο ημιυπαίθριος που ορίζεται από το ένα μέρος τιλικά ανήκει στο άλλο... κλπ κλπ .....μπάχαλο!

 

Αυτό που σκέφτομαι κ που μάλλον καταλήγω είναι να κάνω 2 δηλώσεις και να περάσω τις κτιριολογικές έννοιες κανονικά, σαν να ήταν ενιαίο το κτήριο... δηλ αποτύπωση σχεδίου για τον έναν με μισό Υ/Δ, μισή στέγη, μέρος πέργκολας, ημιυπαίθριος χωρίς να εμφαίνεται από που προκύπτει κλπ κλπ και να επισυνάψω μια κοινή κάτοψη για να ξεκαθαρίζει (να μεταθέτει ουσιαστικά) το πρόβλημα. Σε επόμενη φάση να γίνει συνένωση των γηπέδων και των αυθαιρέτων (αφού θα υπάρχουν οι δηλώσεις)

πως το βλέπετε?

 

 

οσο για τον mr green εγώ το χρησιμοποιώ όταν υπάρχει η έννοια του κρύου αστείου. άλλοι το χρησιμοποιούν σαν κανονικό γελάκι.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι το εξης

αν ελθει η συζ.και σου πει [με συμφωνη γνωμη του συζ.]

ή το αντιστροφο,

-εχω απο αγορα το α' τεμαχιο

-και απο ατυπη δωρεα απο τον συζ. το β'

και ανηγειρα στο μεσον του ενιαιου ... γηπεδου το κτισμα...

περναει αυτο ?

[εστω....

ερθω εγω και σου πω εχω απο χρησικτησια το γηπεδο Χ και εχτισα και θελω τακτοποιηση-εσυ πρεπει να αρνηθεις ή προχωρας κανονικα...?]

...αν περναει βαλε κοκκινο ανθρωπακι...αλλοιως βαλε τον Δρακουμελ...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

...σε ρωτησα, γιατι αν ανηκαν στον ιδιο ιδιοκτητη....θα μπορουσες να ισχυρισθεις συνενωση των γηπεδων σε ενα. "τοις Πραγμασι"...

 

Δημήτρη, έχω αυτή την περίπτωση : ένα αυθαίρετο κτίσμα σε δύο οικόπεδα (συμβόλαια) του ίδιου ιδιοκτήτη...Δηλαδή να θεωρήσω το οικόπεδο ως ένα?Με ποιά διαδικασία?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω περίπτωση ανέγερσης κτιρίου το οποίο ενώ έπρεπε να τοποθετηθεί στο γήπεδο Α (σύμφωνα με την Ο.Α.) τοποθετήθηκε (μαζί με τα αυθαίρετα του) μισό στο γήπεδο Α και μισό σε όμορο γήπεδο Β.

Επίσης άλλο κτίριο ενώ έπρεπε να τοποθετηθεί στο γήπεδο Α (σύμφωνα με την Ο.Α.) τοποθετήθηκε (μαζί με τα αυθαίρετα του) σε όμορο γήπεδο Γ.

Οι ιδιοκτήτες είναι πολλοί σε όλα τα γήπεδα (με οριζόντιες ιδιοκτησίες).

Της τρελής έγινε στα συγκεκριμένα αγροτεμάχια με την τοποθέτηση των κτιρίων.

Τι να κάνω;

Η μόνη ιδέα που είχα είναι να τα ρυθμίσω κανονικά σαν ΟΛΑ αυθαίρετα και να περιγράψω την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.