Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κοινό κτίριο σε δύο οικόπεδα


Recommended Posts

Συγνώμη που θα βγω εκτός θέματος αλλά μόλις βρήκα την απόφαση παραχώρησης του δεύτερου οικοπέδου και τώρα αμφιβάλλω αν είναι δύο ξεχωριστά οικόπεδα όπως ισχυρίζεται ο πελάτης μου.

Πρόκειται για διανομή του Υπουργείου Γεωργίας. Ο πελάτης μου κατέχει το πρώτο οικόπεδο αρ. τεμ. 69 από διανομή του 1959. Με μια τροποποίηση ρυμοτομικού που έγινε του παραχωρήθηκε άλλη γειτονική έκταση. Στην παραχώρηση γράφει "παραχωρείται η "τάδε" έκταση εν συνεχεία του υπ' αρίθμ 69 οικοπέδου ...".

Θεωρείτε ότι είναι ένα ενιαίο οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε τι   ακριβως γραφει ο νεος τιτλος

δλδ αν ειναι σε ακυρωση/αντικατασταση του προηγουμενου, αρα του δινουν "νεο οικοπεδο"

ή αν ειναι "προσθηκη" στο  προηγουμενο.

Αυτος τι λεει οτι εχει?

Ενα μεγαλο δλδ το παληο 69 συν το "νέο"

ή ένα....το "νεο"...ή  δυο ανεξαρτητα?

θεωρω οτι πρέπει να πάς  στην Γεωργικη Υπηρεσια για περισσοτερα

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

επανέρχομαι στο θέμα των δύο οικοπέδων αφού το ξεκαθάρισα ότι είναι όντως δύο.

Έχουν παραχωρηθεί στον πελάτη μου δύο ξεχωριστά οικόπεδα, γειτονικά, από διανομή και έχει ανεγείρει αυθαίρετο κτίσμα που πατάει και στα δύο. Για να το τακτοποιήσω θα το θεωρήσω σαν ένα οικόπεδο ή πρέπει να προηγηθεί συβολαιογραφική πράξη που να τα ενώνει;

Link to comment
Share on other sites

θα τα θεωρησεις σαν ενα

δεν υπαρχει συμβολαιογραφικη πραξη με την οποια  ο ίδιος  ιδιοκτητης συνενωνει δυο  όμορα δικα του.

Αυτο θα γινει στην πρωτη συμβολαιογραφικη πραξη που θα γινει   στο  "ολο οικοπεδο"

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό στη βεβαίωση μηχανικού θα τα αναφέρω σαν ένα οικόπεδο; 

"το Α-Β-Γ... είναι άρτιο και οικοδομήσιμο" ή σαν δύο "το Α-Β-Γ-... και το Μ-Ν-Ξ-... είναι άρτια και οικοδομησιμα...";

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο αβγδεα, προερχομενο απο την συνενωση τοις πραγμασι δυο ομορων οικοπεδων ιδιοκτησιας του ίδιου,

[τα δειχνεις με διαστικτη  διαγραμμιση]

ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Ετσι θα το εγραφα εγω.

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Η κατασκευή της οικοδομής (αυθαίρετα ή με άδεια) πάνω και στα δυο γεωτεμάχια δημιουργεί συνένωση τοις πράγμασι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, η αυτόματη συνένωση μπορεί να ισχύει και για μη άρτια και μη οικοδομήσιμα αγροτεμάχια ?

Έχω περίπωση υπαγωγής αυθαίρετου κτιρίου το οποίο πατάει πάνω σε 3 γήπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη και θέλω να εκδώσω άδεια επισκευής. Εκδίδεται αυτόματα μία Οικοδομική άδεια? Το τοπογραφικό θα δείχνει 3 γήπεδα?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

- πότε εγινε καθε συμβολαιο;

- τί εμβαδον και ορια ειχε το καθε ενα;

- τι εμβαδον και όρια εχει το "νεο"

- γραφηκε στο συμβολαιο οτι αγοραζει "επι σκοπο συνενωσης με ομορο ιδιοκτησιας του αγοραστή;

[αυτα, κατ' αρχάς]...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα, σε ευχαριστώ

προς το παρόν έχω μόνο την οριστική υπαγωγή του 4495 με τελευταία ενημέρωση τον Σεπτέμβριο όπου δεν αναφέρονται τα τρία ανεξάρτητα γήπεδα και το τοπογραφικό του Ιουνίου από το οποίο προκύπτει η πληροφορία για Ιδιοκτησία 1=650τμ με πρόσωπο σε οδό και στην μεγάλη του πλευρά όμορες οι Ιδιοκτησία 2=190τμ / Ιδιοκτησία 3=210τμ χωρίς πρόσωπο σε δρόμο, όλα στον ίδιο ιδιοκτήτη από αποδοχή κληρονομίας εκ διαθήκης το 2014. Όλα μη άρτια και μη οικοδομήσιμα, εκτός σχεδίου, εκτός ΓΠΣ και το κτίσμα πατάει και στα 3. 

Χρειάζεται να προηγηθεί συμβόλαιο πριν την άδεια?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.