Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ν. 4014 και..φωτοβολταϊκα


Recommended Posts

Παιδιά, ποτέ δεν υπήρξε έγγραφο στο link ... είπα από την αρχή ότι το έστειλαν με περιστέρι ... κάποια στιγμή θα φτάσει ... και θα δούμε τι λέει ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ποτέ δεν υπήρξε έγγραφο στο link ... είπα από την αρχή ότι το έστειλαν με περιστέρι ... κάποια στιγμή θα φτάσει ... και θα δούμε τι λέει ...

κι όμως υπήρξε...

2012-04-03.ap.14364.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πηρε κανεις βεβαιωση απο την πολεοδομια τελικα? Την βγαζουν σχετικα γρηγορα ή πρεπει να κανουν και καμια αυτοψια (μετα απο κανα χρονο :smile:)

Αυριο μαλλον θα παω να κανω αιτηση.... και ο θεος βοηθος......!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής:

 

Αυτές τις ημέρες θα υποβάλω αίτηση για οικιακό φ/β όπου ο ιδιοκτήτης με τον Ν4014 τακτοποίησε την σοφίτα όπου θα εγκατασταθούν τα φ/β. Διαβάζωντας, κατάλαβα πως πρέπει να περάσω από την πολεοδομία και να ζητήσω -σύμφωνα με το παραπάνω έγγραφο που έχει αναρτήσει ο Kontegr- την βεβαίωση.

 

1) στην αρχική αίτηση χρειάζεται αυτή η βεβαίωση ή στο τέλος για την αίτηση ενεργοποίησης?

2) στην παράγραφο 4 του παραπάνου εγγράφου γράφει "...για την σύνδεση των φ/β συστημάτων με το δίκτυο της ΔΕΗ απαιτείται η ολοσχερής εξόφληση του ειδικού προστίμου, δεδομένου ότι η συνδεση αυτή εκφεύγει της παροχής κοινωνικού αγαθού..." ,αυτό σημαίνει πως θα πρέπει ο ιδιοκτήτης του κτιρίου που θα εγκατάστατθούν τα φ/β θα πρέπει να εξοφλήσει το πρόστιμο της τακτοποίησης ασχέτως αν ήταν σε 12 δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Για το (1) δεν είμαι σίγουρος... Νομίζω ότι η δήλωση νομιμότητας του χώρου δεν είναι στο αρχικό στάδιο, σωστά;

Για το (2)... ναι, πρέπει να έχεις εξωφλήσει...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως οντως θελει απο την αρχη..και προσοχη στην διατυπωση του κειμενου γιατι σε καποιες περιοχες η ΔΕΗ κολλαει και στο συντακτικο του..

Link to comment
Share on other sites

οποτε στην ουσία πρέπει να ενημερώσω τον πελάτη ότι οφείλει να εξοφλήσει το προστιμο για να προχωρήσουμε την αιτηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδη ως μηχανικοι εχετε συνταξει την υπευθηνη δήλωση, εχετε καταθεσει τη κατοψη και τομη κατα (οπως αναφερεται στο 14364) και πήρατε τη πολυποθητη βεβεωση απο τη πολεοδομια?

Ο μηχανικος μου μου λεει, μεχρι στιγμης, οτι αν δεν ανοιξει η Β φαση να προχωρησει (!) δεν μπορει ακομη να κανει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.