Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανακοίνωση ΣΑΔΑΣ για το Νέο Οικοδομικό Κανονισμό.


Recommended Posts

O πρόεδρος ενός συλλόγου εκπροσωπεί τον σύλλογο . Αν δεν το κάνει καλά , τα μέλη η το ΔΣ κάνουν πρόταση μομφής και τον ρίχνουν .

 

Απλά πράγματα , αλλά μερικούς τους παίρνουμε πιό πολύ στα σοβαρά από όσο αξίζουν ,

Link to comment
Share on other sites

Τον εκπροσωπεί όταν το γνωρίζει ο σύλλογος πως ενεργεί εκ μέρους του συλλόγου.

Αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον ο σύλλογος είχε άγνοια....

Link to comment
Share on other sites

Oχι φίλε μου . Τον εκπροσωπεί θεσμικά . Αν το ΔΣ η τα μέλη θεωρούν ότι κάνει του κεφαλιού του , τότε ασκούν τις διαδικασίες που προβλέπει το καταστατικό . Αν δεν τις άσκησαν προφανώς τουλάχιστον το ΔΣ συμφωνούσε .

 

Μεγάλα παιδιά είναι και τέτοιες πρακτικές , δεν ξέρω δεν άκουσα , μάλλον δεν τους τιμούνε και εμείς δεν είμαστε τόσο αφελείς ώστε να τους δίνουμε σημασία .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω εξέλιξη παρανόησης ...

στην τοποθέτησή μου δεν αναφέρθηκα στον τέως πρόεδρο του Συλλόγου (για τον οποίο από την ανακοίνωση θεωρώ ότι αυτενέργησε) ... αλλά για στον Σηφ !

 

@Faethon,

ανέπτυξε λίγο την απάντησή σου στο 3. ...

Link to comment
Share on other sites

@BAS

Ο ΣΑΔΑΣ όπως και κάθε σύλλογος για να αντιδράσει σε μία δράση θα πρέπει να γνωρίζει την δράση.

Εν προκειμένω θα πρέπει να γνωρίζει ο ΣΑΔΑΣ πως ο πρόεδρός του συμμετέχει στην επιτροπή του ΥΠΕΚΑ και πως οι απόψεις του δεν ταυτίζονται με την άποψη του ΣΑΔΑΣ.

Τότε όμως, σύμφωνα με το #18, ο ΣΑΔΑΣ δεν γνώριζε πως ο τότε πρόεδρός του συμμετείχε στην επιτροπή του ΥΠΕΚΑ και κατ'επέκταση δεν ήξερε καν τι απόψεις εκφράζει σε αυτό. Άρα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, τότε.

 

@kan62, εννοώ πως πρέπει ο ΣΑΔΑΣ να έχει την θέληση και την δύναμη ώστε να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση παραπομπής προς διαγραφή του ΣΗΦ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ και να φανώ ειρωνικός απέναντι σου γιατί δεν έχω καμμιά τέτοια πρόθεση , αλλά πες μου η φράση ότι ο σύλλογος των αρχιτεκτόνων δεν γνώριζε ότι ο πρόεδρος του ήταν στην επιτροπή του νέου ΓΟΚ , μου θυμίζει τον υπουργό που δεν πρόκανε να διαβάσει το μνημόνιο και τον άλλον που διάβαζε και δεν άκουγε τι γινόταν στον κόσμο δίπλα του .

 

Απλά εδώ έχουμε συνδικαλιστικά παίγνια .

Link to comment
Share on other sites

Μα και εσύ BAS αν θυμάμαι καλά ήσουν υπέρ του νέου ΓΟΚ.

 

Και την τελική, τι φταίει ο Λυρούδιας που το ΥΠΕΚΑ έκανε φωτογραφική διαβούλευση;

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν ορίστηκε ο όγκος και παραμένουμε στην αποτυχημένη έννοια του ΣΔ , ήμουν και παραμένω υπέρ του ΝΟΚ , με την έννοια ότι σταματάει τις εμμονές του 1985 με τα χαμηλά κτίρια , αλλά και ότι δίνει λύσεις σε θέματα που είναι υπαρκτά.

 

Η καλύτερη λύση είναι ο όγκος , αλλά εδώ κρίνουμε το δεν είδα , δεν άκουσα , με ξεγέλασαν το μικρό πεζάκι που λέει κοτζάμ επιστημονικός σύλλογος .

Link to comment
Share on other sites

BAS, καταλαβαίνω το πνεύμα σου και ούτε μια στιγμή πέρασε από το μυαλό μου ότι έχεις ειρωνική διάθεση. Αλλά ξέρεις πόσα μέλη ΔΣ συλλόγων δεν ξέρουν σε πόσες και ποιες επιτροπές είναι τα άλλα μέλη όχι μόνο ο πρόεδρός τους; Πολλά φίλε μου....

Βέβαια πλέον κάποιος, αν έχει χρόνο, όρεξη και λόγο να το ψάξει, μπορεί. Βλ. ΔΙΑΥΓΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.