Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πίνακες αυτονομίας θέρμανσης


nikkos78

Recommended Posts

Με τους υγροστάτες ελέγχεις πότε θα δουλεύουν ο κυκλοφορητής και ο καυστήρας.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα serkosta αλλά το μήνυμά σου δε μου ανοίγει...

βρήκα αυτό απ το γκούγκλη http://download.gira.com/data2/22651155.pdf .... απ' ότι καταλαβαίνω είναι κάτι όπως ο θερμοστάτης, αλλά μετράει σχετική υγρασία?

Link to comment
Share on other sites

δεν λέγονται υγροστάτες αλλά υδροστάτες, που είναι απλώς μετάφραση στα ελληνικά ενός εμπορικού προϊόντος της honeywell.

Ο σωστός όρος είναι θερμοστάτης εμβάπτισης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο σωστός όρος είναι θερμοστάτης εμβάπτισης

 

Θα συμφωνήσω με τον nvel, απλά έχει επικρατήσει ο όρος υγροστάτης ανάμεσα στους επαγγελματίες του κλάδου

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται για ποιον κλάδο μιλάς και ποιους επαγγελματίες, στους επαγγελματίες που αυτοματίζουν εγκαταστάσεις HVAC, υγροστάτης σημαίνει αυτό ακριβώς που κατάλαβε ο nikkos78

Link to comment
Share on other sites

ok, γιατί έβλεπα σε διάφορους πίνακες ότι έχουν κλέμμα για σύνδεση υγροστάτη ή υδροστάτη και δε μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς συνδέεται εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εμενα μου ανοίγει αλλιώς κοιτα στα download ηλεκτρολογια εχω ενα αρχειο που λεγετε ρελε αυτο εχω αναιβασει ριξε μια ματια εκει

Link to comment
Share on other sites

Λάθος το έγραψα εγώ ο nvel το λέει σωστά στο 34 post. Η αυτόματη διόρθωση φταίει.

Edited by tasos01
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα κι από μένα! Μήπως γνωρίζετε σε πίνακα αυτονομίας Nora δύο κυκλοφορητών δύο διαμερισμάτων πως μπορώ να κανω by-bass στον τελευταίο κυκλοφορητή η στον έναν όποιον θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.