Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ισχύς και αναθεώρηση Ο.Α με τον Ν.4030


Recommended Posts

Έχω ένα γιαπί με οικοδομική άδεια γύρω στο 1985. Ο ιδιοκτήτης θέλει να συνεχίσει τις εργασίες.

Λόγω των 20 και χρόνων που έχει λήξει θεωρώ ότι δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4030 στην περίπτωση 4β και βέβαια

επειδή έχουν αλλάξει από τότε όροι δόμησης, αλλά δεν έχω άδεια ή αναθεώρηση σε ισχύ δεν εντάσσομαι ούτε στο Αρθρο 26 του Ν2831.

Τι κάνω; Το δηλώνω με 4014 και αποπερατώνω έτσι τις εργασίες; Μπορεί εκεί να έχω κάποιο όφελος στην μείωση του προστίμου εφόσον υπήρχε οικοδομική άδεια τότε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα, σε περιπτωση που η αδεια μου εχει ληξει μεσα στο 2010 (εχει παρει 4 χρονια αρχικη + 2 αναθεώρηση + 2 αναθεώρηση) συνολο 8 χρονια παραταση

 

και δεν εχει γινει η παραμικρη εργασια...

 

πλεον η περιοχη ειναι natura! οποτε δεν γινεται να ξαναβγει καινουργια αδεια...

 

υπαρχει καμια ελπιδα παρατασης για να αρχισουν αμεσα οι εργασιες?! τωρα ισως με τον νοκ?

 

συμφωνα με αυτο...?

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=fCU2sc46c%2f0%3d&tabid=777&language=el-GR

 

η εστω αν ξερει καποιος κατι αλλο? κριμα το οικοπεδο

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συναδελφοι καλησπερα..εχω εκδοσει πριν 10 ημερου οικοδομικη αδεια με το παλαιο καθεστος (οχι 4030) η οποια ηταν σε εκκρεμοτητα.

Μετα απο τοσο αγωνα ο ιδιοκτητης αποφασισε οτι θελει να αλλαξει τη θεση της οικοδομης για 2 μ δεξιοτερα χωρις περιστροφη..απλα μετακινηση.

Μετα απο συνομιλια μου με την Πολεοδομια αρνηθηκαν την ενημερωση του φακελου και μου ειπαν οτι χρειαζομαι αναθεωρηση.

 

1)Η αναθεωρηση θα γινει στο παλαιο εντυπο της αδειας η θα χρησιμοποιηθει πλεον το νεο (4030)... ??

2)εαν τελικα χρισημοποιηθει 0 4030 για την αναθεωρηση τι πρεπει να υποβαλω στο φακελο εκτος απο το Τοπογραφικο και Δ.Κ που αλλαζουν???

πρεπει να ξανατυπωσω ολο τον ογκο αρχιτεκτονικων η και στατικων η και Η/Μ για μια αλλαγη θεσης??

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή θέσης χρειάζεται να ενημερωθεί το ΔΚ.Δεν αλλάζει τίποτα άλλο στη μελέτη,.Αυτο το ενημερωμένο ΔΚ μπαίνει στον ίδιο φάκελλο της υπάρχουσας αδείας και καταργείται το παλαιότερο..Δε χρειάζεται να ξανατυπωθούν άλλες μελέτες αφού υπάρχουν ήδη.

Υποθέτω πως δεν είναι σωστό να υπάρχει οικοδομική άδεια και άδεια δόμησης -αναθεώρησης.Να σου το λύσουν το πρόβλημα στην πλεοδομία πριν ξεκινήσεις.Να συζητήσετε ώστε η αναθεώρηση να γίνει μα τα παλιά , πριν τον 4030 και να γραφεί πάνω στο στέλεχος που υπάρχει ήδη.

Βέβαια αν είσαι σε σχέδιο πόλης ίσως να αλλάζουν οι σκιάσεις που επηρεάζουν τον ΚΕΝΑΚ.Να το αποφύγεις αυτό αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκύκλιος 18 (αρ. πρωτ.60764/6-12-2012) "Πλαίσιο αναθεώρησης οικοδομικών αδειών οι οποίες έχουν εκδοθεί με βάση το από 13.07.1993 Π.Δ/γμα (ΦΕΚ 795/Δ/1993) μετά την ισχύ του Ν.4030/2011"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,

 

οα του σεπτεμβριου του 2009 η οποια δεν εχει υλοποιηθει καθολου μεχρι ποτε παιρνει παραταση;

 

Σεπ του 13 ή Σεπ του 16 οπως μου απαντησε ο φιλος ΚΑΝΑ σε αλλο ποστ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.